Jubileuszowa XX Ogólnopolska Konferencja Naukowa
„Najnowsza historia kultury fizycznej Polski i Polonii”
Katedra Społecznych Podstaw Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu wraz z Instytutem Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedrą Polityki Społecznej, Pracy Socjalnej i Turystyki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, a także Sekcją Historii Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej, organizuje jubileuszową XX Ogólnopolską Konferencję Naukową pn. „Najnowsza historia kultury fizycznej Polski i Polonii” w ramach Letniej Szkoły Historyków Kultury Fizycznej.
Konferencja odbędzie się w dniach 18-20 września 2025 roku w Ośrodku Sportowo-Dydaktycznym AWF Wrocław w Olejnicy pod patronatem JM Rektora AWF Wrocław prof. dra hab. Tadeusza Stefaniaka.
Celem konferencji jest zaprezentowanie wyników badań z zakresu historii sportu i olimpizmu przedstawicieli ośrodków naukowych z całej Polski oraz wymiana najnowszych doświadczeń pomiędzy starszym a młodszym pokoleniem badaczy dziejów wychowania fizycznego, ruchu sportowego i rekreacyjno-turystycznego Polski i Polonii oraz mniejszości narodowych. Konferencja będzie okazją do określenia stanu badań w zakresie historii kultury fizycznej w różnych jej obszarach, a także do konfrontacji poglądów prezentowanych przez przedstawicieli nauki.
Udział w konferencji potwierdziło blisko 30 naukowców, podejmujących problematykę szeroko rozumianej historii kultury fizycznej z 13 ośrodków akademickich z całej Polski, w tym uniwersytetów w Białymstoku, Częstochowie, Kielcach, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu, akademii wychowania fizycznego w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu oraz Filii AWF Poznań w Gorzowie Wielkopolskim, a także państwowych wyższych szkół zawodowych w Koninie, Koszalinie, Krośnie i Olsztynie.
Organizatorzy mają nadzieję, że po okresie przymusowej izolacji, wywołanej pandemią koronawirusa, konferencja będzie interesującym doświadczeniem naukowym, pierwszym krokiem w powrocie do „normalności” oraz inspiracją do dalszych badań.