W dniu 16.05.2023, na zaproszenie Zakładu Kinezjologii, Pani Profesor Beth Fisher z Wydziału Biokinezjologii i Fizjoterapii Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA) wygłosiła wykład zatytułowany „Zależność między stanem mikrobioty jelitowej, a sprawnością fizyczną oraz funkcjami motorycznymi i kognitywnymi w chorobie Parkinsona”. O aktualności poruszanej przez Panią Profesor tematyki świadczy duże zainteresowanie wykładem i bardzo żywa dyskusja prowadzona z Prelegentką zarówno przez Pracowników, jak również Studentów obu Wydziałów AWF Wrocław.
Profesor Beth Fisher kieruje Laboratorium Neuroplastyczności na Wydziale Biokinezjologii i Fizjoterapii Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA) wykorzystując w swoich badaniach naukowych metody obrazowania funkcji mózgu, a w szczególności przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS – transcranial magnetic stimulation). Naukowo specjalizuje się w badaniu mechanizmów plastyczności mózgu, będących podstawą poprawy funkcji motorycznych
i kognitywnych w fizjoterapii neurologicznej, w szczególności w fizjoterapii pacjentów po udarach mózgu i w chorobie Parkinsona. Profesor Beth Fisher jest autorką przełomowych prac naukowych w powyższej tematyce, publikując swoje artykuły w czasopismach o najwyższej światowej randze naukowej, wliczając publikacje m.in. w czasopismach The Lancet Neurology i Nature Neuroscience.
Fotoreportaż, fot. Andrzej Nowak



