Strona główna / Aktualności / Święto Nauki we Wrocławiu

Święto Nauki we Wrocławiu

15 listopada wrocławskie środowisko naukowe obchodzi uroczystość Święta Nauki we Wrocławiu. Dzień ten jest upamiętnieniem pierwszego po wojnie wykładu inauguracyjnego wygłoszonego po polsku w listopadzie 1945 roku przez prof. Kazimierza Idaszewskiego.
W dniu poprzedzającym uroczyste obchody (14.11.2022r.) w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się koncert dla uczczenia obchodów Święta Nauki we Wrocławiu. W programie koncertu było dzieło Wojciecha Kilara – Missa pro pace – msza na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę.

W dniu Święta Nauki – 15.11.2022r. – przedstawiciele Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, złożyli kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, którzy 4 lipca 1941 r. zostali wymordowani przez hitlerowców na Wzgórzach Wuleckich.
W tym roku uroczyste złożenie kwiatów odbyło się również pod tablicami upamiętniającymi krakowskich profesorów więzionych we Wrocławiu w 1939 r. przy ul. Sądowej 1 oraz na murze okalającym Zakład Karny nr 1 przy ul. Kleczkowskiej.
Tego samego dnia o godz. 16.00 odbyło się uroczyste otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w Auli Leopoldina przy pl. Uniwersyteckim, podczas którego wręczono nagrodę im. prof. Józefa Dudka, przyznawanej przez KRUWiO za działalność na rzecz integracji akademickiej. W tym roku nagrodę otrzymał Pan dr n. med. Janusz Sokołowski, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Stypendium Prezydenta Wrocławia przyznano 23 doktorantom za wybitne osiągnięcia w dziedzinach ważnych dla rozwoju Wrocławia (w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego).

16 i 17 listopada odbywa się konferencja zatytułowana „Etos Ludzi Nauki” podczas której uczestnicy będą dyskutować o etyce w badaniach naukowych i krytyce naukowej, o problemach kształcenia kadr naukowych i zastosowaniu wyników badań w przemyśle, naukach medycznych i przyrodniczych.

16 listopada o godz. 17.30 w AZS Hotel GEM, przy ul. Mianowskiego 2B odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Banach. Między Duchem a materią” w reż. Wiesława Saniewskiego. Podczas tego wieczoru będzie miało miejsce spotkanie z Panem Mariusz Urbankiem, autorem książki „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”, która jest swoistym hołdem złożony lwowskiej szkole matematycznej, szczególnie Stefanowi Banachowi.

Fotoreportaż – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Profesorów Lwowskich, fot. Adam Stępień