Strona główna / Promocja Nauki / Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 – sprawozdanie z udziału AWF Wrocław

Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 – sprawozdanie z udziału AWF Wrocław

XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki odbył się w dniach:

  • Interaktywne pokazy w szkołach 12-15 września,
  • Edycja wrocławska 16-22 września,
  • Edycja regionalna 26.09-27.10. 

Hasłem przewodnim XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki było:Nauka porusza!”. Wśród licznych spotkań o charakterze naukowo-dydaktycznym w obrębie całego Wrocławia również nasza Uczelnia zaangażowała się w promocję sportu, zdrowia i nauki. Wzięło w niej udział 48 naszych Pracowników z 13 Zakładów (8 z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu oraz  5 z Wydziału Fizjoterapii).

Poniżej prezentujemy relacje opiekunów poszczególnych zajęć prowadzonych w ramach festiwalu.

Wydział FizjoterapiiZakład Terapii Zajęciowej

dr Rafał Bugaj

W dniu 21.09.2023 o godz. 10.00 oraz 12.00, w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, odbyły się wykłady i warsztaty zatytułowane „Nauka porusza i tai chi porusza„. Każde spotkanie trwało 90 minut i odbywało się w sali gimnastycznej Wydziału Fizjoterapii AWF we Wrocławiu. 

W pierwszym spotkaniu wzięło udział 6 osób, w wieku 21 – 66 lat, w drugim 22 osoby – w wieku 14 – 63 lata, w tym 18 uczniów VII klasy Szkoły podstawowej nr 76 we Wrocławiu. 

Spotkania składały się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej – trwającej około 40 minut – przedstawione zostały podstawowe zagadnienia teoretyczne, związane z tai chi jako sztuką walki, gimnastyką zdrowotną oraz elementem chińskiej filozofii. Omówiono również aspekty tai chi, które decydują o jego potencjale zdrowotnym. Wskazano podstawowe założenia ruchowe i oddechowe, które dają możliwość zastosowania tai chi jako gimnastyki profilaktyczno-zdrowotnej dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie sprawności fizycznej. W końcu przedstawiono wybrane badania naukowe, potwierdzające zdrowotne oddziaływanie treningu tai chi. 

Druga część (około 50 minut) miała charakter praktyczny i składała się z rozgrzewki, ćwiczeń określanych jako qigong (chi kung) oraz wybranych form ruchowych taiji (tai chi).

Wydział FizjoterapiiZakład Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych

dr Katarzyna Bulińska

W dniu 21 września w godzinach 17.00-18.30 odbyły się warsztaty z Jogi pod tytułem „Relaksacja. Zatrzymać poruszone” w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2023. W spotkaniu wzięło udział 9 osób w wieku od 30 do 80 roku życia. Praktyka obejmowała asany (pozycje) i wybrane techniki relaksacyjne, które ułatwiają wyciszenie umysłu i ciała. Uczestniczki poznały kilka technik pozwalających na zatrzymanie poruszonego umysłu.  Uczestniczki miały okazję na obserwację swoich odczuć, emocji, które pojawiały się w trakcie praktyki. Całość spotkania podsumowano wspólną dyskusją.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Pływania

mgr Wojciech Bigiel, mgr Piotr Piwowarczyk

W dniu 19 września 2023 r. odbył się spływ kajakowy pod nazwą „Wrocław z pokładu kajaka”. W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 40 osób. Byli to uczniowie trzech szkół: LO ze Środy Śląskiej, SP z Chrząstawy i Legnicy, wraz z opiekunami- nauczycielami, oraz dwie osoby zgłoszone wcześniej.

Trasa spływu wiodła fragmentem rzeki Oławy od Jazu Małgorzata, do ujścia do Odry, Odrą do Bulwaru Włostowica i z powrotem. Prowadzący spływ mgr Wojciech Bigiel opowiadał uczestnikom o mijanych przez nich kajakami budowlach na brzegu, mostach i żegludze turystycznej na Odrze.

Do organizacji imprezy czynnie włączył się mgr Piotr Piwowarczyk. Spływ zabezpieczali z motorówki ratownicy WOPR Wrocław.

Uczestnicy spływu zapoznali się z historią  i przeznaczenie niektórych budynków nad Odrą, mijanych kajakami na trasie oraz podwyższyli swoje umiejętności manewrowania kajakiem na rzece.

Wydział FizjoterapiiZakład Biologii Człowieka

prof. K. A. Sobiech, dr Małgorzata Socha, dr Dorota Jakubiec, dr Lucyna Górska-Kłęk, dr Zdzisław Lewandowski

Centralne Laboratorium Badawcze

Dr Katarzyna Gruszka

W tegorocznej XXVI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, odbywającego się pod hasłem „Nauka porusza”, pracownicy Zakładu Biologii Człowieka wrocławskiej AWF zorganizowali spotkanie z dolnośląską młodzieżą pt. „Ruszaj po zdrowie – zdrowa dieta, zdrowe ciało”. Gościliśmy łącznie 70 osób – uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Przyjechali do nas uczniowie VII klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Długołęce, uczniowie IV klasy Zespołu Szkół Budowlanych we Wrocławiu oraz II klasy XXX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Spotkanie trwało 4 godziny. W tym czasie jego uczestnicy wysłuchali wykładu na temat zasad zdrowego żywienia, sposobów regulacji masy ciała i metod kontroli jego składu. W części praktycznej uczniowie, podzieleni wcześniej na grupy, uczestniczyli w degustacji zdrowej żywności, podczas której wyjaśniano na czym polegają walory zdrowotne prezentowanych produktów i jak odróżnić żywność wartościową dla organizmu od innej. Na stołach znalazły się między innymi artykuły wyprodukowane zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, z certyfikatem rolnych gospodarstw ekologicznych. Równolegle druga grupa uczniów uczestniczyła w dobrowolnych pomiarach składu ciała, których wyniki były omawiane z każdą osobą indywidualnie. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, młodzież była zainteresowana i kierowała do organizatorów słowa podziękowania.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Biostruktury

dr Paweł Posłuszny

Dnia 21 września o godz. 10:00 i 12.00 w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zaplanowane były dwie tury wykładu „Ciało bez kontuzji – od anatomii po trening funkcjonalny”. Z uwagi na duże zainteresowanie przewidziano dwie różne godziny. W sumie na wydarzenie zgłosiły się: Pani Jadwiga Ludwina z grupą 32 licealistów (zgłoszenie mailowe 8 września), Pani Karolina Traut z grupą uczniów American School of Wrocław (zgłoszenie mailowe 4 września), Pan Grzegorz Lesiewicz z grupą uczniów (zgłoszenie mailowe 12 września) oraz biegaczka ultramaratońska Edyta Kopacka (zgłoszenie mailowe 18 września). Kilka dni przed wykładem jedna z Pań nauczycielek poinformowała mailowo, że niestety nie dostała zgody na przybycie z klasą. Wykład przygotował adiunkt Zakładu Biostruktury, Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wykładowca przedmiotów anatomia, antropomotoryka, trening zdrowotny i trening funkcjonalny.  Miał on na celu zapoznać uczestników z budową i funkcjonowaniem głównych struktur ciała człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem przyczynach i skutkach problemów zdrowotnych oraz możliwością profilaktyki oraz możliwości pomiaru ryzyka kontuzji zestawem do testowania oceny ryzyka kontuzji Functional Movement Screen. Uczestnicy mogli poznać sposób przeprowadzenia testu oraz jego zastosowanie.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Biologicznych i Medycznych Podstaw Sportu

dr Justyna Andrzejewska, dr hab. Aleksandra Stachoń, dr hab. Jadwiga Pietraszewska, prof. AWF

Podczas XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pracownice Zakładu Biologicznych
i Medycznych Podstaw Sportu: dr Justyna Andrzejewska, dr hab. Aleksandra Stachoń i dr hab. Jadwiga Pietraszewska przeprowadziły warsztaty w kontakcie bezpośrednim pt. Jaką masz sylwetkę? Zbadaj swój kręgosłup metodą elektroniczną. W zajęciach teoretycznych i praktycznych wzięły udział osoby indywidualne, zainteresowane oceną postawy ciała. W ramach badań oceniono kręgosłup oraz stopy, przy zastosowaniu posturometru i podoskopu. Uczestnicy reprezentowali szeroki przedział wiekowy, od dzieci w wieku szkolnym, po młodych dorosłych, aż po seniorów. W części teoretycznej zaprezentowano multimedialny pokaz autorstwa dr Justyny Andrzejewskiej, autorka skupiła się na zagadnieniach związanych z postawą ciała, jej kształtowaniem się w ontogenezie, zagrożeniami, metodami oceny oraz prewencyjnym powstępowaniem w celu poprawy jakości postawy ciała, z uwzględnieniem stóp. Podjęte działania warsztatowe miały na celu wzbudzenie w odbiorcy potrzeby dbałości o swoje ciało, aby świadomie wpływać na jego jakość, aż do późnej starości. W części praktycznej oceniono postawę ciała, z uwzględnieniem ukształtowania cech podometrycznych oraz posturalnych. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał wydruk z badania oraz informację na temat jakości postawy ciała oraz zaleceniami jej poprawy.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Fizjologii i Biochemii

dr Agnieszka Jastrzębska, dr Ewa Bakońska-Pacoń

W dniu 19 września w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbył się wykład „Znaczenie narządów zmysłów w wysiłku fizycznym”. Wykład był poprowadzony przez dr Agnieszkę Jastrzębską oraz dr Ewę Bakońską-Pacoń. Wykład był połączony z warsztatami, w których asystowali pracownicy Pracowni Badań Wysiłkowych Anna Janicka i mgr inż. Maciej Rymarczuk. W wydarzeniu uczestniczyła grupa studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas wykładu uczestnicy zapoznali się z funkcją narządów zmysłów angażowanych podczas wykonywania czynności motorycznych. Omówiono, które narządy zmysłów odgrywają jaką rolę, podczas uczenia się nowych ruchów, podczas ich doskonalenia, jak również jakie zmiany adaptacyjne zachodzą w funkcji narządów zmysłów pod wpływem regularnych wysiłków fizycznych. Podczas części warsztatowej badani wykonali pomiar czucia kinestetycznego, czasu reakcji i posturografię.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Zespołowych Gier Sportowych

dr Krzysztof Kałużny, dr Sara Wawrzyniak

W dniu 19 września w godz. 09.00-12.00 odbyły się warsztaty pt. „Unihokej-uczy, bawi, wychowuje”. Uczniowie  bardzo  chętnie i z dużym zaangażowaniem brali czynny udział w warsztatach. Zajęcia były oparte o zagadnienia zawiązane z: zabawami oswajającymi ze sprzętem, nauką prowadzenia i uderzenia piłki, uproszczoną grą w unihokeja.

Zajęcia przebiegły bardzo sprawnie. Uczniowie  bardzo  chętnie i z dużym zaangażowaniem brali czynny udział w warsztatach. Po realizacji zajęć dzieci zgłosiły chęć uczestniczenia w przyszłorocznych warsztatach z unihokeja. W zajęciach wzięli udział uczniowie z SP nr 66 we Wrocławiu (klasa Ia) –  24 uczniów, uczniowie klas I-III SP w Spalonej – 44 osoby oraz uczniowie SP nr 43 Wrocław (klasa III)  –  13 uczniów. W zajęciach wzięło udział w sumie 81 uczniów.

Uczniowie po zajęciach otrzymali drobne prezenty oraz dyplom uczestnictwa.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Zespołowych Gier Sportowych

dr Sara Wawrzyniak, mgr Magdalena Węgrzyn

 W dniu 20.09. 2023 r. odbyły się w sali sportowej obiektów AWF Wrocław warsztaty pt. „Gry i zabawy z piłkami EDUball”. W warsztatach wzięło udział 45 osób, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 45 we Wrocławiu: 22 osoby; Szkoły Podstawowej z Mieczkowa: 23 osoby.

dr Sara Wawrzyniak, dr Krzysztof Kałużny, mgr Magdalena Węgrzyn

 W dniu 21.09. 2023 r. odbyły się w Hali Wielofunkcyjnej AWF Wrocław warsztaty pt. „Korfball – poznaj wyjątkową grę zespołową”. W warsztatach wzięło udział 13 osób, uczniów Szkoły Podstawowej Primus we Wrocławiu, z drugiej szkoły nauczycielka odwołała przyjście.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Fizjologii i Biochemii

dr Joanna Grobelna, dr Jacek Borkowski

W dniu 19.09.2023 o godzinie 12:00 – 13:30 w ramach DFN 2023 odbył się wykład pt. „Zrozumieć mięśnie”. Prowadzącymi byli dr inż. Joanna Grobelna oraz dr Jacek Borkowski.

Tegorocznego wykładu wysłuchała młodzież z dwóch licealnych klas (liceum z Wrocławia i liceum z Bolesławca)  wraz z wychowawcami, a także kilkoro indywidualnych osób.

Wykład dotyczył podstaw metabolizmu mięśni, przyczyn zmęczenia,  mechanizmu wzrostu, przyczyn zaniku tkanki mięśniowej oraz wpływu tkanki mięśniowej na inne tkanki ciała człowieka i jego funkcje poznawcze.

Uczestnicy wykładu mogli dowiedzieć się:

  • czym odżywiają się mięśnie i co powoduje ich zmęczenie
  • w jaki sposób tkanka mięśniowa odbudowuje się po ciężkich wysiłkach fizycznych
  • czego potrzebują mięśnie do wzrostu, a co powoduje ich zanik
  • dlaczego doping substancjami anabolicznymi jest niebezpieczny
  • czy mięśnie muszą szybko się starzeć
  • w jaki sposób mięśnie mogą wpływać na całe nasze ciało
  • oraz w jaki sposób praca mięśni może pomagać w nauce

Pod koniec wykładu odbył się konkurs wiedzy dotyczący zagadnień omawianych podczas wykładu. Prowadzący wręczyli zwycięzcom nagrody (koszulki, ołówki a także worek z logo AWF), które pozyskali dzięki uprzejmości pani dr Edyty Pieniackiej (Biuro Promocji Uczelni).

Wydział FizjoterapiiZakład Fizjoterapii w Neurologii i Pediatrii

dr Dagmara Chamela-Bilińska, dr hab. Małgorzata Mraz, prof. AWF

19.09.2023 o godz. 13.00, w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, odbyły się warsztaty zatytułowane „Nauka porusza, czyli dlaczego warto być aktywnym – ćwiczenia dla osób z chorobą Parkinsona”. Spotkanie trwało godzinę i odbyło się w sali gimnastycznej Wydziału Fizjoterapii AWF we Wrocławiu.

Warsztat dedykowany był osobom z rozpoznaniem idiopatycznej choroby Parkinsona oraz ich opiekunom. Przedstawiona została rola aktywności fizycznej w utrzymywaniu sprawności ruchowej w przebiegu neurodegeneracyjnej choroby przewlekłej jaką jest idiopatyczna choroba Parkinsona. Pokaz ćwiczeń wzbogacony był instruktażem co do sposobu wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Dzięki temu Uczestnicy warsztatów mogli doświadczyć, jakie ćwiczenia powinny wykonywać systematycznie, aby spowalniać skutki postępującej choroby, a opiekunowie jak ich w tym wspierać. W warsztatach wzięło udział 5 chorych i 2 opiekunów.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Gimnastyki

dr hab. Małgorzata Sobera, prof. AWF, dr Anna Tomaszewska,  dr Aleksandra Sikora, dr Piotr Piestrak, dr Henryk Sienkiewicz, dr Patrycja Proskura

Zajęcia realizowane w Zakładzie Gimnastyki w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbyły się w dniu 19 września 2023 r.  Wykład wprowadzający „Jak kontrolujemy równowagę ciała” poprowadziła dr hab. Małgorzata Sobera, prof. AWF.

W części praktycznej uczestnicy wykonywali ćwiczenia kształtujące równowagę na dyskach sensorycznych i bosu, część tą przeprowadzili pracownicy zakładu dr Anna Tomaszewska,  dr Aleksandra Sikora, dr Piotr Piestrak, dr Henryk Sienkiewicz, dr Patrycja Proskura. 
W zajęciach udział wzięło 25 uczniów Szkoły Podstawowej nr 80 we Wrocławiu.

Drugi temat proponowany przez pracowników zakładu „Gimnastyka nie musi być nudna” zrealizowano w formie praktycznej. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej nr. 45 we Wrocławiu. Pracownicy Zakładu Gimnastyki pokazali w jaki sposób można zachęcić dzieci do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, które często wydają się trudne i nudne.

Wydział FizjoterapiiZakład Kinezyterapii, Zakład Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych

dr Katarzyna Barczyk-Pawelec, dr hab. Wioletta Dziubek-Rogowska, prof. AWF

W dniu 20 września 2023 r. w obiektach AWF we Wrocławiu (Budynek Wydziału Fizjoterapii, pawilon P4, sala 1/51) przeprowadzono warsztat praktyczny pt. „Prawidłowa postawa ciała- podstawą zdrowego życia. Zbadaj swoją postawę ciała metodą fotogrametryczną”. W warsztatach wzięły udział osoby młodociane, po wcześniejszym zgłoszeniu drogą mailową. Przed badaniem postawy ciała przedstawiono, w formie krótkiej prelekcji, zagrożenia i ich wpływ na postawę ciała        i przeciążenia kręgosłupa. Następnie, wszystkim zgłoszonym osobom dokonano komputerowej oceny postawy ciała z wykorzystaniem metody fotogrametrycznej. Po wykonaniu badania rodzice otrzymali skrócony wydruk badania swojego dziecka w formacie PDF oraz ogólne zalecenia dotyczące profilaktyki zaburzeń postawy ciała ich dzieci.

Zakład Dydaktyki Sportu

Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu

dr Małgorzata Kałwa, dr Małgorzata Krzak

Warsztat interdyscyplinarny dla klas 4-8 pt. „Pi razy drzwi, Pi razy oko – zabawy i gry z Ludolfiną”, który był realizowany w AWF Wrocław w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Zainteresowanie zajęciami od lat jest bardzo duże, ale możliwości realizacji są ograniczone. Ostatecznie zajęcia zrealizowano dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Szkoły Salezjańskiej we Wrocławiu. Zajęcia odbyły się w dniu 19 i 21 września 2023 w godz. 10.00-12.00.

Podczas zajęć ruchowych o charakterze interdyscyplinarnym w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uczniowie poznali znaczenie liczby Pi, utrwalili jej wartość i wspólnie znajdowali dla niej jej zastosowanie. Dodatkowo wykorzystałyśmy potencjał poszczególnych grup związany z umiejętnościami ruchowymi oraz intelektualnymi, które ujawniały możliwości twórcze grupy i poszczególnych uczniów. A wszystko to odbywało się za pomocą zabaw na współpracę i współdziałanie.

Zakład Dydaktyki Sportu

Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu

dr Małgorzata Kałwa, dr Małgorzata Krzak

Warsztat interdyscyplinarny dla klas 4-8 pt. „Pi razy drzwi, Pi razy oko – zabawy i gry z Ludolfiną”, który był realizowany w AWF Wrocław w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Zainteresowanie zajęciami od lat jest bardzo duże, ale możliwości realizacji są ograniczone. Ostatecznie zajęcia zrealizowano dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Szkoły Salezjańskiej we Wrocławiu. Zajęcia odbyły się w dniu 19 i 21 września 2023 w godz. 10.00-12.00.

Podczas zajęć ruchowych o charakterze interdyscyplinarnym w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uczniowie poznali znaczenie liczby Pi, utrwalili jej wartość i wspólnie znajdowali dla niej jej zastosowanie. Dodatkowo wykorzystałyśmy potencjał poszczególnych grup związany z umiejętnościami ruchowymi oraz intelektualnymi, które ujawniały możliwości twórcze grupy i poszczególnych uczniów. A wszystko to odbywało się za pomocą zabaw na współpracę i współdziałanie.

Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu – Zakład Dydaktyki Sportu

dr Małgorzata Kałwa, dr Małgorzata Krzak

Warsztat interdyscyplinarny dla klas 4-8 pt. „Pi razy drzwi, Pi razy oko – zabawy i gry z Ludolfiną”, który był realizowany w AWF Wrocław w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Zainteresowanie zajęciami od lat jest bardzo duże, ale możliwości realizacji są ograniczone. Ostatecznie zajęcia zrealizowano dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Szkoły Salezjańskiej we Wrocławiu. Zajęcia odbyły się w dniu 19 i 21 września 2023 w godz. 10.00-12.00.

Podczas zajęć ruchowych o charakterze interdyscyplinarnym w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uczniowie poznali znaczenie liczby Pi, utrwalili jej wartość i wspólnie znajdowali dla niej jej zastosowanie. Dodatkowo wykorzystałyśmy potencjał poszczególnych grup związany z umiejętnościami ruchowymi oraz intelektualnymi, które ujawniały możliwości twórcze grupy i poszczególnych uczniów. A wszystko to odbywało się za pomocą zabaw na współpracę i współdziałanie.

Wydział Wychowania Fizycznego i SportuZakład Biomechaniki

dr hab. inż. Sławomir Winiarski, prof. AWF, dr hab. Bogdan Pietraszewski, prof. AWF, dr hab. Artur Struzik, prof. AWF i mgr Sebastian Jaroszczuk

We wtorek, 19 września 2023 o godz. 10.00 w Laboratorium Analiz Biomechanicznych miały odbyć się warsztaty praktyczne pt. „Niesamowity Spider-Man i niesamowita nauka” Niestety w ostatniej chwili wychowawca klasy odwołał przyjazd klasy. Liczymy na ich powrót w przyszłym roku.

Wrocław, 31.10.2023                                                                                      

dr hab. Wioletta Dziubek-Rogowska, prof. AWF – Pełnomocnik Rektora AWF Wrocław ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Fotoreportaż, fot. archiwum AWF Wrocław

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zapisywane żadne informacje. Polityka prywatności

Scroll to Top