Strona główna / Aktualności / #wiedza / Praktyki studentów w ramach programu Erasmus w Trapani

Praktyki studentów w ramach programu Erasmus w Trapani

W maju 2022 studenci (drugiego i trzeciego roku) kierunku turystyki i rekreacji odbyli praktyki krótkoterminowe w ramach programu Erasmus. Praktyki były realizowane w Agencji Turystycznej Trapani Easy prowadzonej przez urocze polsko-włoskie małżeństwo – Aleksandrę i Angelo Carollo.

Przedsiębiorstwo Trapani Easy mieści się na starym rynku w mieście Trapani na Sycylii (największa wyspa Morza Śródziemnego). Nazwa miasta Trapani wywodzi się z języka greckiego i oznacza sierp i w takim dokładnie kształcenie ułożone jest miasto (to sam czubek włoskiego buta). Za dnia czas tutaj płynie leniwie i cicho, za to nocą ożywają ulice i knajpki.

Nasi gospodarze to znani, w środowisku polskim jak i włoskim, pasjonaci sycylijskiej kultury i przyrody. Wielokrotnie nagradzani za swoją postawę, pracę, zaangażowanie społeczne i filantropijne. Prywatnie to osoby szalone, życzliwe, uśmiechnięte i wyjątkowo pomocne.

Ich praca koncentruje się na wielu aspektach:

• oferowanie noclegów (50 miejsc) Angelo Apartements, które znajduje się w zabytkowej kamienicy w 1807 roku, w samym sercu Starego Miasta w Trapani
  • wynajem floty samochodowej oraz rowerów, skuterów
  • prowadzenie portali turystycznych o prowincji Trapani www.TurismoTrapani.com i www.Trapani.pl oraz profilów na FB: @TrapaniDlaPolakow, @angeloapartments, @turismotrapanicom
  • prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej w Trapani
  • transfer z lotniska
  • organizacja wycieczek, eventów i innych spraw wg potrzeb klienta.

Nasi studenci zostali zaproszeni do wszystkich działań i mieli okazję zakosztować prawdziwej pracy w zakresie turystyki i rekreacji. Przez 6 dni realizowali działania wg określonego planu.

• Dzień I – przyjazd i miasto
    • zapoznanie się z topografią miasta oraz z kluczowymi atrakcjami turystycznymi
  • Dzień II – obserwacja i pierwsze działania na obiektach Trapani Easy
    • praca na recepcji
    • obserwacja serwisu sprzątającego
    • obsługa turystów w Punkcie Informacji Turystycznej
    • przygotowanie informacji o kluczowych obiektach turystycznych
  • Dzień III – organizacja i przeprowadzenie wycieczki do Palermo
    • kalkulacja kosztów i zbiórka funduszy
    • zorganizowanie transportu (wynajem autobusu) do Palermo
    • przygotowanie planu wycieczki wraz z faktami historycznymi zwiedzanych obiektów
    • przeprowadzenie usługi przewodnickiej
  • Dzień IV – wizyta u burmistrza Trapani pana Giacomo Tranchida oraz zwiedzanie Trapani z przewodnikiem panią Eleną Rutkowską-Buscemi
    • przygotowanie przemowy w języku włoskim dla pana Giacomo Tranchida
    • reprezentacja uczelni w urzędzie
    • zwiedzanie miasta
    • przeprowadzenie wywiadu z panią panią Eleną Rutkowską-Buscemi  dotyczącego zawodu przewodnika
  • Dzień V – rejs statkiem po Morzy Tyrreńskim oraz zwiedzanie wyspy Favignani
    • odprawa morska
    • prezentacja faktów i mitów, ciekawostek, legend, zjawisk naukowych dotyczące Sycylii
    • przygotowanie informacji o kluczowych atrakcjach turystycznych wyspy Favignani
  • Dzień VI – organizacja i przeprowadzenie wycieczki do miasta Erice oraz biesiada sycylijska
    • organizacja transportu
    • przygotowanie informacji o mieście
    • przeprowadzenie usługi przewodnickiej po części historycznej Erice
    • trochę przyjemności: biesiada sycylijska gdzie to my byliśmy gośćmi
  • Dzień VII – wyjazd
    • rozliczenie formalne praktyk.

Bardzo dziękujemy właścicielom Trapani Easy!

Pani Olu, Panie Angelo – jesteście cudowni i jesteśmy wdzięczni za każdy dzień. Wszystko było pyszne, idealnie skrojone na nasze możliwości a atmosfera bardzo gorąca. Nawet pogodę załatwiliście!  ????

Dziękujemy również pracownikom Trapani Easy – Paolo i Vincento – za cierpliwość przede wszystkim.

A pytań było wiele!

Wielkie słowa uznania dla pani mgr Doroty Bielskiej – za zrekrutowanie studentów, przygotowanie do wyjazdu od strony organizacyjnej i merytorycznej oraz opiekę na miejscu (nasza sycylijska mamma!). Koordynatorzy programu Erasmus uroczyście oznaczają Panią (niewidzialnym) orderem przyjaciela Erasmusa!

Grupa studentów praktykantów z kierunku TiR – zrobiliście kawał dobrej roboty!

A na październik szykuje się grupa nr 2. ????

Galerie: