Strona główna / Archiwum / 2022 / Podsumowanie Konferencji – 20 lat z EDUballami

Podsumowanie Konferencji – 20 lat z EDUballami

14 listopada odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Edukacyjna „20 lat z EDUballami – zakładane a rzeczywiste efekty wykorzystania piłek edukacyjnych eduball” organizowana przez Zakład Zespołowych Gier Sportowych.

Organizatorami konferencji był Zakład Zespołowych Gier Sportowych Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk” oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia oraz Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Celem konferencji było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników, w pracy z dziećmi na poziomie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz z osobami w późnej dorosłości, w zakresie wykorzystania piłek edukacyjnych EDUball.

Konferencję otworzył JM Rektor naszej Akademii, prof. dr hab. Andrzej Rokita, współtwórca piłek edukacyjnych EDUball. Podczas otwarcia, z okazji 20-lecia powstania piłek edukacyjnych, odsłonięto krasnala „EDUballka”, a także zaprezentowano nowy zestaw piłek edukacyjnych – Mini-Eduball.

Wśród gości, którzy wzięli udział w konferencji obecni byli: Poseł Sławomir Piechota, Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Obaj są Doktorami Honoris Causa naszej Akademii), Jacek Sutryk – Prezydent Miasta Wrocławia, Renata Granowska – Wiceprezydent Miasta Wrocławia, Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Janusz Wrzal – Dolnośląski Wicekurator Oświaty, dr Tadeusz Rzepa – współtwórca piłek edukacyjnych EDUball oraz członkowie Komitetu Naukowego konferencji prof. dr hab. Michał Bronikowski (AWF Poznań), prof. dr hab. Andrzej Kosmol (AWF Warszawa), dr hab. Michał Klichowski, prof. UAM (UAM Poznań), dr hab. Rafał Godoń, prof. UW (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Dorota Groffik, prof. AWF (AWF Katowice), Prof. dr hab. Tadeusz Koszczyc, Prof. dr hab. Andrzej Pawłucki, prof. dr hab. Małgorzata Sekułowicz, Prof. dr hab. Krystyna Zatoń, dr hab. Marta Wieczorek, prof. AWF.

Udział w konferencji wzięli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego jak również przedstawiciele Naszej Uczelni, a wśród nich Prorektorzy, Dziekani i Prodziekani oraz nauczyciele akademiccy, co w znaczący sposób podniosło rangę wydarzenia, za co w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy. W konferencji udział wziął także przedstawiciel firmy School Health Corporation z USA, dystrybutora piłek edukacyjnych BRAINball na USA, Kanadę i Unię Europejską.

Z okazji Jubileuszu piłek edukacyjnych prof. dr hab. Andrzej Rokita wręczył podziękowania współpracującym instytucjom za działalność na rzecz rozwoju piłek edukacyjnych w Polsce i na świecie.

Podziękowania otrzymały również szkoły, w których przez ostatnie 20 lat realizowano projekty badawcze z wykorzystaniem piłek edukacyjnych.

Konferencja składała się z trzech części.

W pierwszej, sesji plenarnej, wystąpili:

• prof. dr hab. Andrzej Rokita – AWF Wrocław – Ruch, który uczy – EDUball/BRAINball i mini-EDUball/ mini-BRAINball w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej
  • prof. dr hab. Michał Bronikowski – AWF Poznań – Czy samo nauczanie wystarczy do sukcesu w życiu? Wychowanie do nauki
  • dr hab. Michał Klichowski, prof. UAM – UAM Poznań – Metoda EDUball – perspektywa neuronauki poznawczej

Na zakończenie sesji plenarnej uczestników poczęstowano jubileuszowym tortem.

Drugą część stanowiła dyskusja panelowa, w której udział wzięli: prof. dr hab. Michał Broniowski (AWF Poznań), dr. hab. Michał Klichowski, prof. UAM (UAM Poznań), dr hab. Rafał Godoń, prof. UW (Uniwersytet Warszawski), dr Elżbieta Szala (terapeuta – Wrocław), dr Tadeusz Rzepa, Daniel Dunne (School Health Corporation). Moderatorami dyskusji byli prof. dr hab. Andrzej Rokita, dr Ireneusz Cichy oraz dr Sara Wawrzyniak.

Konferencję kończyły warsztaty praktyczne, które odbyły się w Hali Wielofunkcyjnej i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Doktor Ireneusz Cichy poprowadził zajęcia pt. „Liczę i czytam z EDUballem” z uczniami klasy 2 i 3 Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica.

Doktor Sara Wawrzyniak poprowadziła warsztat pt. „Gry i zabawy z piłkami edukacyjnymi dla osób w każdym wieku”, którego uczestnikami byli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku AWF Wrocław.

Trzeci warsztat pt. Mini-EDUballe: nowatorska pomoc dydaktyczna dla każdego” prowadziła mgr Agnieszka Kruszwicka (UAM Poznań) oraz dr Ireneusz Cichy.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim współorganizatorom konferencji, (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk”). Słowa podziękowania składamy także, pracownikom Działu Eksploatacji i Wynajmu Obiektów, Biura Promocji, Działu Technicznego oraz niezastąpionym Studentom-wolontariuszom.

Konferencję dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Do zobaczenie podczas kolejnej EDUballowej konferencji.

Fotoreportaż – Konferencja, fot. Adam Stępień

Fotoreportaż – Warsztaty, fot. Adam Stępień