Strona główna / Inne / Aktualności - koronawirus / Pismo do nauczycieli i studentów w sprawie bezpieczństwa zajęć dydaktycznych

Pismo do nauczycieli i studentów w sprawie bezpieczństwa zajęć dydaktycznych

Szanowni Państwo,
Nauczyciele akademiccy, studenci i doktoranci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

W okresie ostatnich dwóch tygodni w całym Kraju zdecydowanie wzrosło zagrożenie epidemiczne związane z dynamicznym rozprzestrzenianiem  się wirusa SARS-COV-2. Trzecia fala epidemii stała się faktem i dotknęła nas zdecydowanie silniej niż dwie poprzednie. Również w murach naszej Akademii pojawiły się przypadki zachorowań zarówno studentów, jak i pracowników. Nasilenie tych zachorowań jest większe niż w poprzednich okresach. Dzieje się tak choć władze Uczelni, wspólnie z całą jej społecznością akademicką, zmaksymalizowały działania zabezpieczające nas przed zagrożeniem epidemią COVID-19.

Podstawowe działania w tym zakresie związane są reorganizacją procesu kształcenia, a w nim przede wszystkim maksymalne wykorzystanie możliwości kształcenia zdalnego. Proces dydaktyczny, w tym zakresie, przebiega sprawnie i oczywiście bezpiecznie. Jednak specyfika poszczególnych kierunków studiów prowadzonych w Akademii nie daje możliwości osiągnięcia wszystkich efektów uczenia się w trybie zdalnym. Część zajęć dydaktycznych, ze względu na praktyczny charakter ich efektów uczenia się, musi odbywać się w bezpośrednim kontakcie studentów z nauczycielami akademickimi. Stąd też, nawet w warunkach obowiązującego stanu epidemii, w murach Uczelni codziennie na wybrane zajęcia stawiają się studenci i nauczyciele. Mimo, iż zajęcia takie prowadzone są wyłącznie w koniecznych sytuacjach i liczba grup studenckich jest ograniczona, to zagrożenie epidemiczne im towarzyszące jest ciągle wysokie.

Dlatego tak ważną sprawą jest redukcja liczby zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie. Dokonuje się ona dzięki działaniom władz Dziekańskich obu Wydziałów i zarządzeniom dziekańskim wskazującym, które zajęcia mogą odbywać się w murach Akademii. Nasilająca się trzecia fala epidemii w ostatnich dniach, spowodowała konieczność dalszego ograniczenia liczby tych  zajęć. W związku z tym, Państwo Dziekani wydali dzisiaj zarządzenia wprowadzające kolejne ograniczenia w tym, zakresie. Skutkują one czasowym przeniesieniem części realizowanych do dzisiaj w kontakcie zajęć praktycznych do trybu zdalnego. Przypominam jednocześnie, iż jedynie Państwo Dziekani, w drodze zarządzenia mogą dopuścić do realizacji danego przedmiotu w trybie bezpośrednim, a nauczyciele akademiccy nie mogą w tym zakresie podejmować samodzielnych decyzji. Wszelkie samowolne decyzje o przeprowadzeniu zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie mają znamiona łamania przepisów wewnętrznych zawartych w Zarządzeniu Rektora 13/2021 z 12. lutego 2021 roku.

Biorąc pod uwagę, iż czas niezbędny do pełnej automatyzacji planowania zajęć dydaktycznych na platformie ZOOM jest stosunkowo długi, zajęcia przenoszone w tej chwili do trybu zdalnego nie będą mogły korzystać z tej funkcjonalności. Dlatego Państwo Nauczyciele będą musieli samodzielnie planować je z wykorzystaniem list adresowych studentów znajdujących się w systemie dziekanatowym. W przypadku niejasności bardzo proszę kontaktować się z Centrum Informatycznym.

Na koniec pozostaje mi przypomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii związanej z ochroną przed rozprzestrzenianiem się wirusa i powstawaniem ognisk zarażenia SARD-COV-2. Jest nią obowiązek przestrzegania wymogów reżimu sanitarnego. W ostatnim okresie w całym Kraju, a niestety również w naszym środowisku, daje się zauważyć tendencja do lekceważenia przepisów sanitarnych. Dotyczy to obowiązków zachowania dystansu sanitarnego, dezynfekcji rąk, a także noszenia maseczek ochronnych. Pamiętajmy, że przepisy te są ciągle aktualne i obowiązujące. Zwłaszcza, gdy zdecydowana większość obecnych zachorowań wywołana jest nowymi odmianami wirusa, które są zdecydowanie bardziej agresywne od wirusa pierwotnego. Ich agresywność przejawia się wyraźnie większą podatnością na rozprzestrzenianie się, a przede wszystkim zdecydowanie wyższą zachorowalnością osób w młodszym, a wręcz w młodym wieku. Niestety rozpoczęta akcja szczepień nie daje jeszcze powszechnego bezpieczeństwa społecznego. Dlatego, szczególnie w tym momencie epidemii powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością, rozwagą i solidarnością z członkami naszych środowisk społecznych. Dbajmy o siebie, dbajmy o naszych bliskich, dbajmy o naszych znajomych, dbajmy wreszcie o wszystkie osoby z jakimi mamy kontakt w codziennym życiu. Stosujmy się do zasad reżimu sanitarnego! Unikajmy zachowań ryzykownych, unikajmy bezmyślności! Pozwoli nam to na przezwyciężenie kryzysu i powrót do bardziej normalnego życia codziennego.

Życząc Państwu zachowania zdrowia, pozostaję z wyrazami szacunku.

Ryszard Bartoszewicz
Prorektor ds. Nauczania