8 grudnia, w holu budynku im. Prof. Zdzisława Zagrobelnego (P4), odsłonięto tablice pamiątkowe, poświęcone pamięci Profesora Tadeusza Skolimowskiego, pioniera polskiej fizjoterapii, wieloletniego pracownika naszej Akademii, Dziekana dwóch kadencji Wydziału Fizjoterapii, laureata najwyższego wyróżnienia przyznawanego pracownikom AWF Wrocław, „Lauru Akademii”. Tablice zostały umieszczone nad wejściami do Sali Rady Wydziału Fizjoterapii, która nosi imię Profesora Tadeusza Skolimowskiego.
Mimo sytuacji epidemiologicznej, odsłonięcia tablic, w jubileuszowym roku 25-lecia Wydziału Fizjoterapii (wcześniej Rehabilitacji Ruchowej), dokonali: Rektor naszej Akademii, Profesor Andrzej Rokita wraz z Panią Dziekan Wydziału Fizjoterapii, Profesor Anną Skrzek.





Profesor Tadeusz Skolimowski
Żył w latach 1938-2019. Urodził się 07 lutego 1938 r. w Lidzbarku.
Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (1964), magister wychowania fizycznego, specjalizacja z zakresu rehabilitacji ruchowej. W 1973 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF we Wrocławiu pt. „Analiza biomechaniczna postawy stojącej chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa”. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej na podstawie pracy pt. „Kształtowanie się parametrów czynnościowych narządu ruchu w przebiegu idiopatycznych bocznych skrzywień kręgosłupa”. Stanowisko profesora nadzwyczajnego w AWF we Wrocławiu objął w 1993 r., tytuł profesora tytularnego oraz stanowisko profesora zwyczajnego w AWF we Wrocławiu otrzymał w 2000 r.
W 1968 r. rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną we wrocławskiej AWF (wcześniej Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego). Początkowo na stanowisku asystenta, w 1971 r. otrzymał nominację na stanowisko starszego asystenta, a w 1973 r. na stanowisko adiunkta w Zakładzie Rehabilitacji i Higieny. W 1977 r. został powołany na kierownika Zakładu Teorii i Metodyki Kinezyterapii. W 1999 r. został kierownikiem Katedry Fizjoterapii. Przez dwie kadencje, latach 1999-2005, był Dziekanem Wydziału Fizjoterapii. W tym okresie nastąpił dynamiczny rozwój Wydziału Fizjoterapii, który uzyskał prawa do nadawania stopnia naukowego doktora. W latach 2005 do 2008 był Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. W 2000 r. został Ekspertem z zakresu Kultury Fizycznej w Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Poza pracą, jako nauczyciel akademicki, na AWF we Wrocławiu Pan Profesor był praktykiem fizjoterapeutą, bardzo oddanym swoim pacjentom. Praktyka kliniczna to praca od 1964 roku w Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Następnie w 1977 roku praca w Specjalistycznym Rehabilitacyjnym Zespole Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, przy ul. Poświęckiej, gdzie aż do chwili przejścia na emeryturę pełnił funkcję kierownika Działu Fizjoterapii. Posiada specjalizację drugiego stopnia z zakresu rehabilitacji ruchowej. To tam wiele roczników studentów rehabilitacji ruchowej a potem fizjoterapii uczyło się swojego zawodu pod opieką Profesora. Jego nazwisko znane jest każdemu fizjoterapeucie. Uczyli się oni z wielokrotnie nagradzanych, podręczników opracowanych przez Pana Profesora – pioniera polskiej fizjoterapii.
Jako pracownik dydaktyczno-naukowy prowadził badania naukowe w celu opracowania najbardziej skutecznych metod oddziaływania terapeutycznego. Uzyskane wyniki badań publikował w piśmiennictwie fachowym krajowym i zagranicznym. Publikacje te stanowią do dzisiaj źródło rzetelnej wiedzy zarówno dla studentów jak i fizjoterapeutów. Profesor jest autorem i współautorem ponad 160 publikacji naukowych, promotorem 14 prac doktorskich i 150 prac magisterskich.
Pan Profesor wykazywał również duże zaangażowanie społeczne na rzecz osób niepełnosprawnych i środowiska fizjoterapeutów. Brał udział w pracach Polskiej Akademii Nauk, był redaktorem kwartalnika „Fizjoterapia”. Wiele lat działał w towarzystwach naukowych, jako Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, zastępca Prezesa Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Prezes Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Kultury Fizycznej. Współorganizował wiele konferencji naukowych dotyczących problematyki rehabilitacji i służył swoim doświadczeniem i wiedzą jako Specjalista Wojewódzki ds. Fizjoterapii.
Za swoją działalność Pan Profesor był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 1985 roku srebrnym krzyżem zasługi, dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. O uznaniu Pana Profesora przez środowisko akademickie najbardziej chyba świadczy przyznany w 2012 roku Laur Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, czyli najwyższe odznaczenie uczelni. Natomiast środowisko polskich fizjoterapeutów w 2014 roku na II Opolskim Festiwalu Fizjoterapii przyznało Mu tytuł „Gwiazdy Fizjoterapii”.
Pan Profesor Tadeusz Skolimowski był osobą szczególnie zasłużoną dla Uczelni, dla całego środowiska akademickiego. Był wychowawcą wielu pokoleń studentów, niekwestionowanym autorytetem dla polskich fizjoterapeutów. Zmarł w dniu 12 września 2019 r. i pochowany został we Wrocławiu.


