W dniu 7 grudnia 2017 roku odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uroczystość wręczenia aktów nadania tytułu profesora. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akt nominacji profesora nauk o kulturze fizycznej prof. dr hab. inż. Michałowi Kuczyńskiemu, pracownikowi Katedry Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu, Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wśród 43 nominowanych znalazło się siedmiu pracowników naukowych wrocławskich uczelni.
Prof. dr hab. inż Michał Kuczyński
Prof. dr hab. inż. Michał Kuczyński jest absolwentem V LO we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej, którą ukończył w roku 1971 z dyplomem mgr inż. automatyki. W latach 1971-1990 był pracownikiem naukowym PWr w Instytucie Cybernetyki Technicznej zajmując się modelowaniem i podejmowaniem decyzji w systemach ochrony środowiska. W roku 1978 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie pracy dotyczącej symulacji i modelowania matematycznego złożonych procesów geofizycznych. W latach 1981-83 wykładał badania operacyjne na uniwersytecie w Ife w Nigerii.
Po przejściu do Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w roku 1990, prof. Kuczyński zajął się pomiarami i modelowaniem ruchu człowieka ze szczególnym uwzględnieniem stabilności pozycji stojącej w aspekcie zarówno klinicznym jak i sportowym. Jak twierdzi dzisiaj, ten prosty dla niewtajemniczonych układ sterowania równowagi ciała stanowi wyzwanie znacznie większe niż te, którymi zajmował się wcześniej. Podjął to prowokujące wyzwanie z zaangażowaniem i pasją, co dało mu w roku 2004 stopień doktora habilitowanego i stanowisko profesora AWF we Wrocławiu, obecnie w Katedrze Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu.
W międzyczasie spędził 14 miesięcy prowadząc badania naukowe na Wydziale Rehabilitacji w Hongkong Polytechnic University oraz 5 tygodni jako visiting researcher w uniwersytetach British Columbia i Simon Frazer w Vancouver. Jednocześnie kieruje Katedrą Biomechaniki w Politechnice Opolskiej, gdzie stworzył od podstaw nowoczesne laboratorium posturografii, nierzadko wykorzystywane przez naszych pracowników. Prof. Kuczyński zawsze zachęcał do współpracy i dzielił się swymi bogatymi doświadczeniami z każdym zainteresowanym. Doprowadziło to do znacznego poszerzenia kręgu naukowców w naszej uczelni, którzy uznali badania równowagi ciała za ważny element swoich projektów a zarazem lokuje AWF we Wrocławiu na znaczącym miejscu w tej dziedzinie w Europie i wiodącym w Polsce.
W dorobku prof. Kuczyńskiego jest ok. 100 prac (w tym 18 o łącznym IF przekraczającym 30 pkt i cytowanych blisko 150 razy), które ukazały się m. in. w Gait & Posture, European Journal of Pain, European Spine Journal, Research in Developmental Disabilities, PlosOne, Neuroscience Letters, Journal of Sports Sciences i European Journal of Applied Physiology. Obecny kierunek badań dotyczy identyfikacji strategii posturalnych, które są rezultatem współdziałania procesów integracji multisensorycznej z ciągłą adaptacją schematu ciała. Znajomość tych strategii i mechanizmów warunkujących ich zmiany może mieć ogromne znaczenie w diagnostyce niesprawności układu ruchu, w zapobieganiu upadkom oraz w opracowaniu ćwiczeń doskonalących równowagę. Badania te bazują na podejściu interdyscyplinarnym, łącząc modelowanie matematyczne, teorię sterowania i biomechanikę z kinezjologią, fizjoterapią i neuronaukami.
Prof. Kuczyński był mentorem w czterech przewodach habilitacyjnych, wypromował 4 doktorów, a 3 kolejnych czeka na obronę. W nauczaniu specjalizuje się w biomechanice, metodologii badań i biostatystyce. Jego plan na najbliższy czas to napisanie podręcznika, który zepnie te trzy dyscypliny w zgrabną całość do wykorzystania przez studentów i wykładowców zajmujących się ruchem człowieka. W chwilach wolnych stara się dbać o własną sprawność fizyczną, uczestnicząc we wszelkich dostępnych formach ruchu, a podczas wakacji przemierza kraj i jego okolice w poszukiwaniu urokliwych zakątków i atrakcji lokalnych kuchni. Jego żona, dwie córki i troje wnuków stanowią ważny i konieczny element tych wypraw.

