HR Excellence in Research Award to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską instytucjom, które dostosowują swoją politykę kadrową do zasad określonych w Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Wyróżnienie promuje wśród międzynarodowych organizacji i badaczy podmioty zapewniające naukowcom najlepsze możliwości prowadzenia działalności naukowej i rozwoju, czyniąc karierę naukową bardziej atrakcyjną i transparentną.
W marcu 2018 roku, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu otrzymała przyznawane przez Komisję Europejską wyróżnienie (dawniej logo) HR Excellence in Research. Tym samym dołączyła do grona najlepszych uczelni, które podjęły stosowne działania na rzecz zwiększenia atrakcyjności warunków pracy i rozwoju karier naukowców.
Wyróżnienie zostało przyznane w ramach opracowania przez Uczelnię Planu Działań w ramach Europejskiej Strategii kadrowej dla pracowników naukowych kadrowego –Human Resources Strategy for Researchers – HRS4R.
Uzyskanie, a później utrzymanie wyróżnienia wiąże się z rygorystycznym procesem, w ramach którego instytucje muszą przedłożyć plan działania oparty na samoocenie, który jest zgodny z 40 zasadami Karty i Kodeksu, a także prowadzić okresowe przeglądy w celu zapewnienia ciągłej zgodności i doskonalenie.
Karta i Kodeks
Europejska Karta Naukowca i Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych są dokumentami, które gwarantują transparentne zasady rekrutacji, wolność w prowadzeniu badań naukowych, możliwość rozwoju zawodowego czy wsparcie mobilności pracowników.
Wprowadzając zasady Karty i Kodeksu w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu zależy nam, by nasza Uczelnia była dla naukowców z Polski i z innych krajów atrakcyjnym i stabilnym miejscem pracy.
Korzyści z posiadania wyróżnienia HR
- stworzenie przyjaznego środowiska pracy naukowej,
- zapewnienie naukowcom stabilnych warunków pracy i rozwoju zawodowego,
- opracowanie transparentnych zasad rekrutacji,
- zwiększenie atrakcyjności kariery naukowej, jakości badań i kształcenia oraz konkurencyjności uczelni.
Uzyskanie Logo HR jest wyróżnieniem dla Uczelni. Umożliwia promocję wśród międzynarodowych organizacji i naukowców oraz premiowanie Uczelni w międzynarodowych konkursach grantowych (m.in. Komisji Europejskiej w programie Ramowym UE HORYZONT 2020), a także premiowanie w krajowych konkursach grantowych NCN i NCBiR oraz programach finansowania nauki ze środków MNiSW.
Jest to również wzrost atrakcyjności zatrudnienia dla pracowników.
Więcej o „The Human Resources Strategy for Researchers” znajduje się na stronie: www.euraxess.ec.europa.eu
Lista podmiotów z Polski, które otrzymały logo HR Excellence in Research
Monitorowaniem procesu wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych na naszej uczelni zajmuje się zespół w składzie:
- prof. dr hab. Małgorzata Słowińska-Lisowska – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Przewodnicząca Zespołu
- prof. dr hab. Marek Woźniewski – Wydział Fizjoterapii, Wiceprzewodniczący Zespołu
- dr hab. Jarosław Fugiel, prof. AWF – Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu, Koordynator Zespołu
- dr hab. inż. Małgorzata Kołodziej – Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu, Sekretarz Zespołu
- dr Sara Wawrzyniak – Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu- mgr Maciej Lachowicz – Przedstawiciel doktorantów
- mgr Anna Kaźmierczak – Kierownik Działu Spraw Pracowniczych i Płac
- mgr inż. Krzysztof Grzegorczyk – Zastępca Kanclerza ds. Informatyzacji i Rozwoju Uczelni
- dr Edyta Pieniacka – Biuro Promocji Uczelni
Kontakt
Pełnomocnik Rektora ds. Europejskiej Karty Naukowca
dr hab. Jarosław Fugiel, prof. AWF
tel. 71 3473361, e-mail: jaroslaw.fugiel@awf.wroc.pl