Katedra Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu wspólnie z Wydziałem Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, Centrum Historii AWF Wrocław oraz Sekcją Historii Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej zorganizowali XVI Ogólnopolską Konferencję Naukową pn. „Najnowsza historia kultury fizycznej Polski i Polonii”. Konferencja odbyła się w dniach 28-29 września 2017 r. w Ośrodku Sportowo-Dydaktycznym AWF Wrocław w Olejnicy pod patronatem JM Rektora AWF Wrocław dra hab. Andrzeja Rokity, prof. AWF. W konferencji udział wzięło 27 naukowców zajmujących się szeroko rozumianą historią kultury fizycznej z 13 ośrodków akademickich z całej Polski, w tym uniwersytetów w: Białymstoku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, akademii wychowania fizycznego w: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu oraz zamiejscowego wydziału w Gorzowie Wielkopolskim, a także Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz państwowych wyższych szkół zawodowych w Koninie i Koszalinie. Konferencja była okazją do określenia stanu badań w zakresie historii kultury fizycznej w różnych jej dziedzinach, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy jak i poglądów prezentowanych przez przedstawicieli nauki.
W obradach konferencyjnych czynny udział wzięli m.in. prof. dr hab. Tomasz Jurek (Zamiejscowy Wydział KF poznańskiej AWF w Gorzowie Wlkp.), dr hab. Renata Urban, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Eligiusz Małolepszy, profesor AJD w Częstochowie, dr hab. Piotr Godlewski, profesor AWFiS w Gdańsku, dr hab. Maciej Łuczak, profesor AWF w Poznaniu. Gościem Konferencji był dr hab. Maciej Bugajewski, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który wygłosił wykład odpowiadający na pytanie czy historia kultury fizycznej jest subdyscypliną historii? Prelegenci, specjalizujący się w szeroko rozumianej historii kultury fizycznej, przedstawili interesujące referaty dotyczące różnych zagadnień z zakresu najnowszej historii kultury fizycznej. Przeważały opracowania podejmujące zagadnienia rozwoju kultury fizycznej w Polsce po II wojnie światowej, ale niezwykle ciekawy materiał przedstawili reprezentanci ośrodka częstochowskiego, zajmujący się obecnie dziejami wychowania fizycznego i sportu na tzw. Kresach Wschodnich. Poruszano również kwestie związane z walką z dopingiem w sporcie, ruchem olimpijskim, czy sportem w środowisku wiejskim.
Dwa dni obrad urozmaicone zostały spotkaniami towarzyskimi integrującymi środowisko historyków kultury fizycznej. Ostatnim punktem w programie konferencji było zebranie członków Sekcji Historii Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej. Podczas obrad podjęto między innymi decyzję o kontynuowaniu konferencji w ramach Letniej Szkoły Historyków Kultury Fizycznej co 2 lata w ośrodku w Olejnicy.
Rafał Szubert
Główny Organizator Konferencji























