Zakład Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu wspólnie z Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Sekcją Historii Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej zorganizowali XVIII Ogólnopolską Konferencję Naukową pn. „Najnowsza historia kultury fizycznej Polski i Polonii”. Konferencja odbyła się w dniach 16-18 września 2021 r. w Ośrodku Sportowo-Dydaktycznym AWF Wrocław w Olejnicy pod honorowym patronatem JM Rektora AWF Wrocław prof. dra hab. Andrzeja Rokity. W konferencji udział wzięło 18 naukowców zajmujących się szeroko rozumianą historią kultury fizycznej z 13 ośrodków akademickich z całej Polski, w tym uniwersytetów w Częstochowie, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu, akademii wychowania fizycznego we Wrocławiu oraz zamiejscowego wydziału AWF Poznań w Gorzowie Wielkopolskim, a także państwowych wyższych szkół zawodowych w Koninie, Koszalinie i Legnicy, Olsztyńskiej Szkoły Wyższej oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Dwóch naukowców reprezentowało instytucje nieakademickie, czyli Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Fundację Narodową im. Romana Dmowskiego. Konferencja była okazją do określenia aktualnego stanu badań w zakresie historii kultury fizycznej w różnych jej dziedzinach, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy jak i poglądów prezentowanych przez przedstawicieli nauki.
Uroczysta inauguracja konferencji odbyła się w sali konferencyjnej olejnickiego ośrodka. Poza uczestnikami konferencji, w otwarciu wziął udział Prorektor ds. Nauczania dr hab. Ryszard Bartoszewicz, prof. AWF. Uczestnikom konferencji towarzyszył dr Henryk Nawara, który uprzyjemniał wolny czas uczestników licznymi anegdotami dotyczącymi Ośrodka Sportowo-Dydaktycznego w Olejnicy oraz wykonał wspaniałe zdjęcia, które staną się cenną pamiątką konferencyjną.
W obradach konferencyjnych czynny udział wzięli m.in. dr hab. Renata Urban, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Eligiusz Małolepszy, profesor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Jerzy Chełmecki z Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego.
Prelegenci, specjalizujący się w szeroko rozumianej historii kultury fizycznej, przedstawili interesujące referaty dotyczące różnych zagadnień z zakresu najnowszej historii kultury fizycznej. Przeważały opracowania podejmujące zagadnienia rozwoju kultury fizycznej w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej. Ich tematyka była różnorodna. Dotyczyła historii wybranych dyscyplin sportowych oraz działalności klubów sportowych, a także stowarzyszeń i organizacji działających w zakresie kultury fizycznej.
W pierwszym dniu konferencji miało miejsce wystąpienie dra hab. Eligiusza Małolepszego, prof. UJD, w którym prelegent – redaktor naczelny czasopisma „Sport i Turystyka. Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe” – przedstawił zasady przygotowania artykułów do publikacji w czasopiśmie.
Organizatorzy konferencji składają szczególne podziękowania Pani mgr Dorocie Dankiewicz-Pęzioł, dyrektor Działu Domów Studenckich i Obiektów Noclegowych za przygotowanie sal konferencyjnych i miejsc noclegowych. Osobne podziękowania organizatorzy kierują do Pani mgr inż. Zofii Tarnowskiej wraz z zespołem kwestury za pomoc w organizacji konferencji w zakresie finansowym.
Rafał Szubert
Renata Urban
Eligiusz Małolepszy
Zdjęcia autorstwa Henryka Nawary i Ryszarda Stefanika.























