Coroczne spotkania naszej społeczności akademickich podczas Święta Akademii to nie tylko celebrowanie chwili, ale to przede wszystkim przypomnienie wszystkim, w szczególności młodym osobom, o historii naszej „Słonecznej Uczelni”. Historii, która nie zawsze łączyła się z dobrymi momentami, ale którą z pewnością tworzyli i tworzą ludzie z ogromną pasją.
Uroczystości obchodów naszego Święta jak zwykle, poza elementami stałymi takimi jak odnowienie immatrykulacji absolwentów po 50-ciu latach, wręczenie wyróżnień dla absolwentów roku, wyróżnienie sportowców i trenerów oraz promocje doktorskie, związane były także ze szczególnymi dla naszej Uczelni tematem przewodnim jakim było:
- wręczenie Lauru Akademii Panu Profesorowi Markowi Zatoń – laudatorem wyróżnionego był Pan Prof. Tadeusz Koszyc.
W trakcie uroczystości miało miejsce odnowienia immatrykulacji absolwentów Uczelni studiujących w latach 1969-1973.
Po raz drugi w historii Uczelni miało miejsce odnowienie przysięgi doktorskiej po 50-ciu latach. Dyplom odnowił Pan Prof. dr hab. Jan Ślężyński.
Jego Magnificencja Rektor w razem z Panią Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego promował nowego doktora habilitowanego Pana Sławomira Winiarskiego.
JM Rektor dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw. wraz z Panią prof. dr hab. Teresą Sławińską-Ochla, Dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego oraz Panią prof. dr hab. Anną Skrzek, Dziekanem Wydziału Fizjoterapii wręczył dyplomy doktora nauk o kulturze fizycznej 22 tegorocznym absolwentom studiów doktoranckich .
Tegoroczny Medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został przyznany Panu dr hab. Krzysztofowi Kassolikowi. Brązowy Krzyż Zasługi wręczyła nagrodzonemu pracownikowi Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Pani Małgorzata Hasiewicz, Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przyznał srebrną Odznakę Honorową Wrocławia – Wrocław z Wdzięcznością „Wratislavia Grato Animo” zespołowi w następującym składzie:
- Prof. Andrzejowi Rokicie,
- Dr. Tadeuszowi Rzepie,
- Dr. Ireneuszowi Cichemu
- oraz Markowi Nowickiemu
za stworzenie i rozwijanie pomysłu piłek edukacyjnych EDUball oraz doprowadzenie do sprzedaży licencji na wytwarzanie i dystrybucję wspomnianych piłek na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Unii Europejskiej pod nazwą BRAINball w ramach komercjalizacji wyników badań. Nagrodę wręczył Pan Prezydent Wrocławia.
Nie zabrakło również wyróżnień za Najlepszy Dyplom Roku, nagrody przyznawanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Nagrody wręczył Pan Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. W tej edycji nagrodzeni zostali:
- Katarzyna Franiczek z Wydziału Fizjoterapii
- Dorota Put z Wydziału Nauk o Sporcie
Nagrodę Rektora I stopnia za uzyskanie tytułu profesora nauk o kulturze fizycznej otrzymała:
- prof. dr hab. Felicja Fink-Lwow
Nagrodę I stopnia przyznawaną przez JM Rektora za działalność naukową otrzymał:
- dr hab. Sławomir Winiarski
Nagrodę Rektora za największą liczbę cytowań, w tym roku otrzymała:
- prof. dr hab. Anna Jaskólska
Nagrodę Rektora za opublikowanie prac o najwyższym łącznym współczynniku IF, w tym roku otrzymali:
- prof. dr hab. Felicja Fink-Lwow
- dr hab. Adam Kawczyński, prof. AWF
- dr hab. Krzysztof Maćkała, prof. AWF
Nagrodę Rektora za największą liczbę cytowań w grupie Młodych Pracowników Nauki otrzymała:
- mgr Joanna Mencel
Nagrodę Rektora za opublikowanie prac o najwyższym łącznym współczynniku IF w grupie Młodych Pracowników Nauki otrzymali:
- dr Anna Książek
- dr Sebastian Klich
Nagrodę Rektora za opublikowanie książki pt. „Sport, asceza i miłość” otrzymał:
- prof. dr hab. Andrzej Pawłucki
JM Rektor Profesor Andrzej Rokita, przyznał również wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe. Nagrodzeni zostali:
- Pani Joanna Linkiewicz – złota medalistka w Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce – indywidualnie 3. miejsca w biegu na 400 metrów przez płotki – Bydgoszcz 2019
- Pani Jagoda Mierzyńska – brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Gavle 2019 w biegu sztafetowym 4×100 metrów.
- Pan Rafał Omelko – złoty medalista w Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce – indywidualnie 3. miejsca w biegu na 400 metrów – Bydgoszcz 2019
- Pan Damian Szwarnowiecki – złoty medalista w zawodach Judo podczas Akademickich Mistrzostw Europy w Sportach Walki w Chorwacji (Zagrzeb)
- Pan Tomasz Przybylski – srebrny medalista w zawodach Kickboxingu podczas Akademickich Mistrzostw Europy w Sportach Walki w Chorwacji (Zagrzeb)
- Pani Weronika Walczak – srebrna medalistka w Kickboxingu podczas Akademickich Mistrzostw Europy w Sportach Walki – Zagrzeb 2019
- Pani Aleksandra Rozum – brązowa medalistka w sumo podczas Mistrzostw świata seniorów w Japonii 2019, srebrna medalistka w Sumo podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Seniorek w Estonii 2019
- Pan Konrad Powroźnik – srebrny medalista w pływaniu na dystansie 200 metrów st. motylkowym oraz zdobywca 3. miejsca w sztafecie st. zmiennym podczas 5. Mistrzostw Świata Głuchych w Pływaniu – Brazylia 2019
Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali trenerzy:
- dr Ziemowit Bańkosz – za osiągnięcia szkoleniowe w roku 2018/2019 ze szczególnym uwzględnieniem złotego medalu podczas Mistrzostw Europy Juniorów oraz brązowego medalu podczas Drużynowych Mistrzostw Europy Seniorów.
- mgr Andrzej Kijowski – za osiągnięcia szkoleniowe w roku akademickim 2018/2019 ze szczególnym uwzględnieniem złotego medalu drużyny kobiet podczas Uniwersjady w Neapolu 2019 oraz indywidualnych sukcesów na Mistrzostwach Europy w strzelectwie sportowym (złoty i brązowy medal).
- William Rostek – za przygotowanie studentki Jagody Mierzyńskiej do Młodzieżowych Mistrzostw Europy Gavle 2019 oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni.
- Marek Rożej – za przygotowanie studentek Joanny Linkiewicz i Natalii Kaczmarek do Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Doha 2019, Drużynowych Mistrzostw Europy Bydgoszcz 2019 i Młodzieżowych Mistrzostw Europy Gavle 2019 oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni.
- dr Marcin Ściślak – trener Kadry Nadziei Olimpijskich i jednocześnie koordynator sekcji młodzieżowej piłki siatkowej w Klubie Sportowym AZS-AWF Wrocław, jednej z największych w Polsce.
Po dekoracji sportowców i trenerów głos zabrał, odbierający w tym dniu dyplom doktorski Pan dr Henryk Olszewski, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który podziękował Rektorowi i Władzom Uczelni za współpracę z sekcją lekkoatletyczną KS AZS-AWF Wrocław, dzięki której nasi studenci-sportowcy są wstanie uczyć się i osiągać bardzo dobre wyniki sportowe.
Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił nasz Akademicki Zespół Pieśni i Tańca AWF „Kalina”.
Po oficjalnych uroczystościach, JM Rektor zaprosił wszystkich Gości i pracowników na poczęstunek, który odbył się przy budynku P4.
Fot. Henryk Nawara































































































































































































































