Strona główna / Aktualności / #sport / Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie 2022 z udziałem reprezentanta AWF Wrocław

W dniach 6-10.09.2022 w Stambule odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Były to zawody przeniesione z 2021 roku z powodu pandemii Covid-19. Długo trwały ustalenia miejsca i terminu regat. Ostatecznie Turcja podjęła się organizacji, co zostało ogłoszone na początku roku 2022. Niestety wydarzenia związane z wszczętą przez Rosję wojnę w Ukrainie, uwydatniły wiele trudności, które dotknęły organizatorów. Stambuł ze względu na swoje znaczenie geopolityczne, finansowe, gospodarcze i kulturalne jest miejscem wyjątkowo wrażliwym na wszelkie militarne ruchy w obrębie Morza Czarnego. Pojawiły się problemy z organizacją zawodów. Począwszy od utrudnień lotniczych (jak spadek liczby rejsów, czy drastyczny wzrost cen biletów), przez wzrost kosztów organizacji AME, aż po zmianę regulaminu regat. Zawodnicy na trzy tygodnie przed zawodami otrzymali informację o skróceniu dystansu z 2000 m na 1000 m oraz zmianie sposobu kwalifikowania zawodników do finału. Zrezygnowano ze standardowego wyścigu kilku łodzi na rzecz indywidualnych biegów na czas. Dodatkowym utrudnieniem był bardzo duży ruch statków transportowych na odcinku cieśniny w miejscu rozgrywania zawodów i w związku z tym pojawiająca się fala oraz długie przestoje między biegami.

Naszą uczelnię reprezentował Bartek Zalega – student WF, zawodnik Klubu Pegaz. Pomoc w wyjeździe na zawody Bartka zaangażowało się wiele osób, które merytorycznie, finansowo i organizacyjnie pracują na rzecz promocji wioślarstwa we Wrocławiu. Należy tu wymienić panią prezes Ewę Gancarz z Klubu Pegaz oraz pana Arkadiusza Zagrodnika – prezesa Dolnośląskiej Federacji Sportu. Ale budżet, który udało się pozyskać z Dolnośląskiej Federacji Sportu okazał się niewystarczający na skutek gwałtownego wzrostu cen walut oraz kosztów biletów lotniczych i wynajmu łodzi w Stambule. Z pomocą przyszli wielcy przyjaciele wioślarstwa z firmy SBL ENERGY, zajmującej się fotowoltaiką: Barbara Stanuch i Karcper Kurczak – były zawodnik i student AWF Wrocław, którzy sfinansowali bilety lotnicze i różnicę za wynajęcie łodzi wioślarskiej. Za to gigantyczne wsparcie, w imieniu Bartka, Uczelni i swoim – koordynatora AZS AWF ds. wioślarstwa, pragnę serdecznie podziękować.

Na uwagę zasługują jeszcze dwie osoby: panowie Piotr Stroka i Dawid Mikłaszewicz – trenerzy, którzy zrezygnowali z urlopu i poświęcili swój prywatny czas na przygotowania Bartka Zalegi do Akademickich Mistrzostw Europy, co też nie przebiegło bez trudności. Bartek przygotowywał się do AME we Wrocławiu. Treningi dotknął kryzys ekologiczny związany z zatruciem rzeki Odry w drugiej połowie sierpnia. To był cios, który uniemożliwił właściwe przygotowania do zmienionego przez organizatorów dystansu.

Jednak mimo tych wszystkich zawirowań i trudności nasza Uczelnia może świętować udział Bartka Zalegi w AME, który wygrał finał B, co ostatecznie sklasyfikowało go na 7. miejscu. Tym samym powtórzył wynik z 2017 roku w Subotice naszego skifisty wagi lekkiej Jakuba Szymerowskiego.

Tekst: Małgorzata Kałwa
Foto: Bartłomiej Zalega