Zapraszamy na relację z zajęć terenowych Studentów I roku studiów II stopnia na kierunku Turystyka i Rekreacja pod opieką Pani dr Ludwiki Kosińskiej.

Studenci I roku II stopnia kierunku Turystyka i Rekreacja, specjalność Menedżer usług turystycznych zorganizowali i zrealizowali wycieczkę po Wrocławiu, która odbyła się 5 kwietnia 2024. Koncepcja wycieczki zrodziła się w ramach części przedmiotu: Zarządzanie projektem turystycznym. Prowadzącym przedmiot i opiekunem ponad 30 – osobowej grupy jest Pani dr Ludwika Kosińska.
W ramach zadań organizacyjno-zarządczych przygotowaliśmy w podziale na grupy propozycje 14 projektów turystycznych, w tym 7 po Wrocławiu i 7 poza Wrocławiem. Głosując wybraliśmy 2 projekty do faktycznej realizacji, dzieląc się na 2 podgrupy: organizatorów i turystów do każdego z projektów. Wybrana koncepcja zwiedzania atrakcji turystycznych Wrocławia zawierała możliwość odwiedzenia i bliższego poznania: Narodowego Forum Muzyki oraz Centrum Historii Zajezdnia.
W Narodowym Forum Muzyki zobaczyliśmy obiekt w całej okazałości wraz z zapleczem i podziemiami. Poznaliśmy architekturę, sposób budowy budynku i sal koncertowych. Unikalny projekt NFMu pozwala na realizację kilku koncertów na raz bez zakłóceń, a zastosowanie japońskiej metody oparcia budynku na podłożu kauczukowym niweluje drgania i gwarantuje komfort największym melomanom muzyki światowej.
Główną wystawą Centrum Historii Zajezdnia jest stała ekspozycja „Wrocław 1945–2016” z ciekawą, interaktywną i multimedialną scenografią, wzbogaconą tysiącami zdjęć, materiałami audio-wideo oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami. Wystawa zaaranżowana została w bardzo symbolicznym miejscu – w dawnej zajezdni autobusowej nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej, gdzie rodziła się wrocławska „Solidarność”. Będąc w Centrum Zajezdnia zanurzamy się w opowieść o powojennych losach Wrocławia. Wystawa przybliża życie mieszkańców oraz przybyszów z różnych stron Polski i Kresów Wschodnich, którzy od nowa tworzyli społeczną, kulturową oraz naukową tkankę miasta i regionu. Odwiedzając Centrum Zajezdnia mieliśmy okazję poznać drogę od niemieckiego Breslau do polskiego Wrocławia, blaski i cienie życia w PRL-u oraz pojednanie z narodem niemieckim. Mogliśmy również wyobrazić sobie jak wyglądała w obszarze Dolnego Śląska powódź tysiąclecia z 1997 r., która głównie nawiedziła południową i zachodnią Polskę.
W ramach wycieczki spacerowaliśmy także po wrocławskim Rynku, odwiedziliśmy Ossolineum oraz Halę Targową. Nasze Koleżanki i Koledzy pokazali nam świat wrocławskich krasnali opisując część ich bajecznego życia. Przy okazji zajrzeliśmy także w Przejściu Żelaźniczym do Wydziału Promocji Miasta i Turystyki, w którym z sympatią otrzymaliśmy informacje o podejmowanych przez Wydział działaniach upowszechniających turystykę w mieście Wrocławiu. Elementem rozrywkowym wycieczki był pobyt w Muzeum Gier i Komputerów Minionej ery, gdzie chyba każdy przynajmniej raz pograł w Pac-mana.
Już niedługo czeka Nas kolejny wyjazd, tym razem do Opola – Stolicy Polskiej Piosenki. Wszystkich Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzania wspomnianych
atrakcji turystycznych – naprawdę warto!
Serdecznie dziękujemy Centrum Historii Zajezdnia za możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy. Dzięki Wam mieliśmy okazję w praktyce pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii i kultury naszego regionu oraz zapoznać się z pracą przewodnika w Centrum Zajezdnia!
Studenci I roku II stopnia kierunku Turystyka i Rekreacja, specjalność Menedżer usług turystycznych
fot. I rok II stopnia kierunku Turystyka i Rekreacja
Dziękujemy:
Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery



















