26 października 2021 roku w budynku im. Zdzisława Zagrobelnego (Pawilon P-4), po dwuletniej przerwie, odbyła się uroczystość Święta naszej Akademii, która była kulminacyjnym momentem obchodów 75-lecia AWF Wrocław. Ze względu na wciąż obowiązujące zasady bezpieczeństwa, uroczystość została przeprowadzona z zachowaniem reżimu sanitarnego i tradycyjnie już transmisję można było oglądać na stronach internetowych uczelni.
W uroczystości wzięli udział, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy lub ich przedstawiciele z Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce oraz wrocławskich szkół wyższych, reprezentanci środowiska sportowego, przedstawiciele biznesu, a także byli rektorzy naszej Uczelni i Doktor Honoris Causa naszej Akademii.
Święto Akademii rozpoczęło się przemówieniem JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Rokity, w którym odniósł się do 75-letniej historii Akademii. Następnie uroczystości obchodów naszego Święta jak zwykle, poza elementami stałymi takimi jak: wręczenie wyróżnień dla absolwentów roku, sportowców i trenerów oraz promocje doktorskie, związane były także z wręczeniem szczególnego, najwyższego wyróżnienia jakie może otrzymać pracownik Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Lauru Akademii, którym został wyróżniony Pan Profesor Gabriel Łasiński.
Laudatorem wyróżnionego była Pani dr hab. Aneta Stosik-Sołtyk.
Po wystąpieniu Pana Rektora, Prorektor ds. Nauczania, dr hab. Ryszard Bartoszewicz, prof. AWF Wrocław odczytał list gratulacyjny przesłany od Pana Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów.
Następnie w imieniu Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka głos zabrał Piotr Mazur Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji, który odczytał list od Pana Prezydenta i wręczył JM Rektorowi piękną grafikę, na okoliczność jubileuszu 75-lecia Akademii.
Kolejnym punktem wydarzenia było wyróżnienie za Najlepszy Dyplom Roku (najwyższą średnią ze studiów) dla:
- Katarzyna Karandysz – absolwentka studiów II stopnia na kierunku fizjoterapia, średnia: 4,84
- Anna Stoparek – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Kosmetologia, średnia: 4,90
- Dominika Postolak – absolwentka studiów I stopnia na kierunku Terapia Zajęciowa, średnia: 4,80
- Pan Marcin Smolarek – absolwent studiów II stopnia na kierunku Wychowanie Fizyczne, średnia: 4,73
- Pani Katarzyna Franiczek – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Sport, średnia: 4,95
- Pani Paulina Iwanecka – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Turystyka i Rekreacja, średnia: 4,86
Po raz trzeci w historii Uczelni miało miejsce odnowienie przysięgi doktorskiej po 50-ciu latach. Z rąk Rektora oraz Przewodniczącego Kolegium Naukowego prof. dr. hab. Marka Wożniewskiego okolicznościowy dyplom otrzymała Pani:
- dr Maria Grabowska na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Niektóre problemy rozwoju bazy materialnej kultury fizycznej we Wrocławiu w latach 1945 -1960”. Promotorem pracy był doc. dr hab. Julian Jonkisz były Rektor AWF we Wrocławiu.
W dalszej kolejności nastąpiło wręczenie dyplomów doktora nauk o kulturze fizycznej absolwentom studiów doktoranckich a ślubowanie przyjęli:
- Ilona Cięszczyk
- Tadeusz Fiłon
- Anna Goleń-Szczeciak
- Tomasz Kabała
- Krzysztof Kałużny
- Aleksandra Kisielewicz
- Gabriela Kołodyńska
- Sławomir Kownacki
- Dawid Matczak
- Monika Musijowska
- Rafał Omelko
- Tomasz Piojda
- Ewa Przysiężna
- Michał Sarna
- Aleksandra Schabowska
- Adrian Sieroń
- Monika Stanaszek
- Kamil Świerzko
- Mariusz Tomczak
- Izabela Trojanowska
- Klaudyna Wittenbeck
- Paweł Wolański
Z rąk vice Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Kresy tegoroczne wyróżnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali:
- mgr inż. Janusz Gaczkowski – Srebrny Krzyż Zasługi
- dr Marek Popowczak – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę
Senat Uczelni przyznał Medal Zasłużony dla Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu:
- Stowarzyszeniu Absolwentów AWF Wrocła.
Wyróżnienie z rąk Rektora otrzymali: Prezes stowarzyszenia Pani Halina Jezierska oraz prezes honorowy Pan Władysław Kopyś.
Z okazji inauguracji roku akademickiego JM Rektor, Profesor Andrzej Rokita, przyznał nagrody za działalność naukową.
Nagrodę Rektora I stopnia za uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego otrzymała:
- dr hab. Aneta Stosik-Sołtyk
Nagrodę za opublikowanie prac o najwyższym łącznym współczynniku IF (proporcjonalnie dzielony do liczby autorów) otrzymał:
- dr Ziemowit Bańkosz
Nagrodę za opublikowanie pracy o najwyższym współczynniku IF w pojedynczej pracy (proporcjonalnie dzielony do liczby autorów) otrzymała:
- dr Agnieszka Jastrzębska
Nagrodę Rektora za największą liczbę cytowań otrzymał:
- prof. dr hab. Jan Chmura
Nagrodę za opublikowanie prac o najwyższym łącznym współczynniku IF w grupie Młodych Pracowników Nauki (proporcjonalnie dzielony do liczby autorów) otrzymał:
- dr Sebastian Klich
Nagrodę za opublikowanie pracy o najwyższym współczynniku IF w pojedynczej pracy (proporcjonalnie do liczby autorów) otrzymał:
- dr Tomasz Kuligowski
Nagrodę za największą liczbę cytowań w grupie Młodych Pracowników Nauki otrzymał:
dr hab. Paweł Chmura, prof. AWF
Z uwagi na zakończenie pracy w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Pan Rektor podziękował dwójce Profesorów Zwyczajnych naszej Akademii.
- Prof. dr hab. Zdzisławie Wrzosek oraz prof. dr. hab. Eugeniuszowi Bolachowi
JM Rektor Profesor Andrzej Rokita, przyznał wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe.
Nagrodzeni zostali sportowcy:
- Przemysław Drąg – student naszej Akademii, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 w pływaniu w klasyfikacji S11, SB11, SM11.
- Igor Hrehorowicz – student naszej Uczelni, zawodnik KS AZS-AWF Wrocław i Start Wrocław, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 w pływaniu na dystansie 400 metrów stylem dowolnym w klasyfikacji S9, SB8, SM9.
- Oliwia Jabłońska – studentka naszej Uczelni, brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 w pływaniu na dystansie 400 metrów stylem dowolnym, w kategorii S10.
- Natalia Kaczmarek – studentka naszej Uczelni, zawodniczka KS AZS-AWF Wrocław, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w mieszanym biegu sztafetowym 4×400 metrów i srebrna medalistka w biegu sztafetowym 4×400 metrów.
- Katarzyna Kozikowska – doktorantka naszej Uczelni, uczestniczka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020, finalistka w kajakowej jedynce na dystansie 200 metrów w klasie KL3.
- Joanna Linkiewicz – absolwentka naszej Uczelni, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w biegu 400 m przez płotki.
- Wojciech Makowski – zawodnik KS AZS-AWF Wrocław, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020, finalista w pływaniu na dystansie 100 stylem grzbietowym w klasyfikacji S11, SB11, SM11.
- Robert Sobera – absolwent naszej Uczelni, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w skoku o tyczce.
- Agata Ozdoba-Błach – zawodniczka KS AZS-AWF Wrocław, która zajęła 7 miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w judo.
Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz szkoleniowe wyróżnienia otrzymali również trenerzy:
- Marek Rożej – trener KS AZS-AWF Wrocław, za przygotowanie Natalii Kaczmarek i Joanny Linkiewicz do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni i Klubu Sportowego AZS-AWF Wrocław.
- Beata Pożarowszczyk-Kuczko – pracownik naszej Uczelni, za przygotowanie studentki Oliwii Jabłońskiej do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni.
- Dariusz Łoś – absolwent naszej Uczelni, za przygotowanie Roberta Sobery do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni i Klubu AZS-AWF Wrocław.
- Łukasz Błach – absolwent naszej Uczelni za przygotowanie Agaty Ozdoby-Błach do Igrzysk Olimpijskich oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni i Klubu AZS-AWF Wrocław.
- Dawid Nowacki – absolwent naszej Uczelni za przygotowanie Katarzyny Kozikowskiej do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 oraz godne reprezentowanie Uczelni.
- Wojciech Seidel – pracownik naszej Uczelni, za przygotowanie Przemysława Drąga, Igora Hrehorowicza i Wojciecha Makowskiego do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio 2020 oraz godne reprezentowanie naszej Uczelni.
Wyróżnionym sportowcom i trenerom wyróżnienia wręczył JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Rokita wraz z Panem Piotrem Boberem, Doradcą Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciecha Murdzka.
JM Rektor Profesor Andrzej Rokita wręczył list z podziękowaniem za wybitne osiągnięcia sportowe oraz godne reprezentowanie Uczelni Panu:
- dr. Rafałowi Omelce, absolwentowi, pracownikowi Akademii i zawodnikowi Klubu Sportowego AZS-AWF Wrocław.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć również muzycznego akcentu. Odtworzono utwory:
- “Swanee river” – aranżacja – Włodzimierz Szomański zespołu Spirituals Singers Band. Zespół, rozpoczął swoją działalność pod egidą naszej uczelni w roku 1978 a większość jego członków była studentami AWF we Wrocławiu.
- “ To się zdarza” – Beaty Lerach-Fajkowskiej – laureatki XXVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej i absolwentki naszej uczelni przy akompaniamencie Krzysztofa Wojcieszyna
- trzy fragmenty Koncertu „AWF – 75 lat z kulturą” – Z okazji obchodów 75- lecia naszej Alma Mater, gdzie o godzinie 19.00, na Kanale YouTube AWF Wrocław odbyła się premierowa emisja tego jubileuszowego koncertu.
Po oficjalnych uroczystościach, JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Rokita zaprosił wszystkich gości i pracowników na poczęstunek, który odbył się przy budynku P5 Pola Marsowe.
W programie uroczystych obchodów Święta Uczelni oraz 75-lecia Akademii na boisku otwartym przy bud P5 odbyło się również wyjątkowe sportowe wydarzenie: Mecz piłki nożnej AWF Wrocław vs. Przyjaciele.
Fotoreportaż, fot. Nowak Andrzej


