W dniu 18 maja 2019 roku odbyła się kolejna edycja Biegu Firmowego zorganizowanego na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Stadionu Olimpijskiego. Około 11.000 pracowników wrocławskich firm zdecydowało się na udział w charytatywnym biegu sztafetowym – miedzy innymi nasz 15 osobowy zespół na czele z JM Rektorem Profesorem Andrzejem Rokitą.
Skład sztafet AWF Wrocław:
- dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF
dr Gabriel Pawlak
mgr Elżbieta Jakubczak
dr Wojciech Starościak
dr Rafał Szafraniec
- dr Paweł Posłuszny
dr hab. Dariusz Mroczek
mgr Magdalena Skowron
dr hab. Stanisław Czyż
mgr Maciej Kosim
- dr Łukasz Pawik
mgr Dorota Szarafińska-Juszczak
dr Tomasz Seweryniak
dr Krystyna Chromik
dr Ireneusz Cichy
Zasady biegu były proste – każdy zawodnik musiał przebiec pięciokilometrową trasę w okolicach wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego. Najdłuższy fragment prowadził wałem wzdłuż Odry. Tak więc każda drużyna miała do pokonania 25-kilometrową trasę. Limit czasu na całą sztafetę to 3 godziny.
Oprócz rywalizacji ważny był cel. Od kilku lat ideą biegu jest szerzenie aktywności oraz pomoc najbardziej potrzebującym. Tegoroczny dochód z biegu firmowego przeznaczony zostanie na leczenie, rehabilitację oraz sprzęt rehabilitacyjny podopiecznych Fundacji Everest z Wrocławia, która powstała w 2012 roku:
- 4-letniej Leny, która urodziła się jako wcześniak z wieloma powikłaniami. Ma niedoczynność tarczycy, wadę słuchu, wadę wzroku, wadę serca, tętniaka w przegrodzie międzykomorowej.
- Michała lat 14 ze zdiagnozowaną dystrofią mięśniową Duchenne’a. Chorobą genetyczną prowadzącą do postępującego i nieodwracalnego zaniku (atrofii) mięśni.
- Wiktorii lat 8 z zespołem wad wrodzonych przepukliną sznura pępowinowego. Cierpiącą między innymi na: refluks żołądkowo przełykowy, wylewy dokomorowe III stopnia, epilepsję lekooporną, zaćmę obustronną, niedotlenienie, MPD, porażeniem czterokończynowym, drożnym otworem owalnym w sercu i niedoczynnością tarczycy.
- 3-letniego Adama ze stwierdzonym głębokim obustronnym niedosłuchem, padaczką, mózgowym porażeniem dziecięcym, encefalopatią, znacznie opóźnionym rozwojem psychoruchowym, podejrzeniem Zespołu genetycznego Aicardiego-Goutiera oraz wadą wzroku.
- 3-letniego Kacpra ze zdiagnozowanym dziecięcym porażeniem mózgowym. Nie siedzi, nie stoi i nie chodzi. Od niedawna wypowiada jednak pojedyncze słowa.
Gratulacje dla zawodników i wielkie brawa dla organizatorów !!
koordynator Zespołów AWF Wrocław
Dorota Szarafińska-Juszczak
Wyniki biegu firmowego 2019
Informacje prasowe:
Fotoreportaż, fot. Nowak Andrzej


