W dniu 16 maja zakończył się III Kongres Polskiego Towarzystwa Krioterapii, zorganizowany z okazji 30-lecia powstania pierwszej w Polsce komory kriogenicznej, w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Moment ten, czyli 1989 rok uznaje się za początek tworzenia „Polskiej Krioterapii”. Kongres odbył się pod Patronatem Honorowym Rektorów wielu uczelni Wrocławia i Katowic oraz Patronatem Naukowym kilku towarzystw naukowych. Głównymi organizatorami spotkania były: Polskie Towarzystwo Krioterapii, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Spółka z o.o. Creator.
W konferencji uczestniczyło ponad 100 naukowców z całej Polski. Były to wybitne postaci kriogeniki i krioterapii, które podzieliły się z uczestnikami spotkania swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozważania naukowe dotyczyły wpływu ekstremalnie niskich temperatur na ludzkie ciało. Obejmowały tematykę zastosowań krioterapii we współczesnej medycynie, sporcie i welness&spa, w oparciu o najnowsze badania naukowe. Polska nadal jest światowym liderem budowy kriokomór oraz badań podstawowych i klinicznych w zakresie oddziaływania niskich temperatur na organizmy żywe.
W dowód uznania za aktywny udział w rozwoju „Polskiej Krioterapii” wyróżnionych i uhonorowanych zostało 16 osób z całej Polski: Z. Raczkowski, W. Stręk, A. Zaleski, H. Gregorowicz, A. Wawrowska, Cz. Jezierski, Z. Wrzosek, A. Sieroń, K. Zimmer, D. Biały, J. Rymaszewska, H. Podbielska, M. Mraz, A. Skrzek, A. Stanek, Sp. z o.o. Creator, Metrum Cryoflex Sp. z o.o.
W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Krioterapii pragnę gorąco podziękować za udział wszystkim uczestnikom konferencji, a członkom Komitetu Naukowego i Organizacyjnego za wysoki poziom naukowy wystąpień, sprawną organizację i życzliwą atmosferę III Kongresu.
Dziekan Wydziału Fizjoterapii
Wiceprezes PTKrioterapii
Prof. dr hab. Anna Skrzek
Fotoreportaż, fot. Nawara Henryk


