Działamy trochę jak pani gadżet, ułatwiamy innym życie - mówią studenci terapii zajęciowej na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zachęcają wszystkich, którzy wymagają wsparcia w życiu codziennym, do skorzystania z pomocy terapeutów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Lubi pomagać ludziom, ma dużo empatii i ciepła, potrafi rozmawiać, słuchać i rozumie potrzeby drugiej osoby, jest kreatywny i posiada umiejętności twórcze, potrafi organizować pracę i współpracować z ludźmi" - tyle o kandydacie na idealnego terapeutę zajęciowego można przeczytać na stronie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie od 2012 roku działają studia licencjackie.

Terapia zajęciowa we Wrocławiu - dostosowanie do potrzeb

To jedna z kilku uczelni wyższych w Polsce (poza Krakowem, Poznaniem i Warszawą), na których można studiować ten kierunek.

- Terapia zajęciowa zajmuje się poprawą dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego człowieka. Wspiera osobę lub grupę osób w uczestnictwie w zajęciach w następujących obszarach: dbaniu o siebie, edukacji i pracy oraz w spędzaniu czasu wolnego. Terapia zajęciowa jest częścią nauk o zdrowiu w biopsychospołecznym ujęciu - tłumaczy doktor Dominika Zawadzka, wykładowczyni na AWF-ie we Wrocławiu, na którym co roku na ten kierunek przyjmowanych jest ok. 50 studentów.

- To forma pomocy drugiemu człowiekowi, by w jak najlepszy dla danej osoby sposób wrócił do wykonywania czynności dnia codziennego - np. ubierania się, mycia, przygotowywania posiłków, i usamodzielnił się. Jest to kierunek multidyscyplinarny, który dostosowuje różne rodzaje i formy wsparcia do potrzeb klienta - mówi Monika Kasperska, studentka terapii zajęciowej na wrocławskim AWF-ie.

Terapia zajęciowa we Wrocławiu - gdzie i kto może skorzystać?

 Z terapii zajęciowej może skorzystać każdy - dzieci, młodzież, osoby dorosłe, starsze, osoby, które cierpią na choroby, mają różne zaburzenia, ale też każda osoby zdrowe zdrowe - to wynika z zajęciowej natury człowieka - tłumaczy Hanna Ćwian, studentka trzeciego roku.

Zajęcia te mają na celu pomóc ludziom uzyskać samodzielność i niezależność od innych. Terapeuta zajęciowy stara się dobrać takie zadania i ćwiczenia, by pomóc osobie potrzebującej ustalić cel, do którego chce dążyć. Patrząc przy tym na całe życie takiej osoby – aspekty psychiczne, fizyczne, ekonomiczne - wszystko to ma ogromne znaczenie. Osoba, której terapeuci pomagają, jest zawsze w centrum.

ZOBACZ TEŻ: W tej kawiarni kelnerami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. "Nigdy nie sądziłem, że gdziekolwiek mnie zatrudnią"

Wszystko po to, aby każdy, kto korzysta z pomocy terapeuty, mógł później sam radzić sobie z życiem codziennym. Terapeuci podpowiedzą też, jak dostosować mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością. – Gdzie potrzebne są dodatkowe uchwyty pod prysznicem, podnośniki na schodach czy deska do krojenia, która nie wymaga pracy obu rąk. Działamy trochę jak pani gadżet, ułatwiając innym życie - mówi Magdalena Moraś, studentka terapii zajęciowej.

We Wrocławiu ze wsparcia terapeutów zajęciowych mogą na NFZ skorzystać np. pacjenci z oddziałów psychiatrii i neurologii czy rehabilitacji w szpitalach przy ulicy Fieldorfa i Koszarowej, czy prywatnie przy ul. Lekarskiej. Poza szpitalami można również uzyskać takie wsparcie w fundacjach, na warsztatach terapii zajęciowej czy w Środowiskowych Domach Pomocy Społecznej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem