Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Pracownia Naukowo-Badawcza Wydziału Sportu

Budynek P3, pokój 020

Działalność

Pracownia Naukowo-Badawcza Wydziału sportu specjalizuje się w prowadzeniu badań w sporcie zawodowym i amatorskim - świadczy usługi w zakresie badań fizjologii wysiłku fizycznego, a w szczególności: badania zdolności motorycznych, psychomotorycznych sportowca oraz badania dotyczące właściwości mięśni szkieletowych.

W Pracowni wykonywane są badania:

• wartości progu wrażliwości mięśni na ból, -
  • sztywności mięśni,
  • szybkości zawodników i ocenę reakcji na bodźce wizualne i dźwiękowe, –
  • sił mięśniowych,
  • wysiłkowe na bieżni ruchomej (VO2max),
  • składu tkankowego ciała,
  • pomiary antropometryczne,
  • oceny postawy ciała,
  • oceny sposobu żywienia,
  •  poradnictwo dietetyczne dla osób aktywnych fizycznie.

Pracownia dysponuje między innymi następującymi urządzeniami badawczymi (w tym mobilnymi, pozwalającymi na prowadzenie pomiarów treningowych w warunkach zawodów sportowych):

• algometr ciśnieniowy
  • smart speed system
  • charekterograf
  • bieżnia ruchoma
  • Myoton PRO
  • Waga TANITA i analizator składu ciała: MC-780 MA
  • Przyrządy antropometryczne: antropometr, cyrkle kabłąkowe, fałdomierz
  • Dynamometry: grzbietowy i ręczny
  • Zestaw do analizy postawy ciała ZEBRIS

Znani sportowcy w Centralnym Laboratorium Naukowo-Badawczym AWF Wrocław

Marcin Held przygotowujący się do walki z Joe Lauzonem podczas gali w prestiżowej federacji sportów walki UFC  –  wykonał badania wydolności w Pracowni Naukowo-Badawczej Wydziału Sportu wrocławskiej AWF . Zawodnik wykonał test progresywny na bieżni. Podczas próby analizowano gazy oddechowe wykorzystując aparaturę firmy Cosmed.

Dzięki uzyskanym wynikom m.in.  poboru tlenu, maksymalnej wartości częstości skurczów serca oraz prędkości na progach metabolicznych trenerzy polskiego zawodnika mogli odpowiednio dobrać intensywność treningu w trakcie okresu przygotowawczego.

Walka z udziałem Marcina Helda odbyła się 15.01.2017 w Phoenix, niestety polski zawodnik przegrał niejednogłośnie na punkty po bardzo kontrowersyjnej decyzji sędziów.

02.jpg 01.jpg