Strona główna / Aktualności / Informacje Prorektora ds. Nauczania w sprawie zakończenia procesu kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022

Szanowni Państwo,
Studenci, Doktoranci i Nauczyciele
Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Zbliżamy się do zakończenia działalności dydaktycznej w semestrze zimowym bieżącego roku akademickiego. Jest to czwarty semestr realizowany w warunkach pandemii COVID-19. Dwa ostatnie zbliżające się tygodnie dydaktyczne przypadają na okres bardzo dynamicznego rozwoju piątej już fali pandemii, przybierającej w Polsce niespotykane dotąd nasilenie za sprawą nowej mutacji wirusa o nazwie Omikron.  Aktualnie za sprawą podjętych działań ochronnych związanych z wprowadzeniem reżimu sanitarnego, a także wysokiemu wskaźnikowi zaszczepienia osób należących do wspólnoty Akademii, udało nam się uniknąć dużych ognisk chorobowych i zachować przyjęty system zajęć dydaktycznych. Wszystkim nam zależy aby ten stan pozostał niezmieniony. Wymaga to jednak naszego wspólnego zrozumienia, podporządkowania zasadom, poszanowania zdrowia innych i odpowiedzialności za własne zachowania.

Dzisiaj, tj. 21. stycznia 2022 roku, odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Akademii, na którym po wnikliwej analizie aktualnej sytuacji epidemicznej i dyskusji przyjęto poniższe decyzje dotyczące organizacji kształcenia w kończącym się semestrze zimowym:

1. Pozostałe do zakończenia semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywały się w zaplanowanym systemie hybrydowym. Zajęcia wykładowe realizowane będą w trybie zdalnym, natomiast pozostałe rodzaje zajęć w trybie bezpośredniego kontaktu. Jeżeli jednak wyniki stale prowadzonego monitoringu sytuacji sanitarnej wskażą na konieczność przejścia do trybu zdalnego, może to nastąpić w trybie natychmiastowym.
  2. W sytuacji pojawienia się ewentualnych pojedynczych, potwierdzonych raportem powołanych do tego służb sanitarnych, pojedynczych zachorowań w poszczególnych grupach dziekańskich, decyzje o przejściu danej grupy studenckiej do nauczania w trybie zdalnym będą podejmowane przez Dziekana w konsultacji z Prorektorem ds. Nauczania oraz Przewodniczącym Zespołu Reagowania Kryzysowego Akademii.
  3. W przypadku zakażenia wirusem SARS-COV2 nauczyciela akademickiego, Dziekan w konsultacji z Prorektorem ds. Nauczania oraz Przewodniczącym Zespołu Reagowania Kryzysowego Akademii będzie podejmował decyzje o kierowaniu do zajęć w trybie zdalnym wszystkie grupy studenckie, które w ostatnim tygodniu przed zachorowaniem danego nauczyciela miały z nim zajęcia w trybie bezpośredniego kontaktu.
  4. Czynności dydaktyczne związane z przeprowadzaniem zaliczeń oraz egzaminów semestralnych będą odbywały się w trybie zdalnym z wykorzystaniem platform ZOOM oraz MOODLE. W wyjątkowych sytuacjach Dziekan w konsultacji z Prorektorem ds. Nauczania oraz Przewodniczącym Zespołu Reagowania Kryzysowego Akademii może wydać zgodę na przeprowadzenie zaliczeń oraz egzaminów w trybie bezpośredniego kontaktu. Dotyczy to tych treści kształcenia, które obejmują opanowanie przez studentów kompetencji praktycznych. Zasady wnioskowania i uzyskiwania zgody określą Dziekani.

Na zakończenie bardzo serdecznie dziękuję Państwu za ogromny dotychczasowy wysiłek włożony w realizację obowiązków dydaktycznych w tej ogromnie trudnej sytuacji sanitarnej i społecznej. Jednocześnie proszę o jeszcze bardziej ostrożne i odpowiedzialne zachowania w kontaktach personalnych na terenie Akademii i poza nią. Z pewnością są one aktualnie podstawowym sposobem ograniczania liczby zakażeń i zachowania zdrowia.

Życząc zdrowia i sukcesów w zbliżającej się sesji egzaminacyjnej pozostaję z wyrazami szacunku.

Ryszard Bartoszewicz
Prorektor ds. Nauczania