Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Instagram Youtube Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

XV Forum Integracyjne

13.11

Źródło: SportGame

Po raz piętnasty spotkaliśmy się w Auli wrocławskiej AWF, by na Forum Integracyjnym poznawać, wymieniać informacje i dyskutować o pomocach technicznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Misją Forum pozostaje niezmiennie upowszechnianie wiedzy, jak przy pokonywaniu ograniczeń i barier wynikających z niepełnosprawności można umożliwiać większą aktywność i samodzielność, używając odpowiednich pomocy technicznych.

Wielu bowiem zwyczajnie nie wie, że takie pomoce istnieją. Wielu nawet jeśli wie, że istnieją – nie wie, jak wybrać właściwe urządzenie czy sprzęt: wózek inwalidzki, aparat słuchowy, urządzenia czytające tekst czy powiększające obraz, pomoce rehabilitacyjne i edukacyjne. Wielu nie próbuje sięgnąć po takie pomoce, z góry uważając, iż nie ma jak za to zapłacić…

A pomoce techniczne umożliwiają pokonywanie barier!

Tegoroczne Forum poświęciliśmy POMOCOM TECHNICZNYM DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

Prof. Marek Woźniewski (Wydział Fizjoterapii AWF) podkreślając – i powołując Janusza Korczaka – podmiotowość dziecka, wskazywał na specjalne potrzeby i cechy dziecka. Dr inż. arch. Natalia Ratajczak-Szponik (Biuro Wrocław Bez Barier) omówiła wymagania, jakim musi odpowiadać szkoła dostępna dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, by mogli uczyć się RAZEM z rówieśnikami. Robert Korzeniowski z Vermeiren Polska pokazał na czym polega i dlaczego jest tak ważne właściwe dopasowanie wózka dla niepełnosprawnego ruchowo dziecka. Pomoce techniczne dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących przedstawili Lidia Lempart (Ośrodek ORaToR) i Tomasz Skwierczyński (Sonovo Warszawa). Jak różnego rodzaju środki techniczne mogą pomagać w życiu dzieci niewidomych i niedowidzących mówił Marek Tankielun (Tyflolaboratorium Politechniki Wrocławskiej) i Krzysztof Peda (Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości). Jak wspierać pomocami technicznymi dzieci z niepełnosprawnością poznawczą pokazali Alicja Szatkowska (Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych) i Adam Komar (Fundacja „Potrafię Pomóc”). O nowościach wystawionych na  RehaCare w Dusseldrofie mówiły studentki AWF Magdalena Borowiec, Monika Czaja i Klaudia Dobies; które następnie wraz ze swymi opiekunami dr Dominiką Zawadzką i dr. Rafałem Bugajem zaprezentowały możliwe źródła finansowania zaopatrzenia w pomoce techniczne – od refundacji z NFZ, dofinansowanie z PFRON, odpisy podatkowe, zbiórki z 1% podatku PIT aż po zbiórki internetowe. Dyskusję poprowadził Bartłomiej Skrzyński (dyrektor Biura Wrocław Bez Barier).

W przerwie kawowej pojawił się tort – niespodzianka (pyszny!) na 15-lecie Forum, ufundowany przez tajemniczego dobroczyńcę (wszystkie tropy wskazywały na… prof. Marka Woźniewskiego…!). W kuluarach  można było zobaczyć i porozmawiać o różnych pomocach technicznych. Można było także sprawdzić się na torze przeszkód, czyli jak na wózku jeździ się po różnych nawierzchniach (piasek, kamienie) i pokonuje nierówności… A po części wspólnej i programowej – długo jeszcze dyskutowano…

Za to wyjątkowe miejsce spotkań, rozmów i inspiracji, jakim stało się Forum Integracyjne – dziękuję:

  • Gościnnej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na ręce JM Rektora prof. Andrzeja Rokity, który w Forum nie mógł tym razem uczestniczyć osobiście, ale duchem był obecny jak zawsze! Dziękuję za serdeczny list przesłany mi przed Forum, gratulujący dorobku piętnastu Forów i zapewniający o otwartości Akademii na kolejne wspólne takie spotkanie.
  • Prof. Markowi Woźniewskiemu – który jest autorytetem i pasjonatem fizjoterapii, czynnie wspierającym i zaangażowanym w naszą inicjatywę od samego początku.
  • Dr Dominice Zawadzkiej i budowanemu przez nią Zespołowi w AWF – dr. Rafałowi Bugajowi i studentom AWF.
  • Sławomirowi Golcowi – prezesowi Vermeiren Polska, który od podstaw zbudował w Trzebnicy jedną z największych na świecie firm wytwarzających pomoce techniczne dla osób z niepełnosprawnościami, a zarazem jest wzorcem biznesu społecznie odpowiedzialnego.
  •  Dziękuję referentom i autorom artykułów w Biuletynie Forum, wśród których są Kawaler Orderu Uśmiechu Lidia Lempart i Laureat Nagrody RPO im. dra Macieja Lisa Adam Komar…!
  • Dziękuję także współpracującym z Forum od początku europosłowi Jarosławowi Dudzie, senatorowi Janowi Filipowi Libickiemu, Rzecznikowi Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bartłomiejowi Skrzyńskiemu oraz Adamowi Hawałejowi, Henrykowi Koczanowi, Ewie Wójcik i wielu, wielu innym…!

Zapraszam już za rok na kolejne Forum! I zapraszam do współpracy. Żeby pomagać dobrze – trzeba wiedzy i umiejętności…

Sławomir Piechota

 

Fotoreportaż, fot. Andrzej Nowak

Fotoreportaż, fot. Adam Hawałej