Notice: Undefined index: id (/var/www/html/lib/Wego/Twig/Extensions/Wego.php: 503)

Notice: Undefined index: id (/var/www/html/lib/Wego/Twig/Extensions/Wego.php: 504)

Odszedł Zbigniew Pacelt | Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Odszedł Zbigniew Pacelt

Z przykrością i żalem zawiadamiamy, że 5 października 2021 roku
w wieku 70 lat zmarł nagle

Zbigniew Pacelt,

przyjaciel Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,
wybitna postać polskiego sportu, 3-krotny olimpijczyk-sportowiec i 13-krotny uczestnik igrzysk olimpijskich.

Zbigniew Pacelt przed laty był pływakiem i pięcioboistą nowoczesnym, a później trenerem,
działaczem sportowym i posłem na Sejm, dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich
jako pływak (Meksyk 1968 i Monachium 1972), a także jeden raz w pięcioboju nowoczesnym (Montreal 1976).

Podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. jako trener reprezentacji Polski w pięcioboju nowoczesnym,
doprowadził swoich podopiecznych do zdobycia dwóch złotych medali
– indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek i w drużynie, w składzie: Arkadiusz Skrzypaszek, Dariusz Goździak, Maciej Czyżowicz.

Zbigniew Pacelt był także posłem na Sejm przez trzy kadencje, od 2005 do 2015 r.
W latach 2007-2008 zajmował także stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Zbigniew Pacelt był członkiem sportowej rodziny, a sport był jego życiem.

W lutym 2010 roku, w ramach "Złotych Wykładów", pan Zbigniew Pacelt gościł w murach naszej Uczelni
na zaproszenie Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego i wygłosił wykład pt. "Rola trenera we współczesnym sporcie".

W 2011 roku został uhonorowany medalem
„Zasłużony dla Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu”.
Był przyjacielem naszej Akademii.

Rektor, Senat i cała społeczność Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
składa Najbliższym, Przyjaciołom ŚP. Zbigniewa Pacelta,