|
Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, dr Stanisław Maksymowicz,wieloletni wykładowca, twórca i kierownik Zakładu Sportów Lotniczych odznaczony Medalem Zasłużony dla Akademii Wychowania Fizycznego Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia składają |
Pogrzeb Ś.P. dr. Stanisława Maksymowicza odbędzie się 12.04.2021 roku, o godz. 11.00 na Cmentarzu przy ulicy Smętnej (Sępolno).
Stanisław Maksymowicz
Stanisław Maksymowicz urodził się 7 czerwca 1933 roku. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczycielem akademickim doktorem nauk o kulturze fizycznej. Był twórcą i długoletnim kierownikiem, unikatowego na skalę światową, Samodzielnego Zakładu Sportów Lotniczych przy AWF we Wrocławiu. Był Instruktorem-pilotem I klasy: szybowcowym, samolotowym, spadochronowym, motolotniowym i paralotniowym, a także pilotem balonowym i mechanikiem obsługi balonu wolnego. Był instruktorem i wychowawcą kilku pokoleń nauczycieli wychowania fizycznego, pilotów, skoczków, instruktorów oraz trenerów sportów lotniczych wielu specjalności.
Dr Stanisław Maksymowicz przez 15 lat był członkiem kadry narodowej samolotowo-nawigacyjnej i akrobacyjnej. Był współorganizatorem wielu imprez lotniczych i pokazów w kraju i za granicą, w których wielokrotnie sam brał udział. Na samolotach spędził w powietrzu ponad 5000 godzin, wykonał 786 skoków spadochronowych.
Przez Zarząd Aeroklubu Polskiego został uhonorowany tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Został również laureatem Wyróżnienia Honorowego im. Dedala, Złotej Lotki i Błękitnych Skrzydeł oraz Dyplomu FAI im. Paula Tissandiera. Był członkiem wrocławskiego Klubu Lotników „Loteczka”, uczestnikiem seminariów Dolnośląskiej Akademii Lotniczej prowadzonej przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki, a w 2003 r. współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji „Lotnictwo. Stulecie Przemiany”.
Pan Doktor Stanisław Maksymowicz zawsze będzie kojarzył nam się, jako przesympatyczny człowiek, który swoimi opowiadaniami przykuwał uwagę rozmówców, a przy tym budził podziw i szacunek.
Odpoczywaj w pokoju.
Źródło: część informacji pochodzi ze strony: Leszek Mańkowski / archiwum-historii-mowionej.pl