Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Instagram Youtube Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Odszedł od nas Pan dr Stanisław Maksymowicz

03.04

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy,
że 1.04.2021 r. zmarł

dr Stanisław Maksymowicz,

wieloletni wykładowca, twórca i kierownik Zakładu Sportów Lotniczych
Akademii Wychowania Fizycznego
we Wrocławiu

odznaczony Medalem Zasłużony dla Akademii Wychowania Fizycznego

Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia składają

Rektor, Senat
oraz cała społeczność
Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Pogrzeb Ś.P. dr. Stanisława Maksymowicza odbędzie się 12.04.2021 roku, o godz. 11.00 na Cmentarzu przy ulicy Smętnej (Sępolno).


Stanisław Maksymowicz

Stanisław Maksymowicz urodził się 7 czerwca 1933 roku. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczycielem akademickim doktorem nauk o kulturze fizycznej. Był twórcą i długoletnim kierownikiem, unikatowego na skalę światową, Samodzielnego Zakładu Sportów Lotniczych przy AWF we Wrocławiu. Był Instruktorem-pilotem I klasy: szybowcowym, samolotowym, spadochronowym, motolotniowym i paralotniowym, a także pilotem balonowym i mechanikiem obsługi balonu wolnego. Był instruktorem i wychowawcą kilku pokoleń nauczycieli wychowania fizycznego, pilotów, skoczków, instruktorów oraz trenerów sportów lotniczych wielu specjalności.
Dr Stanisław Maksymowicz przez 15 lat był członkiem kadry narodowej samolotowo-nawigacyjnej i akrobacyjnej. Był współorganizatorem wielu imprez lotniczych i pokazów w kraju i za granicą, w których wielokrotnie sam brał udział. Na samolotach spędził w powietrzu ponad 5000 godzin, wykonał 786 skoków spadochronowych.

Przez Zarząd Aeroklubu Polskiego został uhonorowany tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Został również laureatem Wyróżnienia Honorowego im. Dedala, Złotej Lotki i Błękitnych Skrzydeł oraz Dyplomu FAI im. Paula Tissandiera. Był członkiem wrocławskiego Klubu Lotników „Loteczka”, uczestnikiem seminariów Dolnośląskiej Akademii Lotniczej prowadzonej przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki, a w 2003 r. współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji „Lotnictwo. Stulecie Przemiany”.

Pan Doktor Stanisław Maksymowicz zawsze będzie kojarzył nam się, jako przesympatyczny człowiek, który swoimi opowiadaniami przykuwał uwagę rozmówców, a przy tym budził podziw i szacunek.

Odpoczywaj w pokoju.

Źródło: część informacji pochodzi ze strony: Leszek Mańkowski / archiwum-historii-mowionej.pl