Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Facebook Instagram Youtube

Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Prezydentowi MKOL Thomasowi Bachowi

07.11

6. listopada 2019 roku, w Dworze Artusa w Gdańsku, odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Thomasowi Bachowi, prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich, zaproszeni sportowcy i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego wraz z prezesem Andrzejem Kraśnickim. Wśród zaproszonych gości obecny był także Rektor naszej Akademii dr hab. Andrzej Rokita, prof. AWF, który wręczając pamiątkową grafikę naszej Uczelni, zwrócił uwagę na wyjątkową sytuację jak miała miejsce wciągu ostatnich dwóch miesięcy. Otóż Przewodniczący MKOL (Thomas Bach) i Prezes PKOL (Andrzej Kraśnicki) zostali wyróżnieni przez dwie polskie uczelnie, najwyższą godnością akademicką – tytułem Doktora Honoris Causa. Takie chwile pokazują jak bardzo istotna dla Świata Sportu i Nauki jest współpraca, która przynosi wymierne efekty dla wszystkich zainteresowanych.

Laudację wygłosił  prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Dr Thomas Bach jest utytułowanym sportowcem, byłym mistrzem olimpijskim (szermierka - złoty medal w drużynie na IO w Montrealu w 1976 roku), światowej sławy promotorem sportu i wybitnym prawnikiem. Zasłynął z zaangażowania w działania na rzecz sportu wyczynowego, propagowania etyki rywalizacji sportowej (szczególnie walki z dopingiem) oraz działania na rzecz równego traktowania sportowców z całego świata.

Fot. Szymon Sikora

Więcej na ten temat: