Data 15 - 04 Rekordowe zmagania pływackie na pływalni wrocławskiej AWF

Radość z rywalizacji i zwycięstwa były silniejsze od zmęczenia po wyścigu –ponad 180 pływaków z niepełnosprawnością z Dolnego Śląska wzięło udział w X Dolnośląskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych. Zawody odbyły się na naszej Pływalni AWF.

Do startu w zawodach zawodnicy przygotowywali się przez dwa lata. Wreszcie przyszedł czas, by wymagające treningi i zajęcia sportowo-rehabilitacyjne przyniosły wymierne efekty – Zawody były niezwykle emocjonujące i pełne wzruszeń – zarówno dla zawodników, jak i rodziców, którzy mieli  okazję zobaczyć swoje dzieci nie tylko przez pryzmat żmudnych ćwiczeń i rehabilitacji, ale też sportowych zmagań – podkreśla mgr Alicja Pacześniak, trenerka i współorganizatorka X Dolnośląskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych ze Stowarzyszenia Handicap Wrocław (absolwenta naszej uczelni).

Tegoroczna edycja zawodów miała rekordową obsadę – wystartowało ponad 180 sportowców z całego Dolnego Śląska. Turniej rozpoczął się wniesieniem flagi i powitaniem jego uczestników, a wszystko z udziałem gości specjalnych. Jednym z nich była dwukrotna mistrzyni olimpijska Renata Mauer-Różańska, która stanęła na czele pocztu sztandarowego wniesionego wspólnie z uczestnikami.

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną mierzyli się w dyscyplinach znanych z igrzysk olimpijskich – we wszystkich stylach pływackich i na rozmaitych dystansach. Rozegrano m.in. zawody sztafetowe stylem dowolnym 4x25 m.

Organizatorzy pomyśleli także o zawodnikach z ograniczoną sprawnością ruchową – Ci zmierzyli się w dwóch dyscyplinach: chodzie po dnie małego basenu oraz w wyścigach z pomocą sprzętu pływackiego. Uczestnicy tych zmagań dawali z siebie wszystko a wspomagani byli żywym dopingiem publiczności, która licznie stawiła się na trybunach pływalni AWF.

Całe to wielkie pływackie spotkanie – Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza we Wrocławiu – przebiegło w przyjacielskiej, olimpijskiej atmosferze.

Organizatorami mityngu byli: Dolnośląski Oddział Olimpiad Specjalnych Polska i Klub Olimpiad Specjalnych Handicap Wrocław. Imprezę wspierali: AWF Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz  Stowarzyszenie Handicap.

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY STUDENTOM WOLONTARIUSZOM ze wszystkich roczników Terapii Zajęciowej i studentom z Wychowania Fizycznego ze specjalności: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, że wzięli udział w tym wydarzeniu.

Aleksandra Palus (PR Expert)
Dominika Zawadzka

Autorzy zdjęć: