Data 28 - 03 Bieganie maratonów - spojrzenie specjalistów - relacja z wykładu

Bieganie maratonów - spojrzenie specjalistów - relacja z wykładu

26.03.2019 roku, z inicjatywy Rektora, w murach naszej Uczelni, odbył się wykład składający się z dwóch wystąpień, których tematem przewodnim była szeroko rozumiana problematyka biegów długodystansowych.  Prelegentami byli Pan Prof. dr hab. Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Pan Prof. dr hab. Jan Chmura, pracownik Wydziału Nauk o Sporcie naszej Akademii. Obaj panowie to naukowcy, którzy swoją pasję do nauki połączyli z pasją do biegania.

Wprowadzenia do prelekcji dokonał Rektor dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF, który w kilku słowach przedstawił sylwetki obu Profesorów oraz zarys wspólnego projektu, pod roboczym tytułem „Wrocław - Maraton”. Projekt ten będzie wspólnym przedsięwzięciem AWF Wrocław, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i być może Urzędu Miasta, z którym będą prowadzone rozmowy na ten temat.  Jak podkreślił Pan Rektor, współpraca ta będzie miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia i bezpiecznego biegania wśród mieszkańców Wrocławia.

Profesor dr hab. Piotr Ponikowski wygłosił wykład „Czy bieganie jest bezpieczne - spojrzenie kardiologa”, a następnie swój e wystąpienie przedstawił Profesor dr hab. Jan Chmura: „Mity i fakty maratonu 50 plus”.

Zaproszeni naukowcy od kilku lat systematycznie biegają pokonując królewski dystans. Prof. Piotr Ponikowski jest także maratończykiem (ukończył 14 maratonów), który do startów przygotowuje się zawsze pod okiem trenera specjalisty. Jak podkreśla bieganie maratonów jest zawsze ogromnym obciążeniem dla naszego układu sercowo-naczyniowego, ale to od naszego przygotowania i regularnej dbałości o organizm zależy, czy bieganie będzie dla nas bezpieczne. Pan Profesor jest światowej sławy kardiologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Opracował standardy dotyczących rozpoznawania i leczenia niewydolności serca, jest autorem i współautorem kilkuset publikacji naukowych. Został zaliczony do grupy najbardziej wpływowych naukowców świata (jako jeden z czterech Polaków) z dziedziny medycyny według rankingu Clarivate Analytics „The World’s Most Influential Scientific Minds” w 2015, 2016, 2017 i 2018 r.

Prof. Jan Chmura jest zdobywcą Korony Maratonów Polski, czyli przebiegł największe maratony w kraju, oraz ukończył Koronę Maratonów Ziemi, pokonując maratony na wszystkich kontynentach, a także jest posiadaczem Korony Największych 6 Maratonów na Świeci.

Wygłoszony wykład spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszych pracowników, studentów wszystkich Wydziałów Akademii oraz osób spoza naszej Uczelni. Po zakończeniu wystąpień pojawiło się wiele pytań do prelegentów, związanych zarówno z wpływem długotrwałego wysiłku biegowego na układ krążenia jak i zasadnością podejmowania tak ekstremalnego wysiłku, przez osoby nie przygotowane do takich obciążeń. Tego typu otwarte spotkania, poruszające bardzo aktualne tematy w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą z pewnością skłaniają do refleksji i postawienia pytania: "Czy świadomie uczestniczymy w szeroko rozumianej aktywności fizycznej i czy w związku z tym jesteśmy zdrowym społeczeństwem?

Fotoreportaż, fot. Nawara Henryk