X

Zapisz się

Wypisz się

Wypełnij formularz, aby otrzymywać nasz newsletter.

Wypełnij formularz, aby zrezygnować z naszego newslettera.

A

A

A

A

Citius Altius FortiusAkademia Wychowania Fizycznego

AWF - Logo

Aktualności

Data 07 - 12 Konferencja "Aktywność ruchowa na obszarach górskich Polski i świata" 2018

Konferencja

Tradycyjnie już w Szklarskiej Porębie (29-30 listopada) odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęconą aktywności ruchowej (rekreacyjnej, turystycznej, sportowej) podejmowanej na obszarach górskich Polski i świata. Jej organizatorami była Katedra Rekreacji AWF we Wrocławiu i Lokalna Organizacja Turystyczna ze Szklarskiej Poręby. Było to już czwarte spotkanie o tej tematyce. Gościł nas hotel Kryształ Conference&Spa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Paraolimpijski, Rektor AWF we Wrocławiu dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF Wrocław oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Konferencję otworzyli: przedstawiciel władz lokalnych burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, Dyrektor Departamentu Rozwoju Społecznego i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dr Wojciech Biliński oraz, w imieniu Rektora AWF Wrocław, dr hab. Marta Wieczorek, Prodziekan do Spraw  Nauki. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Oprócz sesji plenarnych i paneli dyskusyjnych (Społeczne, geograficzne oraz biologiczne i organizacyjne aspekty podejmowania aktywności ruchowej w górach) odbyły się także sesje tematyczne dotyczące współczesnych trendów w rozwoju sportów śnieżnych, adaptowanych form aktywności w górach oraz bezpieczeństwa w aktywności wysokogórskiej.

Gośćmi konferencji było wiele wybitnych postaci ze świata nauki i praktyki kultury fizycznej w górach. Wystarczy wymienić trójkę profesorów zwyczajnych: prof. dr hab. Jacka Gracza (AWF w Poznaniu), prof. dr hab. Andrzeja Klimka (AWF w Krakowie) czy prof. dr hab. Andrzeja Pawłuckiego (AWF we Wrocławiu). Praktyków reprezentował m.in. Mariusz Grudzień, himalaista, ratownik GOPR, instruktor ratownictwa górskiego, grotołaz, przewodnik górski.

Na konferencję zgłosiło się 98 uczestników (w tym 10 gości zagranicznych) reprezentujących 26 jednostek naukowych i organizacji zajmujących się aktywnością ruchową w górach. Wśród nich było 8 profesorów zwyczajnych, 16 doktorów habilitowanych i 33 doktorów. W czasie obrad można było wysłuchać 65 wystąpień. Nie zabrakło również atrakcyjnych propozycji odpoczynku i rozrywki. Wycieczka po Szklarskiej Porębie, wizyty w hotelowym spa czy uroczysta kolacja z późniejszym wieczorem bowlingowo-snookerowo-gitarowym zintegrowały uczestników.

Wyjeżdżaliśmy z nadzieję, że w podobnym (a może jeszcze szerszym gronie) gronie spotkamy się za dwa lata. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr Piotr Zarzycki – spiritus movens konferencji zarezerwował już termin w hotelu!

Dziękujemy serdecznie wszystkim Państwu, którzy przyjechali na konferencję i stworzyli na niej doskonałą atmosferę naukową i towarzyską. Za dwa lata nie może Państwa zabraknąć na piątej, jubileuszowej konferencji.

Ale może wcześniej zawitacie do nas, do Wrocławia, na organizowaną w dniu 22 maja 2019 roku, także przez naszą Katedrę Rekreacji, Konferencję Naukowo-Pragmatyczną „Usługi fitness outdoor – indoor. Identyfikowanie, kreowanie, udostępnianie”?

Serdecznie zapraszamy.

Fotoreportaż, fot. Andrzej Nowak

więcej