Data 03 - 12 XIV Forum Integracyjne

XIV Forum Integracyjne

Technika, która pomaga

Niepełnosprawność powoduje różnego rodzaju ograniczenia: w poruszaniu się, słyszeniu, widzeniu, rozpoznawaniu i rozumieniu. Od dawien dawna – jak o tym mówił na Forum prof. Marek Woźniewski – wytwarzane są różnego rodzaju narzędzia i urządzenia, które pomagają pokonywać te ograniczenia.

Wiele z takich użytecznych, obecnie wytwarzanych urządzeń jest dosłownie „w zasięgu ręki". Często jednak podstawowym ograniczeniem jest nasza niewiedza: jakiego potrzebujemy wózka – ręcznego czy z napędem elektrycznym, z jakim oparciem i jakim siedziskiem, z jakimi hamulcami, z jakimi podnóżkami, jakimi i jak wyregulowanymi kołami?; jakich potrzeba aparatów słuchowych czy może implantu ślimakowego dla osoby głuchej?; jakich czytników tekstu lub obrazu albo jakiego oprzyrządowania komputera w przypadku osoby niewidomej?; jak wyposażyć mieszkanie lub łazienkę, by móc z niej korzystać pomimo różnych ograniczeń – np. przy chorobie Alzheimera...?

Jak wiele jest tego rodzaju narzędzi i urządzeń, jak są one różne, jak wciąż się zmieniają (choć innowacje nie zawsze znaczą zmianę na lepsze...) i w jakich kierunkach zmierzają nowe projekty – prezentowali na Forum eksperci o ogromnym doświadczeniu w rehabilitacji i rewalidacji osób z niepełnosprawnością: ruchową – Sławomir Golec z Vermeiren, niesłyszących – Lidia Lempart z Ośrodka ORaToR, niewidomych – Marek Tankielun z Laboratorium Tyflograficznego Politechniki Wrocławskiej, niepełnosprawnością poznawczą – prof. Bożena Ostrowska i Arkadiusz Gnabasik z AWF.

Dr Dominika Zawadzka wraz ze studentami Terapii Zajęciowej AWF – Agnieszką Legodzińską, Kamilą Łuszczki, Danielem Szwają oraz Arkadiuszem Gnabasikiem opowiedzieli o nowoczesnych rozwiązaniach, zaprezentowanych na ostatnich Rehacare w Duesseldorfie, a także jak finansować zakup i użytkowanie takich pomocy.

Marek Plura – poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawił wprowadzane właśnie unijne regulacje, zapewniające możliwość podróżowania kolejami przez osoby z niepełnosprawnością.

A Bartłomiej Skrzyński poprowadził dyskusję.

Trzeba zatem wiedzieć, aby umieć wykorzystywać istniejące możliwości techniczne.

I po to jest Forum Integracyjne, które w przyszłym roku będzie już po raz piętnasty, a które planujemy poświęcić pomocom technicznym dla dzieci niepełnosprawnych.

O tym, jak to ważna inicjatywa mówili, otwierając Forum, senator Jan Filip Libicki – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, senator Jarosław Duda – przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Prorektor AWF prof. Małgorzata Słowińska-Lisowska.

Sławomir Piechota

Relacje filmowe