Data 20 - 11 Nasza „Kalina” ma już 35 lat

Nasza „Kalina” ma już 35 lat

Za nami Jubileuszowy koncert z okazji XXXV-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu „KALINA”, który odbył się w dniu 17.11.2018 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występującą, nie po raz pierwszy, na deskach zaprzyjaźnionego Teatru Polskiego „Kalinę” obejrzało na żywo ponad sześćset osób. Było to wydarzenie wyjątkowe ponieważ wspólnie wystąpiły trzy pokolenia tancerzy. Członkowie zespołu, którzy występowali na przełomie lat 80-tych i 90-tych, obecni tancerze oraz ich następcy, czyli dzieci z zespołu „Mała Kalina”.

Patronami Jubileuszu byli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, Prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski oraz JM Rektor AWF dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF a patronem medialnym obchodów - Radio Wrocław.

Przybyło wielu zaproszonych gości: Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pani Aldona Młyńczak, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dr Wojciech Biliński, Starosta Powiatu Wrocławskiego p. Roman Potocki, JM Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Grzegorz Kurzyński, Przewodniczący Fundacji „Edu Wspieramy AWF Wrocław” dr Jozef Dziąsko, przedstawicieli Krajowych i międzynarodowych organizacji folklorystycznych - Polskiej Sekcji CIOFF oraz Polskiego Akademickiego Stowarzyszenia Folklorystycznego delegacje zaprzyjaźnionych zespołów z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Katowic oraz Wrocławia.

Obecni byli również nasi Dziekani: prof. dr hab. Teresa Sławińska-Ochla, prof. dr hab. Anna Skrzek, dr hab. Tadeusz Stefaniak prof. AWF oraz Prorektorzy: prof. dr hab. Małgorzata Słowińska-Lisowska, dr hab.  Ryszard Bartoszewicz prof. AWF. Nie zabrakło byłych Rektorów AWF Wrocław: prof. dr hab. Tadeusza Bobera, prof. dr hab.  Krzysztofa Sobiecha, prof. dr hab. Tadeusza Koszczyca, prof. dr hab. Juliusza Migasiewicza.

Całokształt Koncertu Galowego stanowiły pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych.

Członkowie Zespołu przywitali bardzo licznie przybyłych gości pięknym mazurem z narodowej opery „Halka” Stanisława Moniuszki.

To wspaniałe i barwne widowisko składało się z dwóch części. W pierwszej części można było zobaczyć: poloneza „Gdy człek w polski taniec stanie...” oraz mazura, tańce śląskie, a także usłyszeć piosenkę „Zieluno stecka”. Wszyscy podziwiali także wspaniały pokaz tańca akrobatycznego w wykonaniu Anny Sobery i Jakuba Wójcika. W dalszej części oglądaliśmy - wesołe i skoczne melodie i przyśpiewki regionu cieszyńskiego oraz rzeszowskiego. W drugiej części koncertu przenieśliśmy się  w górskie regiony naszego kraju gdzie można było zobaczyć i usłyszeć tańce i przyśpiewki regionu spiskiego a następnie – sądeckiego. „Weselom się dziś gronicki...” tańce i przyśpiewki żywieckie zakończyły cześć widowiskową XXXV-tego Jubileuszu.

Wystąpił również Zespół „Mała Kalina”, który w tym roku również obchodzi swoje 10-lecie.... prezentując tańce i przyśpiewki lubelskie „Hejże ha od Lublina…”

W ciągu 35 lat działalności „Kaliny”, zespół odwiedził wiele krajów na 4 kontynentach, m.in.  Korea Płd. Egipt, Chiny, Indie czy Meksyk,

Do najważniejszych sukcesów w kraju i za granicą ostatnich lat należy zaliczyć:

• wyróżnienie na festiwalu w Nitrze na Słowacji w 1996r.,
  • wyróżnienie na festiwalu w Burgas w Bułgarii w 2000r.,
  • II miejsce w Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF (2003r.),
  • I miejsce w Międzykulturowym Przeglądzie Zagłębie i Sąsiedzi (2011),
  • I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu krajów grupy Wyszehradzkiej Nyirbator (Węgry 2012),
  • ponownie I miejsce w Międzykulturowym Przeglądzie Zagłębie i Sąsiedzi (2014),
  • Nagrodę Specjalną Kolegium Rektorów (2015), oraz dwukrotnie - nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2013).

W końcowej części koncertu z rąk Rektora AWF Wrocław medale „Zasłużony dla AWF Wrocław” otrzymali:

• P. Janusz Pietrzyk - były choreograf i instruktor tańca
  • P. Agata Michalska -  obecny instruktor tańca i choreograf zespołu
  • P. Aleksander Sobera - Kierownik ZPiT AWF KALINA
  • P. Ryszard Michalski - wieloletni członek zespołu

Senat Akademii przyznał także Medal „Zasłużony dla AWF Wrocław” Pani Prof. Helenie Tomaszek-Plewie, wieloletniemu Kierownikowi Muzycznemu Zespołu, jednak ze względu na nieobecność Pani Profesor, medal zostanie wręczony już w nowym roku.

Rektora wręczył również list gratulacyjny i pamiątkową grafikę Uczelni Pani Marii Grabowskiej – Honorowemu Kierownikowi Artystycznemu Zespołu.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego P. Cezary Przybylski przyznał nagrody specjalne, które wręczył  przedstawiciel Marszałka Pan dr Wojciech Biliński w towarzystwie Rektora AWF Wrocław dr hab. Andrzeja Rokity prof. AWF:

• Pani Marii Grabowskiej
  • Pani Agacie Michalskiej
  • Panu Aleksandrowi Soberze

Przyznano również wyróżnienia i okolicznościowe upominki zasłużonym członkom zespołu, którzy w dniu koncertu zakończyli swoją długoletnią karierę:

• P. Ryszard Michalski
  • P. Adrianna Chmielewska
  • P. Hanna Matuszewska
  • P. Anna Jarosz
  • P. Agata Maniara
  • P. Anna Sobera

Specjalne podziękowania otrzymał opiekun „Małej Kaliny – P. Renata Doroba  oraz P. Tomasz Kolbuszewski - aktualny Kierownik Muzyczny Zespołu.

Były życzenia, zachwyty i gratulacje.
Owacjom nie było końca!

Po oficjalnych uroczystościach zaproszeni goście udali się na „Biesiadę ludową - spotkanie pokoleń przy muzyce”, które miało miejsce w sali zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Centrum Sportu (korona Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu).

Serdecznie gratulujemy wspaniałego jubileuszu i już nie możemy się doczekać obchodów okrągłej 40-tej rocznicy funkcjonowania Zespołu Pieśni i Tańca AWF Wrocław „Kalina”.

Więcej zdjęć:

Fotoreportaż, fot. Andrzej Nowak