X

Zapisz się

Wypisz się

Wypełnij formularz, aby otrzymywać nasz newsletter.

Wypełnij formularz, aby zrezygnować z naszego newslettera.

A

A

A

A

Citius Altius FortiusAkademia Wychowania Fizycznego

AWF - Logo

Aktualności

Data 29 - 03 Prof. dr hab. Jan Chmura - zdobywca Korony Maratonów Ziemi

Prof. dr hab. Jan Chmura - zdobywca Korony Maratonów Ziemi

Historyczny sukces odniósł 69 letni pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu prof. Jan Chmura, który z godną podziwu determinacją i konsekwencją zdobył Koronę Maratonów Świata. Start w cyklu 6 najważniejszych i największych maratonów na naszym globie zakończył realizację projektu naukowego z zakresu fizjologii na własnym organizmie.

Uczestnictwu w biegu maratońskim w Tokio poświęcone było spotkanie profesora Jana Chmury ze studentami naszej Uczelni, które odbyło się w dn. 14. 03 20118 r w sali wykładowej budynku dydaktycznego P-5. Udział w biegu poprzedzał szereg złożonych zabiegów organizacyjnych, samo uzyskanie zgody na start wymagało blisko 3 letnich starań. O skali trudności poprzedzających udział w biegu mogą świadczyć następujące liczby: w tym roku, na 600 tys. zainteresowanych osób, do startu dopuszczono jedynie 35 tys. biegaczy co stanowi tylko 5,8 % wszystkich chętnych do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Nieocenioną pomoc w tym względzie profesor otrzymał ze strony Prezesa Polskiego Towarzystwa Biegaczy Henryka Pascala, któremu tą drogą nasz dzielny maratończyk składa serdeczne podziękowania. Tak w pamięci profesora zapisał się udział w trudnym ale mającym szczęśliwe zakończenie biegu: „Maraton w Tokio był perfekcyjnie zorganizowany pod każdym względem. Zaczynając od odbioru numeru startowego, kontroli osobistej, przechowywania bagażu, startu, trasy biegu, obsługi punktów odżywczych, kończąc na mecie, na wręczaniu medali i odbiorze bagażu. Trasa biegu prowadziła przez 7 malowniczych dzielnic Tokio, fragmentarycznie nad Zatoką Tokijską. Warunki atmosferyczne były idealne do biegania, temperatura 8-10˚C. Do 21km biegłem szybciej niż zakładałem, w granicach 5:10 – 5:15 min/km. Jednak na jednym z podbiegów odnowiła mi się kontuzja mięśnia dwugłowego uda, która nie pozwoliła na pełne wykorzystanie potencjału motorycznego. Musiałem zwolnić i zmienić technikę biegu, co pozwoliło mi ukończyć maraton. Pomimo trudności zdrowotnych pokonałem ponad 26 tys. zawodników. Z uzyskanego czasu 3:56:48 i ukończenia maratonu jestem bardzo zadowolony. Na mecie byłem pełen euforii ponieważ otrzymałem dwa medale, jeden za ukończenie maratonu w Tokio, a drugi – medal moich marzeń – za zdobycie Korony Maratonów Świata”.

Warto podkreślić, że Jan Chmura jest jedynym profesorem z wszystkich uczelni w Polsce i pierwszym pracownikiem naukowo-dydaktycznym w historii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który zdobył Koronę Największych Maratonów Świata. Jest również pierwszym Polakiem, który rozpoczynając karierę maratończyka w wieku 63 lat w ciągu 5,5 roku, przebiegł wszystkie najważniejsze maratony w Polsce i na świecie oraz zdobył potrójną koronę: Koronę Największych Maratonów Polski (Warszawa, Kraków, Poznań, Dębno i Wrocław), Koronę Maratonów Ziemi (jeden maraton na każdym kontynencie tj.: Hannover, Nowy Jork, Rio de Janerio, Johannesburg, Jerozolima, Sydney i Antarktyda) oraz Koronę Największych Maratonów Świata (Boston, Londyn, Chicago, Berlin, Nowy Jork i Tokio). Gdyby nie wspomniane trudności w uzyskaniu pakietu startowego w Tokio, zdobyłby te wszystkie trofea w ciągu 5 lat.

Warto przypomnieć przy tej okazji kilka najważniejszych wyników sportowych w karierze profesora Jana Chmury (w nawiasie podaję uzyskane miejsca): Hannover (2), Nowy Jork (11), Jerozolima (2), Rio de Janeiro (3), Sidney (3). Największy, spektakularny sukces to 2 miejsce na świecie w maratonie na Antarktydzie. Aktualny rekord życiowy profesora wynosi 3:22:57, który ustanowił w wieku 66 lat. W ciągu ostatnich 5,5 lat profesor przebiegł niemal 20 tys. kilometrów, pokonując trasę 18 biegów maratońskich (to tak jakby przebiec dystans z bieguna północnego na biegun południowy).

Na zakończenie spotkania prof. Jan Chmura skierował podziękowania na ręce pełniącego w ubiegłych latach funkcję Rektora naszej Uczelni prof. dr hab. Juliusza Migasiewicza, wyraził ponadto słowa wdzięczności pod adresem aktualnych władz Uczelni, dziękując w szczególności JM rektorowi AWF we Wrocławiu prof. dr. hab. Andrzejowi Rokicie oraz dziekanowi Wydziału Nauk o Sporcie, prof. dr. hab. Tadeuszowi Stefaniakowi za sprzyjającą atmosferę i pomoc w realizacji tego unikatowego projektu naukowego.

Gratulując uzyskanych rezultatów sportowych życzymy prof. Janowi Chmurze zdrowia i realizacji dalszych, kolejnych ambitnych zamierzeń.

Henryk Nawara
Centrum Historii Uczelni

Fotoreportaż, fot. Andrzej Nowak

więcej

Fotoreportaż, fot. Jan Chmura

więcej

Fotoreportaż, fot. Henryk Nawara

więcej