Data 19 - 01 Akademicki Tygiel Artystyczny

Akademicki Tygiel Artystyczny

16 tycznia 2018 r studenci naszej Uczelni uczestniczyli (w ramach cyklu Akademicki Tygiel Artystyczny – AWF kocha muzykę) w koncercie pt. Wieczór arii i pieśni, zrealizowanym w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki we Wrocławiu. Z tym miejscem  studenci  AWF związani są już ponad 40 lat. W gościnnych, kameralnych  wnętrzach klubu  nasza  młodzież brała udział w dużej liczbie przedsięwzięć artystycznych: spektaklach, koncertach, spotkaniach z aktorami, reżyserami, poetami, muzykami, malarzami itp. Sami też zrealizowaliśmy tutaj niejedno udane wydarzenie kulturalne. W klubie  odbyło się m.in. pierwsze, zainicjowane przez pełniącego w ubiegłych latach zaszczytną funkcję rektora AWF we Wrocławiu prof. Tadeusza Koszczyca świąteczne spotkanie władz Uczelni z seniorami, zorganizowaliśmy I Akademicki Konkurs Recytatorski – w jury zasiadał prof. Marek Zatoń –, a także wernisaż malarski  studentki AWF  Magdaleny Ojak, którego gościem honorowym był kolejny włodarz naszej Alma Mater prof. Juliusz Migasiewicz. Od wielu lat wraz ze studentami innych wrocławskich uczelni realizujemy w tym miejscu cykl imprez poetycko-muzycznych  pn. Horoskopy poetyckie.

Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia prof. Danuty Paziuk-Zipser i dr Aleksandry Kubas-Kruk i uczestniczyliśmy w koncercie studentów klasy śpiewu solowego Akademii Muzycznej, będących pod opieką wspomnianych pedagogów. Przy fortepianie  utalentowanym artystkom towarzyszyli: Justyna Skoczek i Tomasz Kaczmarek.

Tego wieczoru mieliśmy  przyjemność wysłuchać i nagrodzić oklaskami:

• Aleksandrę Dyrną – (E. Dell’Agua Villanelle i W. Lutosławski Spóźniony słowik),
  • Maję Konstancję Kamieńską – (W.A. Mozart Aria Paminy Ach ich fuhl’s z opery „Die Zauberflote”  i  Aria Vitelli Deh se piacer mi vuoi z opery „La Clemenza di Tito”,  a także G. Pergolessi Aria sopranowa Vidit suuum z „Sabat Mater”),
  • Weronikę Ogonowską – G.F Haendel Aria Morgany Tornami a vagheggiar z opery „Alcina”, W.A. Mozart Aria sopranowa Tu virginum corona z motetu „Exulatate, jubilate” i G. Faure Pieśń Les roses d’Ispahan),
  • Katarzynę Grygowską – (K. Wiłkomirski Senne róże i utwór G. Faure Prison i G. Verdi Modlitwa Desdemony Pieśń o wierzbie z opery „Otello”),
  • Martę Perhach – (T. Joteyko Pieśń królowej Bony  Frotolla Italiana z opery „Zygmunt August”, R. Schumanna Pieśń Widmung op. 25 z cyklu „Myrten” i F. Mendelssohna Jeruzalem z oratorium „Paulus” op. 36).

Dziękując za zaproszenie na koncert pedagogom z AM i kierownikowi Klubu Muzyki i Literatury Ryszardowi Sławczyńskiemu za nieustającą życzliwość i przychylności dla naszych działań, w Jego i własnym imieniu zapraszam wszystkich studentów i pracowników naszej Uczelni do uczestniczenia w licznych i ciekawych,  odbywających się w tym miejscu wydarzeniach kulturalnych.

W 2018 roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu obchodzi jubileusz 70-lecia. W związku z czym w naszym mieście odbędzie się ok. 500 różnorodnych przedsięwzięć artystycznych: koncertów symfonicznych, kameralnych, instrumentalnych, wokalnych, recitali solowych, koncertów jazzowych itp. Jestem pewien, że wśród uczestników tych zdarzeń   nie zabraknie na widowni także studentów i pracowników naszej Uczelni.

Pełnomocnik rektora ds. studentów artystycznie uzdolnionych
dr Henryk Nawara

Fotoreportaż, fot. Henryk Nawara