Data 11 - 12 Odszedł doctor Honoris Causa naszej Akademii" Pan George Ernest Killian

Odszedł doctor Honoris Causa naszej Akademii

Ze smutkiem przekazujemy informację, że w dniu 6 grudnia br. w Arizonie odszedł w wieku 93 lat Doktor Honoris Causa Akademii Wychowania Fizycznego Profesor George Ernest Killian. Był absolwentem z roku 1949 licencjackich studiów pedagogicznych w Uniwersytecie Northern w Ada w stanie Ohio, oraz studiów magisterskich z pedagogiki w Uniwersytecie Buffalo w stanie Nowy Jork z roku 1954. W swej działalności trenerskiej związanych był głównie z koszykówką, ale poświęcenie dla sportu wykazał w licznych innych dyscyplinach jak lekkoatletyka, golf, baseball, biegi przełajowe, gimnastyka, zapasy. Przede wszystkim był zaangażowany w rozwój sportu akademickiego i olimpijskiego i w pomoc młodym ludziom w osiągnięciu sukcesów w sporcie, co udowadniał wieloletnią działalnością publiczną pełniąc fukcje:

• Członka zarządu Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego (1967-2004);
  • Członka Amerykańskiej Rady Edukacji (1982-1989);
  • Redaktora naczelnego JUCO REYIEW (1960-2004);
  • Prezesa Koszykarskiej Galerii Sławy Naismitha (1977-1978);
  • Prezesa Amerykańskiego Związku Koszykówki Amatorskiej (1976-1980);
  • Redaktora naczelnego i wydawcy Basketball Philatelic News (1987 - dziś);
  • Prezesa panamerykańskiej Federacji Koszykówki (1979-1983);
  • Prezesa Międzynarodowej Federacji Koszykówki Amatorskiej (1990-1998);
  • Członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (1996-1998);
  • Honorowego Prezesa Międzynarodowej Federacji Koszykówki Amatorskiej (1990-1998);
  • Prezydenta Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (1999-2011).

22 czerwca 2006 roku Senat Akademii Wychowania Fizycznego podjął uchwałę o nadaniu George'owi Ernestowi Killianowi doktoratu honorisa causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Przewodniczący FIBA, Horacio Muratore, powiedział: "George zawsze będzie pamiętany za swoje niezachwiane zaangażowanie i poświęcenie dla naszego sportu, który był gorącym zwolennikiem promocji i rozwoju koszykówki w obu Amerykach - a także na całym świecie - ogromny wkład w nasz ruch. "

"George, będzie nam wszystkim bardzo Cię brakowało w FISU ", powiedział obecny przewodniczący FISU, Oleg Matytsin. "Po odejściu trzech delegacji USA na Uniwersjadę, po raz pierwszy dołączył do FISU w 1975 roku, a później służył niezmiennie jako prezydent. George był głęboko zaangażowany w pomoc młodym ludziom w osiągnięciu ich potencjału poprzez sport. Jesteśmy pocieszeni wiedząc, że wpływ jego pracy będzie odczuwalny przez wiele lat. "

link do szczegółowych informacji: http://awf.wroc.pl/pl/article/974/3058/Rok_2006_-_George_E__Kilian/