Data 08 - 12 Otwieramy się na Wielką Erasmusową Przygodę

Tegoroczne mikołajki na słonecznej Akademii Wychowania Fizycznego, obfitowały w bogactwo prezentów. Dlaczego? Otóż drugie z kolei Drzwi Otwarte programu Erasmus+ właśnie 6 grudnia, o godzinie 10:00 w budynku P4, uchyliły drzwi do Wielkiej Erasmusowej Przygody, by o godzinie 13:00 z radością skonstatować, iż tak szerokiej perspektywie wymiany studenckiej jak tegorocznej, ciężko będzie sprostać… za rok!

Jego Magnificencja Rektor, dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw., witając studentów zapewnił, że widzi i docenia rozwój programu wymiany studenckiej. Cieszy go, że studenci wyjeżdżają, ale i licznie do naszej uczelni, przyjeżdżają. Wielu jest jeszcze na etapie planowania i to dla nich takie wydarzenia mają największą wartość. Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby warunki do dobrego studiowania były coraz lepsze. Wszak program wymiany studenckiej to dzisiaj 18 Krajów Europejskich i 47 uczelni partnerskich.  Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. Małgorzata Słowińska – Lisowska, jako uczelniany koordynator programu Erasmus+, zapewniła przybyłych, iż wiedza na temat programu jest dostępna dla nich każdego dnia.  W rozwoju programu pomagają chociażby takie wydarzenia jak Drzwi Otwarte, ale też badania preferencji studentów w tym obszarze. „W ubiegłorocznej ankiecie okazało się, że najpopularniejsze destynacje to Hiszpania, Portugalia, Cypr, ale też zimna Finlandia a naszych studentów najbardziej interesuje ten kierunek studiów, który mogliby podczas wymiany kontynuować” – powiedziała Pani profesor Słowińska – Lisowska. „Chcemy i w tym roku zbadać opinie studentów i zobaczyć co się zmieniło” – dodaje. Obie Magnificencje w swoich wypowiedziach inaugurujących wydarzenie podkreślali, iż gotowi są wraz z zespołem Biura Programu Erasmus + na pełne wsparcie i pomoc studentom korzystających z wymiany studenckiej. Napływający falami do P4 studenci wrocławskiej AWF chętnie więc po te przygotowane informacje sięgali.

Ubiegłoroczna ankieta przeprowadzona podczas wydarzenia pokazała, że ponad 80% przybyłych na Drzwi Otwarte studentów nie wyjeżdżało jeszcze na wymianę studencką. „Zatem warto takie imprezy organizować, gdyż studenci potrzebują wiedzy na temat programu, chcą poznać doświadczenia innych studentów, czy chociażby kraje docelowe” - powiedziała Monika Ilecka – Folcik, Koordynator Administracyjny programu Erasmus+ podczas ceremonii otwarcia.  Tym razem więc, do pracy w formie przekazywania wiedzy i doświadczeń, ruszyły dwie grupy: Erasmus Weteran i Erasmus in Progress.

Tegorocznym Partnerem Głównym Drzwi Otwartych był Konsulat Honorowy Republiki Łotwy. Zgodnie z hasłem wydarzenia „Otwieramy Drzwi do Wielkiej Erasmusowej Przygody”, Pełnomocnik Konsulatu, dr Szymon Makuch, grał na nutach wyobraźni studentów wrocławskiej AWF, pokazując zalety studiowania w tym bliskim a jakże egzotycznym nadbałtyckim Kraju. Łotwa, cytując z przewodnika: „to Kraj wiejskiej sielanki, nowoczesnych miast i nienachalnych, acz gościnnych ludzi i bezpiecznego otoczenia”. Na zaproszenie Konsulatu Honorowego Łotwy w Drzwiach Otwartych wzięła również udział dr. Kamila Augustyn, pracowniczka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Była na półrocznym pobycie w Rydze, gdzie w ramach współpracy z programem Erasmus+ uczyła języka polskiego Łotyszy, którzy potem skorzystali z wymiany studenckiej.

Tegoroczne Drzwi Otwarte otworzyły się stylowo i elegancko, bo… tanecznym krokiem. Na tę szczególną chwilę powiało wiedeńskim klimatem modrego Dunaju i czuć było ten charakterystyczny „english charm”, kiedy tancerze Klubu Tańca Malwiny Pietrzyk - Nowak rozpoczęli swój pokaz.   Bardzo widowiskowo zatańczyli Walca Wiedeńskiego i Walca Angielskiego. Taniec to trochę taki międzynarodowy sposób na komunikację międzyludzką, więc tym razem, oba tańce, symbolizowały europejskość programu Erasmus+. Dziękujemy serdecznie Malwinie Pietrzyk-Nowak, absolwentce naszej Uczelni, dr Nauk o Kulturze Fizycznej o specjalizacji tanecznej, za tak niezwykłe wprowadzenie międzynarodowego klimatu na start naszego wydarzenia.  Nie mogło również zabraknąć ulubionego punktu programu, czyli gry skakanej „fanta, cola, sprite” oraz licznych mniejszych konkursów ze słodkimi nagrodami. Nie trzeba też było specjalnie zachęcać gości do udziału w konkursie głównym w którym nagrodami w tym roku były: kamera sportowa Yi oraz torba podróżna, kabinowa z personalizowanym nadrukiem, wrocławskiej AWF  i programu Erasmus+, rzecz jasna! Nagrody trafiły w dobre ręce a komisja konkursowa nie miała problemu z wyborem zwycięzców! Gratulujemy Sylwii Zelek i Ewelinie Filipek i czekamy jak Wasze nagrody staną się częścią Waszej Wielkiej Erasmusowej Przygody – my otworzyliśmy Wam drzwi – reszta w Waszych rękach i sportowym duchu walki jak na studenta naszej uczelni przystało. Powodzenia!

mgr inż. Monika Ilecka-Folcik
Erasmus Coordinator in Rector's office:
monika.ilecka@awf.wroc.pl;
 tel. 71 347 3103.