Data 13 - 11 EDUball w Singapurze

EDUball w Singapurze

W dniach 29.10-05.11.2017r. pracownicy Katedry Zespołowych Gier Sportowych pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Rokity prof. nadzw. uczestniczyli w wyjeździe naukowo-szkoleniowym do Singapuru. Kierownik katedry oraz dr Sara Wawrzyniak i dr Ireneusz Cichy pojechali, do jednego z najbardziej rozwiniętych państw Azji, na zaproszenie dr Tan SweeKheng, która zajmuje się kinezjologią edukacyjną wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pani doktor była także doktorantką Prof. Roberta M. Maliny – Doktora Honoris Causa naszej Akademii. Wyjazd miał charakter zarówno naukowy, jak i szkoleniowy.

Podczas ponad tygodniowego pobytu Zespół Prof. Andrzeja Rokity miał możliwość czterokrotnie zaprezentować wyniki badań naukowych z wykorzystaniem piłek edukacyjnych EDUball w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Jeden z wykładów wygłoszono w Ministerstwie Edukacji Singapuru – Departamencie Wychowania Fizycznego i Sportu. Pozytywnym efektem tego spotkania było umożliwienie przeprowadzenia wykładów i warsztatów praktycznych w dwóch integracyjnych szkołach w Singapurze (Grace Orchard School iRainbow Centre Margaret Drive). Zarówno wykłady jak i zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a wymiernym efektem tych spotkań było zaproszenie na przyszłoroczną Konferencję Edukacyjną, którą organizuje Ministerstwo Edukacji Singapuru.

Kolejny wykład zaprezentowano w Department of Physical Education & Sport Science, National Institute of Education, Singapore. Po wykładzie, cały Zespół EDUball został poproszony o przeprowadzenie zajęć ruchowych z wykorzystaniem piłek EDUball dla studentów Wydziału Wychowania Fizycznego. Zajęcia były rejestrowane przez pracowników Instytutu dla celów szkoleniowych. Wizyta w National Institute of Education Singapore zespołu Prof. Andrzeja Rokity zaowocowała zaproszeniem na przyszłoroczną, sierpniową konferencję Naukowo-Metodyczną organizowaną przez Instytut oraz wolą podpisania listu intencyjnego pomiędzy yobiema uczelniami. Dzięki tej współpracy zarówno nasza Akademia, jak i Department of Physical Education & Sport Science, National Institute of Education, Singapore wspierałyby dążenie do rozwoju  i wzmacniania korzystnej współpracy między obiema  uczelniami  w dziedzinie  edukacji i nauki (m.in. wymiana edukacyjna i naukowa, wspieranie wzajemnych kontaktów w zakresie wymiany studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich; wspieranie wzajemnych kontaktów w zakresie wymiany programów badawczych realizowanych przez specjalistyczne jednostki uczelniane).

Wizyta w Singapurze to także realizacja pięciodniowych badań naukowych z wykorzystaniem MovAlyzeR’a, w zakresie rozwoju grafomotoryki dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które zostały przeprowadzone pod okiem dr Tan Swee Kheng, w specjalistycznym ośrodku terapeutycznym.

Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowanie Pani dr Tan Swee Kheng, dzięki której realizacja tak intensywnego i wartościowego pod względem naukowym i szkoleniowym wyjazdu była możliwa pod względem logistycznym.

Andrzej Rokita
Ireneusz Cichy