Data 10 - 11 Program naukowy profesora Jana Chmury - Korona Największych Maratonów Świata

Program naukowy profesora Jana Chmury - Korona Największych Maratonów Świata

W ostatnim czasie miało miejsce spotkanie profesora Jana Chmury ze studentami naszej Uczelni, podczas którego uczony podzielił się z młodzieżą obserwacjami z uczestnictwa w kolejnym, po Nowym Jorku, Berlinie, Londynie i Bostonie biegu maratońskim – 40. Bank of Amerika Chicago Marathon.

W ciekawym, barwnym wystąpieniu, uzupełnionym prezentacją wyników badań fizjologicznych realizowanych na własnym organizmie profesor przybliżył słuchaczom realia jakie towarzyszyły temu dużemu, światowemu sportowemu przedsięwzięciu. Trasa maratonu była przyjazna dla biegaczy, przebiegała przez 29 dzielnic Chicago, jednak warunki atmosferyczne były wyjątkowo trudne, głównie z powodu upału. Temperatura otoczenia - jak wspomina profesor - wzrastała z minuty na minutę, aby po pewnym czasie osiągnąć prawie 30 °C. To nie pozwoliło biegaczom na osiągniecie rekordowych rezultatów. Tak zapisał się w pamięci naszego dzielnego maratończyka trudny fragment biegu ,,Do 20 km, gdy biegło się w cieniu drapaczy chmur, w cieniu zadrzewionych ulic, wzrastająca temperatura nie miała większego znaczenia na zdolności wysiłkowe mojego organizmu. Dopiero po wybiegnięciu na otwartą przestrzeń, lejący się żar z nieba powodował spustoszenie w organizmie: przegrzanie, odwodnienie, wyczerpanie energetyczne, szybko narastające zmęczenie. Heroiczna walka z upałem, własnymi słabościami i z wieloma kryzysami oraz wyzwolenie głębokich pokładów sił duchowych pozwoliło mi na pokonanie ponad 32 tys. zawodników. Z końcowego wyniku 4:03:27 jestem zadowolony, pomimo że byłem przygotowany na wynik 3:40-3:45. Potwierdzeniem bardzo trudnych warunków pogodowych był wynik aktualnego mistrza świata Dennisa Kimetto, który uzyskał wynik gorszy od własnego rekordu świata (2:02:57) o 10 min. 36 s ”.

Na koniec jeszcze jedna refleksja profesora Jana Chmury: „…z dotychczasowych 17 maratonów, w których brałem udział, bieg w Chicago był najlepiej zorganizowanym pod względem logistycznym i całkowicie bezpieczny, co szczególnie ważne, gdyż biegaczy dopingowało na trasie kilka milionów kibiców…”.

Spotkanie zakończyły podziękowania skierowane przez prof. Jana Chmurę pod adresem Władz Uczelni, a w szczególności JM Rektora AWF we Wrocławiu prof. dr. hab. Andrzeja Rokity za sprzyjającą atmosferę i logistyczne wsparcie tego trudnego, nowatorskiego zadania naukowego.

Do zakończenia projektu badawczego i zdobycia Korony Największych Maratonów Świata pozostał profesorowi jeszcze jeden start, tym razem w Tokio - kraju kwitnącej wiśni. Będziemy nadal wspierać duchowo naszego niestrudzonego biegacza w realizacji kolejnego, trudnego przedsięwzięcia i czekać niecierpliwie na następną relację.

Henryk Nawara
Centrum Historii Uczelni