Data 09 - 11 Olimpiady Specjalne

Olimpiady Specjalne

26 października 2017 r. odbyły się zawody w ramach stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego. Wydarzenie to nazwane jest Dniem Treningowym Programu Aktywności Motorycznej i przeznaczone dla osób z wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Od lat w tych zawodach jako wolontariusze uczestniczą studenci kierunku Terapia Zajęciowa oraz studenci kierunku Wychowania Fizycznego o specjalności Wychowanie Fizyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Terapia Zajęciowa bierze udział w charakterze opiekunów ekip zawodników przyjeżdżających z terenu całego Dolnośląska, a Wychowanie Fizyczne w charakterze sędziów zawodów. W zawodach wzięło udział 120 specjalnych sportowców, 60 trenerów oraz 50 wolontariuszy.

Olimpiady Specjalne Polska to program akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Przysięga, która towarzyszy zawodnikom to: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku".

Prezesem Stowarzyszenia jest Anna Lewandowska, do grona przyjaciół Olimpiad Specjalnych należy m.in. Małżonka Prezydenta RP, pani Agata Kornhauser-Duda, Maja Włoszczowska, Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Kinga Baranowska, Sebastian Świderski, Paweł Papke, Piotr Adamczyk, Michał Olszański, Ewelina Lisowska, Jakub Wesołowki, Monika Pyrek, Andrzej Wrona, Michał Olszański, Zygmunt Chajzer, Andrzej Supron.

Zawody rozpoczęły się od ceremonii otwarcia, podczas której zostały zaprezentowane drużyny, wniesiono flagę olimpijską oraz zabrzmiał hymn Olimpiad Specjalnych. Obecni podczas Olimpiady włodarze regionu Dobroszyce wygłosili ciepłe słowa do zawodników i życzyli im wspaniałych pokazów swoich umiejętności. Został przestawiony także spektakl taneczny, który wykonały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach. Później odbyły się konkurencje sportowe pokazujące umiejętności zawodników. Program Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych stworzony został z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną, którzy nie mają możliwości zrozumienia oraz przestrzegania zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych. Program ten jest sprawdzeniem umiejętności zawodnika, który korzysta z niezbędnego sprzętu i pomocy opiekuna. Ta rywalizacja sportowa jest wyjątkowa, ponieważ nie ma tutaj walki o miejsca między zawodnikami. Każdy z uczestników za swój wysiłek został nagrodzony złotym medalem.

Poniżej przedstawiamy bezpośrednie, a tym samym najbardziej szczere i rzetelne refleksje naszych studentów uczestniczących w wydarzeniu.

„Widząc zawodników z różnymi niepełnosprawnościami, którzy przekraczają swoje bariery fizyczne, ale tez psychiczne, uśmiech nie schodził nam z twarzy - podziwialiśmy Ich. Według nas całe wydarzenie było bardzo dobrze zorganizowane, wszystkie czynności były uporządkowane, przeprowadzenie konkurencji przebiegało bardzo sprawnie, a dekoracja zawodników odbywała się z najwyższymi honorami. Udało się stworzyć wspaniałą sportową atmosferę, trenerzy byli zadowoleni, a co najważniejsze wszyscy uczestnicy odnieśli osobisty sukces!"

„Będąc na Olimpiadzie w ramach stowarzyszenia Olimpiady Specjalne dla osób z wieloraką niepełnosprawnością intelektualną miałam bardzo wiele przemyśleń na temat uczestników. Na początku było mi smutno patrząc z jaką niepełnosprawnością muszą się zmagać, jednak kiedy rozpoczęły się konkurencje i widziałam zaangażowanie i radość zawodników, zmieniłam nastawienie. Zaczęłam się cieszyć razem z Nimi i zrozumiałam, że Oni akceptują siebie takimi jakimi są i to, że są osobami niepełnosprawnymi nie oznacza, że są "gorsi" od innych ludzi. Uczestnicy, którymi się otaczałam byli cały czas uśmiechnięci i zadowoleni ze swoich sukcesów. W przyszłej pracy jako terapeuta będę miała styczność z ludźmi z różnymi niepełnosprawnościami, więc cieszę się, że dzięki pracy jako wolontariusz na Olimpiadzie mogę oswajać się z różnymi sytuacjami. Praca podczas takich wydarzeń jest niezbędna, uczy życia, pozwala nam być "pełniejszymi ludźmi".

„Uważamy, że było to wspaniałe wydarzenie i cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział. Wiele radości sprawiła nam radosna, podniosła atmosfera, satysfakcja zawodników, uroczyste rozpoczęcie i zakończenie zawodów, podczas którego dostaliśmy podziękowania. Było to dla nas niesamowite przeżycie i cieszyliśmy się, że mogliśmy być ich częścią."

Warto dodać, że nasi studenci przed każdymi zawodami przechodzą specjalne szkolenie (jak co roku przeprowadzane przez Panią Sekretarz Olimpiad Dolnośląskich Ilonę Trzciańską-Senger) a później otrzymują od stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska zaświadczenia o wykonanej pracy w roli wolontariusza, które będą mogli dołączyć do swojego przyszłego CV.

Opiekunem studentów Terapii Zajęciowej była dr Beata Skolimowska a studentów Wychowania Fizycznego dr Wojciech Wiliński.

Autorzy relacji:
dr Dominika Zawadzka
Anna Karwacka - studentka II roku Terapii Zajęciowej

Link do galerii zdjęć:

Linki do relacji medialnych: