Data 26 - 09 I Otwarte Akademickie Mistrzostwa Wrocławia w klasie Omega

I Otwarte Akademickie Mistrzostwa Wrocławia w klasie Omega

O mega, że byłaś/byłeś z Nami
Dzielnie pływałaś/pływałeś
Falę burtę brałaś/brałeś.

Regaty zakończone, żagle już złożone
Za rok znów rywalizujemy
Dziś Tobie dziękujemy.

I Otwarte Akademickie Mistrzostwa Wrocławia w klasie Omega za nami.

W dniach 23-24 września 2017r. w centrum miasta na rzece Odrze przy Przystani Bulwaru Marii i Lecha Kaczyńskich odbyły się I Otwarte Akademickie Mistrzostwa Wrocławia w klasie Omega. Współorganizatorami wydarzenia byli: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Fundacja Orvaldi Adventure. Realizację zadania wspomógł Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego. Patronat nad mistrzostwami objął Rektor naszej Uczelni dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw. oraz Akademicki Związek Sportowy i Stowarzyszenie Klasy Omega – klasa narodowa. Sponsorem głównym imprezy była firma Orvaldi – UPS Power Protection.

Do współzawodnictwa zgłosiło się 10 załóg 3-osobowych, w tym 6 załóg reprezentujących sześć uczelni wyższych, tj.: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz dwóch załogantów z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Klasyfikacja akademicka wymagała od wszystkich trzech załogantów przynależności akademickiej.

Impreza miała charakter regat przesiadkowych. Z założenia każda załoga miała płynąć na każdym jachcie. W pierwszym dniu na akwenie pomiędzy Mostem Pokoju a Mostem Grunwaldzkim odbyły się cztery wyścigi. W czwartym wyścigu w zaciętej rywalizacji doszło do wywrotki trzech jachtów. Sprawna akcja ratunkowa i wzorowe zachowanie zawodników wpłynęły na szybkie postawienie dwóch jednostek.

Niestety trzeci z wywróconych jachtów porwał mocny nurt rzeki i akcja ratunkowa wydłużała się. Kolejne wyścigi zaplanowano na następny dzień.

Wieczorem w Harcerskim Ośrodku Wodnym Rancho odbyła się Ragatta Party - impreza integracyjna dla uczestników, której gospodarzem była firma Orvaldi Power Protection.

Dzień drugi przyniósł rozczarowanie. Słabe podmuchy wiatru nie dały szans na start w wyścigach. Szybki nurt rzeki uniemożliwił przeprowadzenie zawodów.

Regaty uznano za ważne gdyż przeprowadzono zgodnie z instrukcją żeglugi przynajmniej trzy wyścigi. Nie udało jednak wyłonić zwycięzców. Uczestnikom przedstawiono rankingi. Wyłoniono 5 najlepszych załóg, spośród których rozlosowano kolejność wyboru nagród rzeczowych. Każdy uczestnik regat otrzymał książkę „Omega”, autorstwa Jarosława Cieślaka wraz z podziękowaniami Prorektor AWF d/s Sportu Akademickiego we Wrocławiu dr Agnieszki Pisuli-Lewandowskiej.

Puchar I Otwartych Akademickich Mistrzostw Wrocławia poczeka na żaków, mieszkańców i sympatyków białych żagli przez rok. Organizatorzy już zapraszają na II Otwarte Akademickie Mistrzostwa Wrocławia.

Do zobaczenia:)

Opracowanie tekstu: