Data 12 - 09 Wielkie święto sportu dla najmłodszych

Wielkie święto sportu dla najmłodszych

Wannado to największy festiwal sportowy dla dzieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się siedem lat temu w Czechach. Inicjatywa ma zachęcać najmłodszych do uprawiania sportu, rodzicom ma pomóc w wyborze sportu najlepszego dla ich dzieci. W 2017 roku festiwal odbędzie się w trzech miastach w Polsce. Inauguracja wydarzenia miała miejsce we Wrocławiu 9 września, tym samym festiwal sportu dla dzieci został partnerem 35. PKO Wrocław Maraton. Na terenie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego na 47 stanowiskach prezentowały się 32 kluby i około 600 młodych zawodniczek i zawodników. Dopisała pogoda, pojawiły się tłumy odwiedzających. Dzieci mogły spróbować swych sił w piłce nożnej czy hokeju, a także rzadziej pokazywanych w telewizji dyscyplinach, takich jak strzelectwo czy łucznictwo. Sport jest dla wszystkich. Starych i młodych, kobiet i mężczyzn, chudych i grubych. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – przekonywał gość festiwalu dr Rafał Kubacki, Pracownik Katedry Dydaktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dwukrotny mistrz świata w judo.

Na Wannado prezentowało się sześć sekcji Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk: piłka nożna, strzelectwo, koszykówka, judo, zapasy oraz podnoszenie ciężarów. Marek Liebenthal, szef sekcji koszykówki przekonywał, że żadna z dyscyplin nie ma problemów z naborem. Marcin Ociepa, wicemistrz świata w konkurencji crossminton będącej szybką kombinacją tenisa, badmintona i squasha czekał na najmłodszych na stanowisku Akademii Sportu Wrocław. Zachęcał do trenowania badmintona. Na zajęcia można zapisać już 5, 6-letnie dzieci. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o górną granicę. Jeden z najstarszych czynnych zawodników na świecie mieszka w Katowicach, ma już 82 lata.

Leszek Rabórski, prezes wrocławskiego klubu UKS Talent mówi, że w klubie są obecnie dwie sekcje: łucznictwo i podnoszenie ciężarów. Przyjęło się, że łucznictwo to sport niszowy, ale tak naprawdę to sport bardzo popularny. Mamy więcej chętnych, niż miejsc. Trzeba czekać, aż ktoś zrezygnuje i pojawi się wolne miejsce. Stanowisko łuczników było oblegane przez najmłodszych, ale kolejki ustawiały się do wszystkich klubów. Zdzisław Paliga, kanclerz wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego ma nadzieję, że to nie ostatnia edycja festiwalu w tym mieście. Mamy piękny obiekt, w plebiscycie „Perspektyw” nasza uczelnia znalazła się wśród AWF na pierwszym miejscu w Polsce – przypominał w czasie sobotniego oficjalnego otwarcia festiwalu.

tekst: Tomasz Furtak – Rzecznik prasowy festiwalu sportu dla dzieci Wannado.

Współfinansowano ze środków Fundacji LOTTO

Żródło: Sportgame.com.pl