X

Zapisz się

Wypisz się

Wypełnij formularz, aby otrzymywać nasz newsletter.

Wypełnij formularz, aby zrezygnować z naszego newslettera.

A

A

A

A

Citius Altius FortiusAkademia Wychowania Fizycznego

AWF - Logo

Aktualności

Data 06 - 07 Arktyka zdobyta

Arktyka zdobyta

Sześćdziesięcioośmioletni Prof. Jan Chmura z AWF we Wrocławiu pokonał kolejny – 16 maraton, którego trasa przebiegała tym razem pomiędzy Biegunem Północnym a Kołem Polarnym w Arktyce. Przypomnijmy, że rok temu w marcu pokonał on maraton na Antarktydzie. Oto kilka refleksji Profesora.

Midnight Sun Marathon Tromso odbył się  w wyjątkowych warunkach w czasie białej nocy - gdzie słońce świeci przez 24 godziny, w obniżającej się systematycznie temperaturze z 10 do 3-4 stopni Celsjusza. Nocny bieg w promieniach arktycznego słońca wyzwalał świetne samopoczucie  wśród 1000 zawodników. Trasa biegu z jednej strony trudna, z wieloma podbiegami a z drugiej bajeczna, wiodła wśród ośnieżonych szczytów gór, lodowców, zatok, fiordów. Ostre, czyste polarne powietrze, powodowało, że przez większość dystansu biegło się dobrze, pomimo narastającego zmęczenia. Po pokonaniu poważanego kryzysu na 30 km  i heroicznej walce na ostatnich kilometrach trasy, zdobyłem ostatecznie , podobnie jak na Antarktydzie drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej z czasem 3:53:41. Po bardzo wyczerpującym biegu maratońskim mój organizm niebywale szybko zregenerował się. Już na drugi dzień czułem się wyjątkowo dobrze. Jest to ewidentny przykład wpływu czystości powietrza na dynamikę regeneracji organizmu.  Porównując maraton w Arktyce i na Antarktydzie, znacznie trudniejszy okazał się maraton na Antarktydzie. W ramach Korony Największych Maratonów Świata mam w planie start w październiku tego roku, tym razem w Chicago w USA.

Pragnę dodać, że start w maratonie w Arktyce jest projektem naukowym realizowanym we współpracy z Firmą Olimp z Dębicy, w ramach którego prowadzę na sobie badania kardiologiczne,  metaboliczne i gospodarki wodno-elektrolitowej.

Bardzo serdecznie chciałbym podziękować Władzom  naszej Uczelni,  a w szczególności Jego Magnificencji  prof. dr hab. Andrzejowi Rokicie za nieustającą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

prof. dr hab. Jan Chmura