X

Zapisz się

Wypisz się

Wypełnij formularz, aby otrzymywać nasz newsletter.

Wypełnij formularz, aby zrezygnować z naszego newslettera.

A

A

A

A

Citius Altius FortiusAkademia Wychowania Fizycznego

AWF - Logo

Aktualności

Data 26 - 06 Noc Świętojańska z Kaliną

Noc Świętojańska z Kaliną

Za nami najkrótsza noc w ciągu całego roku, zwana nocą Kupały, a przez Kościół Katolicki i spopularyzowana później jako Noc Świętojańską, obchodzona w podobnym terminie- w wigilię Św. Jana.
Noc Kupały od początku była świętem ognia wody oraz miłości i płodności (to właśnie Noc Kupały a nie napływowe Walentynki, wymyślone u nas głównie dla celów komercyjnych, była naszym rodzimym świętem zakochanych ....)
Co roku w okresie Nocy Świętojańskiej Zespół Pieśni i Tańca AWF “Kalina” bierze udział w licznych imprezach, prezentując program “wiankowy” pokazujący ludowe tradycje i obrzędy, piosenki i tańce związane z tym świętem. W tym roku Kalina uczestniczyła w 2 festynach świętojańskich- w dn. 23 czerwca na stadionie wrocławskiego MOSiR Pilczyce, gdzie odbył się zorganizowany z rozmachem festyn zakończony ogromnym ogniskiem i pokazem fajerwerków. Zespół otrzymał również zaproszenie z GOKiS z Lubania, który w sobotę 24 czerwca organizował również atrakcyjny festyn w malowniczym parku W Radostowie niedaleko Lubania.
Na obu festynach koncert naszego zespołu był punktem kulminacyjnym festynu a zaprezentowane przez Kalinę piosenki wiankowe, tańce śląskie, krakowskie, sądeckie i rzeszowskie były z aplauzem przyjmowane przez licznie zgromadzoną publiczność i uczestników festynów.

Tekst: A. Sobera