Data 20 - 06 KRASP, KRAWF i KRUWIO we Wrocławiu

KRASP, KRAWF i KRUWIO we Wrocławiu

20 lat Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich powołana została 7 czerwca 1997 roku. 20 lat później w Politechnice Wrocławskiej, członkowie KRASP spotkali się, by omówić aktualne kwestie i przedstawić plany na przyszłość.

Obchody 20-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w których uczestniczył JM Rektor AWF Wrocław dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF, rozpoczęła uroczysta Sesja Jubileuszowa Zgromadzenia Plenarnego KRASP, zaplanowana na 8 czerwca 2017 roku w Politechnice Wrocławskiej. Gospodarzem spotkania był Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Cezary Madryas. Obrady otworzył Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Na zakończenie Sesji Jubileuszowej wykonano pamiątkowe zdjęcia członków Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w tradycyjnych togach.

Przedmiotem obrad uczestników posiedzenia Zgromadzenia Plenarnego KRASP były m.in.: prace nad Ustawą 2.0, ścieżka kariery akademickiej, Rok Polskiej Nauki za Granicą.

Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Środowisko KRASP stoi na straży tradycyjnych wartości akademickich, dba o przestrzeganie zasad etycznych oraz etosu nauczyciela akademickiego.

Kolegium Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego

Również 8 czerwca w Naszej Akademii odbyło się spotkanie Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego, które jako gospodarz prowadził JM Rektor AWF Wrocław dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF. Rozmowy Rektorów dotyczyły przygotowania do spotkania z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panem Jarosławem Gowinem, 12 czerwca 2017 roku.

Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola

14 czerwca br. Rektorzy Uczelni Wrocławia i Opola byli gośćmi Rektora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu prof. Andrzeja Rokity, który przed obradami, wspólnie z Dyrektorem Młodzieżowego Centrum Sportu Panem Wojciechem Gęstwą, zaprezentował wszystkim zebranym odnowiony Stadion Olimpijski. Gościem był Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak. Historię Stadionu Olimpijskiego przedstawił w prezentacji Rzecznik Prasowy AWF dr Ireneusz Cichy.

Po pierwszej części spotkania, Przewodniczący i Gospodarz powitali zaproszonych Gości: prof. Tadeusza Lutego i posła Stanisława Huskowskiego. W drugiej części Rektorzy omówili kwestię wizyty Rektorów we Lwowie oraz organizację Środowiskowej Inauguracji Roku Akademickiego 2017/2018. Inauguracja odbędzie się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego w dniu 2 października 2017 r. o godz. 15.00.

Ostatnią, bardzo istotną sprawą był wybór Przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Rektorzy zaproponowali przedłużenie kadencji Przewodniczącego prof. Marka Ziętka – Rektora Uniwersytetu Medycznego na okres trzech kolejnych lat, tj. do końca sierpnia 2020 r. Wybór nastąpił poprzez aklamację. Nowy Przewodniczący podziękował za dotychczasową współpracę i za jednogłośne poparcie, a także zaproponował aby jego zastępcami byli tak jak dotychczas Rektor AWF Wrocław prof. Andrzej Rokita oraz prof. Piotr Kielan.

Fotoreportaż, fot. K. Mazur

Fotoreportaż, fot. Marcin Lewandowski