Data 01 - 06 XVIII regaty o Puchar Przechodni JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Regaty o Puchar Przechodni J.M. Rektora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu to już wieloletnia tradycja. Od osiemnastu lat, co roku do Olejnicy zjeżdżają się miłośnicy białych żagli, rywalizując na jachtach klasy Zefir. Uczestnicy regat nie muszą posiadać własnej żaglówki, jachty są własnością naszej uczelni i udostępniane są zawodnikom na czas regat. Kontynuując tradycję Zakład Dydaktyki Pływania i Sportów Wodnych w Katedrze Pływania przy współpracy z Panią Prorektor ds. Studenckich i Sportu Akademickiego dr Agnieszką Pisulą–Lewandowską oraz Wrocławskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim,  w tym roku zorganizował w terminie 20-21 maja 2017r. dwudniową, sportową imprezę żeglarską. Regatom nadano licencję PZŻ-55/2017. Pierwszego dnia po podniesieniu bandery i wybiciu szklanek, regaty uroczyście otworzył w imieniu władz naszej uczelni dr Ryszard Błacha - Prodziekan Wydziału Wychowania Fizycznego ds. nauczania.  Następnie odbyły się eliminacje. Zawodników podzielono losowo na 2 grupy, w których przeprowadzono po 3 wyścigi.  Nad przebiegiem rywalizacji zgodnie z zasadami fair-play czuwała Komisja Sędziowska, w składzie: Stanisław Sterkowicz – sędzia główny oraz dr Ludwika Kosińska – sędzia startu. Wieczorem odbyła się biesiada żeglarska przy ognisku, której towarzyszyły śpiew i gitara.

Finały rozegrano następnego dnia, pomiędzy pięcioma najlepszymi załogami. Przeprowadzono 4 wyścigi. Pogoda dopisała. Wiatr momentami dochodzący do 4 w skali Beauforta był sprawdzianem, zarówno dla uczestników, jak i dla wytrzymałości sprzętu. Drobne awarie i pękające rumple wymagały od organizatorów szybkiej interwencji i natychmiastowej naprawy sprzętu, tym bardziej, że jachty w wyścigach finałowych przekazywane są między załogami w systemie przesiadkowym. Nasi Panowie Bosmani – dali radę. Komisja techniczna czuwała, choć mimo to jeden wyścig został odwołany i powtórzony z powodu zdryfowania znaku nawigacyjnego. Złoty plac wywalczyła bezkonkurencyjna załoga Ewy Szczęsnej, srebro przypadło załodze Piotra Butkiewicza a brąz zdobył z załogą Marcin Markiewicz.

Najlepsza załoga otrzymała Puchar Przechodni J.M. Rektora AWF, wręczony w Imieniu J.M. Rektora dr hab. Andrzeja Rokity prof. AWF, z rąk dr hab. Marka Rejmana – kierownika Katedry Pływania oraz dr Ryszarda Błachy. Ewa Szczęsna po raz drugi, z przerwą jednego roku zdobyła pierwszą lokatę. Jeżeli w przyszłym roku powtórzy sukces, Puchar J.M. Rektora AWF stanie się Jej własnością. Zwycięskie załogi otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez sklep żeglarski Hobby – Zbigniew Nowak. Profesjonalną oprawę fotograficzną zabezpieczył Filip Widuliński i Marta Wojnar.

Najwyżej sklasyfikowana reprezentacja naszej Alma Mater, w składzie: Arianna Pękalska - sternik, Marta Sowizdrzał i Maciej Mnich – załoga, zajęła czwartą pozycję. Mimo miejsca tuż za podium, trener załogi mgr Piotr Piwowarczyk był zadowolony z możliwości dobrego treningu naszej załogi tuż przed Akademickimi Mistrzostwami Polski.

Na zakończenie regat uroczyście opuszczono banderę zapraszając na kolejne regaty za rok, to już będą XIX Regaty o Puchar Przechodni Jego Magnificencji Rektora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – do zobaczenia...:)

Zakład Dydaktyki Pływania i Sportów Wodnych
Katedra Pływania