Data 17 - 05 Podsumowanie Konferencji - 15 lat z EDUballami

Podsumowanie Konferencji - 15 lat z EDUballami

23 maja, w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Edukacyjna „15 lat z eduballami – zakładane a rzeczywiste efekty wykorzystania piłek edukacyjnych eduball” organizowana przez Katedrę Zespołowych Gier Sportowych.

Celem konferencji było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników, w pracy z dziećmi na poziomie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, w zakresie wykorzystania piłek edukacyjnych EDUball.

Podczas otwarcia konferencji, które miało miejsce w Budynku P4,  głos zabrali min. Jerzy Michalak – Vice Marszałek Dolnego Śląska, Jacek Sutryk – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, Janusz Wrzal – Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

Konferencję otworzył JM Rektor AWF we Wrocławiu dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF – Kierownik Katedry Zespołowych Gier Sportowych, jeden ze współtwórców (wspólnie z dr. Tadeuszem Rzepą) idei wykorzystania piłek edukacyjnych „EDUball”. Rektor, widząc frekwencję i zainteresowanie konferencją, zwrócił uwagę na konieczność organizacji tego typu przedsięwzięć dla środowiska związanego z edukacją dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Udział w konferencji  wzięli przedstawiciele Naszej Uczelni a wśród nich wszyscy Prorektorzy, Dziekani i Prodziekani, co w znaczący sposób podniosło rangę wydarzenia za co serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów.

Wśród gości, którzy przyjechali na konferencję byli również, prof. dr hab. Wiesław Osiński (AWF Poznań), dr hab. Danuta Umiastowska prof. nadzw. (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. Michał Bronikowski prof. nadzw. (AWF Poznań), dr hab. Grażyna Kosiba prof. nadzw. (AWF Kraków), dr hab. Eligiusz Madejski (AWF Kraków), dr hab. Dorota Groffik (AWF Katowice).

Konferencja składała się z trzech części. W sesji plenarnej wystąpili:

• prof. zw. dr hab. Tadeusz Koszczyc – AWF Wrocław - Wychowanie fizyczne w edukacji wczesnoszkolnej (kształcenie zintegrowane) - kompetencje i umiejętności ogólne ucznia (nowa Podstawa Programowa 2017),
  • dr hab. Michał Bronikowski, prof. AWF Poznań - Aktywność fizyczna dziecka jako sposób na lepszą przyszłość,
  • dr hab. Andrzej Rokita, prof. AWF Wrocław - Ruch, który rozwija umysł – wykorzystanie piłek edukacyjnych EDUball w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Drugą część stanowiła dyskusja panelowa, która została bardzo dobrze odebrana przez uczestników konferencji. Udział w niej wzięli: dr hab. Marta Wieczorek prof. AWF Wrocław, dr hab. Danuta Umiastowska prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Michał Broniowski prof. AWF Poznań, dr Elżbieta Szala (terapeuta - Wrocław),  dr Małgorzata Naskręt (terapeuta-Poznań),  Małgorzata Pyra (vice Dyrektor ZS nr 11 Wrocław), dr Tadeusz Rzepa. Moderatorami dyskusji byli dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF Wrocław oraz dr Ireneusz Cichy.

Dyskusja dotyczyła wykorzystania piłek edukacyjnych na przestrzeni piętnastu lat, była bardzo interesująca o czym świadczą osobiste, emocjonalne wypowiedzi. Ponadto pytania, które zadawali uczestnicy konferencji, dotyczyły praktycznych rozwiązań związanych z wykorzystaniem piłek edukacyjnych.

Konferencję kończyły warsztaty praktyczne, które odbyły się w Hali Wielofunkcyjnej i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Doktor Ireneusz Cichy poprowadził zajęcia pt. „Koszykarskie abecadło” z dziećmi, które rozpoczynają swoją przygodę z koszykówką i trenują w 1 Klubie Sportowym Ślęza Wrocław.

Doktor Sara Wawrzyniak poprowadziła zajęcia pt. „Interdyscyplinarne wykorzystanie piłek EDUball w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” z uczniami trzeciej klasy Zespołu Szkół nr 9 we Wrocławiu.

Zorganizowana przez pracowników i doktorantów Katedrą Zespołowych Gier Sportowych oraz studentów III roku kierunku wychowanie fizyczne utwierdziła organizatorów w przekonaniu jak istotne są spotkania wielu środowisk, którym przyświeca jeden cel, wszechstronne przygotowanie dziecka do aktywnego funkcjonowania w otaczającym go świcie.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim partnerom konferencji, których zaangażowanie wpłynęło na pozytywny odbiór i dobrą jej jakość (Dolnośląski Urząd Marszałkowski, Smart – Karolina Kaleta, SZS Dolny Śląsk, WCDN, 1 KS Ślęza Wrocław).

Dziękujemy również patronom medialnym (Sports Channel SPORTGAME, TV ECHO24, Sportowy Wrocław).

Do zobaczenie podczas kolejnej konferencji „EDUballowej”.

Źródło: Echo24.tv

Źródło: SportGame.pl