Data 29 - 11 Dni Otwarte Erasmus+

Dni Otwarte Erasmus+

Przez Drzwi Otwarte prosto do przygody z Erasmusem

W miniony czwartek, 8 grudnia od godziny 10:00 do 13:00, w budynku P4 wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego było tłoczno, gwarno i bardzo międzynarodowo. Organizatorzy są pewni - Drzwi Otwarte Programu Erasmus+, zainicjują przygodę niejednego studenta. Uczelnie Partnerskie, Kraje Docelowe, Erasmusi Weterani, Partnerzy Wydarzenia, wszyscy dosłownie „wychodzili ze skóry”, aby potrzebną dawką informacji zaspokoić rosnący z każdą godziną tłum studentów, przybywających na wydarzenie.

Władza otwiera drzwi Erasmusa szeroko

Jego Magnificencja Rektor dr. hab. Andrzej Rokita, prof. AWF, witając studentów zapewnił, że program wymiany studenckiej jako część międzynarodowej strategii wrocławskiej AWF powinien się dynamicznie rozwijać stwarzając studentom okazję do poznawania świata, ale też ucząc.  W zgodzie z tym zapewnieniem Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Małgorzata Słowińska – Lisowska, jako uczelniany koordynator programu Erasmus+, zapewniła przybyłych, iż potrzebna wiedza na temat programu jest dostępna dzisiaj, na Pierwszych Drzwiach Otwartych, ale też i każdego kolejnego dnia, w codziennie działającym Biurze Programu. Na potwierdzenie słów władzy uczelnianej, dotyczących dynamiki i aktywności, wydarzenie zainaugurowało ogniste Flamenco w wykonaniu studentki AWF.

Wiedza z „pierwszej ręki”

W Biurze Programu Erasmus panuje przekonanie, że warto wyjeżdżać na wymianę studencką.  „Nikt jednak nie będzie bardziej wiarygodny w pokazaniu jakie to jest fajne i wartościowe jak Ci którzy już z tego skorzystali” -  powiedziała Monika Ilecka – Folcik, Koordynator Administracyjny programu Erasmus - opracowując formułę wydarzenia.  Tak więc na pierwszej linii frontu dzielnie pracowali Erasmusi Weterani. Przez kilka godzin na specjalnie przygotowanych stoiskach z międzynarodową oprawą, udzielali rzetelnych i pełnych informacji o wymianie studenckiej. Szczególnym powodzeniem cieszyła się Erasmusowa Weteranka, która swoją przygodę spełniła w Finlandii. Jej spodnie z naszywkami fińskich Uczelni zachwycały i wzbudzały zazdrość, ale przede wszystkim rozpalały wyobraźnie przyszłych Erasmusów.

Międzynarodowe wsparcie

Pierwsze Drzwi Otwarte odbyły się pod hasłem „Dzisiaj zaczyna się Twoja przygoda”. Takie hasło zobowiązuje organizatora do pokazania wszystkiego co najciekawsze, warte zobaczenia i poznania w Krajach Docelowych wymiany. Mogliśmy tak uczynić dzięki uprzejmości Uczelni Partnerskich oraz Ambasad: Węgier, Czech, Finlandii, Królestwa Norwegii oraz Konsulatu Generalnego Niemiec z Wrocławia. Atrakcją specjalną była prezentacja przygotowana przez Portugalczyka mieszkającego we Wrocławiu, Paolo Pinto i jego wspaniały Pinto Peri-Peri & Grill. Paolo przygotował z okazji Drzwi Otwartych Programu Erasmus+ oryginalne Arroz Doce i Pastel de Nata. Smakowite desery znikały w oka mgnieniu dając naszym studentom przedsmak portugalskiego słodkiego życia. Powodzeniem również cieszył się węgierski kurtoskalacs. Studenci zgodnie dzielili się słodkim wypiekiem podczas gorących dyskusji na temat wymiany. Czeski Mikuláš, dzielnie krążył w tłumie studentów obdzielając każdego gościa prezentem specjalnym.  Pełne mocy popularne Lentilki, czekoladowe czeskie korony i cukiereczki Bon Pari trafiały w ręce przybyłych gości wraz z dedykacją:” Mikuláš-a prezent niesie moc, Byś przygodę wziął w swe ręce, Nie kryj lęków swych pod koc, Erasmusi pragną więcej!”.

Aktywnie, bo to przecież AWF!

Partnerem Drzwi Otwartych była również Szkoła Językowa Profi-Lingua. Bowiem powszechnie wiadomo, iż znajomość języków obcych w przygodzie z Erasmusem niezbędna jest i basta! Takim smacznym przykładem na potwierdzenie tej tezy były informacje dotyczące języka angielskiego używanego w Norwegii przekazane nam przez Cultural Officer Royal Norwegian Embassy in Warsaw. Warto wystrzegać się nadużywania go w miejscu pracy i znajdowania norweskich odpowiedników słów, których chcemy użyć. W innym wypadku może się zdarzyć, że zupełnie nieświadomie nazwiemy szefa śmieciem. Bo boss wcale nie będzie oznaczał naszego przełożonego, tylko śmieci, odpady. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest po prostu sjef… bo podobno Norwegom brakuje poczucia humoru.  Aby więc zachęcić przyszłych Erasmusów do nauki języka, Profi Lingua ogłosiła aktywny konkurs, w którym nagrodą był semestr nauki wybranego języka! I tak Drzwi Otwarte zamieniły się na dłuższą chwilkę w Drzwi… Skakane! Nie trzeba też było specjalnie zachęcać gości do udziału w konkursie głównym w którym nagrodami były dwie kamery sportowe Yi- biała i czarna. Jeden ze zwycięzców napisał w uzasadnieniu: „sfilmuję swoje przygody jako Erasmusa i założę profil na You Toube z moimi filmami. Będzie miał 1 milion wyświetleń”.  Trzymamy za słowo, bo my wiemy, że podróże kształcą. A nasza Alma Mater pragnie zachęcać swoich studentów do podróżowania.  Na koniec okazało się, że mamy wypełnionych 77 ankiet z których dowiemy się co zrobić lepiej albo więcej, aby nasi studenci wyjeżdżali chętniej.

Pierwsze Drzwi Otwarte zamknęliśmy z przekonaniem, iż współpraca wrocławskiej AWF z 47 Uczelniami Partnerskimi w 18 Krajach rozwijać się   będzie – aktywnie i dynamicznie tak, jak na naszą Uczelnie przystało.

mgr inż. Monika Ilecka-Folcik
Erasmus Coordinator in Rector's office:
monika.ilecka@awf.wroc.pl;
 tel. 71 347 3103.