A

A

A

A

Citius Altius FortiusAkademia Wychowania Fizycznego

AWF - Logo

Galeria

XII Dolnośląskie Forum Integracyjne

Nowoczesne technologie pomocne osobom niepełnosprawnym 

 Nowoczesne narzędzia i technologie są coraz powszechniej dostępne i ułatwiają codzienne życie. Trudno dziś sobie wyobrazić edukację, pracę, zabawę, czy również kontakty towarzyskie bez komputerów, internetu czy telefonów komórkowych. Nie wszyscy jednak w równym stopniu i równie łatwo mogą po takie urządzenia czy rozwiązania sięgnąć. Dotyczy to w szczególny sposób osób niepełnosprawnych i osób starszych. Pojawia się zatem specjalne zadanie i wyzwanie: uczynić te nowoczesne narzędzia i technologie przyjaznymi również dla osób o różnego rodzaju ograniczeniach – aby z komputera, stron internetowych czy coraz bardziej skomplikowanych telefonów równie łatwo, jak dzieci i młodzież mogli korzystać seniorzy, osoby niedowidzące i niewidome, osoby o znacznie ograniczonej sprawności rąk (nie mogące posługiwać się "myszką"!), czy osoby niesłyszące. To jest możliwe! Wymaga jednak – jak w przypadku wielu innych barier – wrażliwości i wyobraźni, aby konstruktor czy wykonawca umieli postawić się w sytuacji osoby, która wielu rzeczy nie może wykonać, a jednak chciałaby i potrzebowałaby korzystać z konkretnego urządzenia. A nie zawsze tak jest. Wystarczy porównać strony internetowe różnych instytucji publicznych, firm, czy organizacji pozarządowych. Łatwo zauważyć, iż są strony przyjazne i strony, z których bardzo trudno skorzystać...

Rozwój techniczny przynosi konkretne, a bardzo specjalne pomoce dla osób niepełnosprawnych. Nierzadko wykorzystujące technologie iście kosmiczne! Takim urządzeniem, dziś już szeroko użytkowanym także w Polsce są implanty ślimakowe. Implant umożliwia osobom całkowicie niesłyszącym komunikację, a przez to zwłaszcza edukację i późniejszą pracę. "FaceController", umożliwia sterowanie komputerem poprzez mimikę twarzy; a z kolei dzięki komputerowi – sterowanie różnymi urządzeniami, które można z nim połączyć. Na co dzień ogromnie pomocne mogą być także różnego rodzaju przewodniki i poradniki, dostępne właśnie przez internet. Przez internet można także oglądać – z audiodeskrypcją i napisami ! – filmy z kanonu polskiej kinematografii. A to dzięki stronie www.adapter.pl – na którą systematycznie wchodzi ponad 40 tysięcy osób, również żyjących daleko od naszego kraju.

Jak tego typu urządzenia i rozwiązania mogą być wykorzystywane przez jedną osobę – pokazuje Agata Roczniak: starannie dobrany w każdym szczególe wózek (jak ubranie uszyte przez najlepszego krawca), właściwie dobrany i dostosowany samochód, odpowiedni komputer i równie przemyślany rodzaj telefonu; wszystko to razem umiejętnie użytkowane umożliwia aktywne życie, w tym pracę zawodową.

I właśnie o możliwościach korzystania z nowoczesnych technologii rozprawialiśmy na XII Forum Integracyjnym we wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.