Terapia zajęciowa

Światowy Dzień Autyzmu

W dniu 29/11/2013r obchodzony był Światowy Dzień Autyzmu. Z tej okazji w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu przy ul. Głogowskiej odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli przedstawiciele placówek, w których uczą osoby dotknięte autyzmem, oraz przedstawiciele władz miasta. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele AWF'u, kierunku Terapia Zajęciowa, oraz pani dr Dominika Zawadzka.
Na spotkaniu został przedstawiony spektakl teatralny pod tytułem „Jajuńciek” przygotowany na podstawie bajki Pawła Pawlaka i bajek Danuty Wawiłow. Aktorami w sztuce byli uczniowie szkoły. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie tego spektaklu była pani Sylwia Białek.
Uczestnicy święta mogli również obejrzeć taniec nowoczesny przygotowany przez grupę „Rigodon”,  (nazwa oznacza starodawny taniec francuski), którego opiekunem jest pani Joanna Klekowska Tancerzami w tej grupie są uczniowie i pracownicy szkoły (taniec parowany: dziecko-dorosły).
W ramach Światowego Dnia Autyzmu w szkole został również przeprowadzony konkurs plastyczny „Twarze i maski”. Uroczystość rozdania nagród odbyła się po spektaklu muzycznym i tanecznym.

"Powiedz mi a zapomnę, pokaż a zapamiętam, pozwól wziąć udział a zrozumiem”
Chińskie przysłowie

1_dzien_autyzmu.jpg 2_dzien_autyzmu.jpg 3_dzien_autyzmu.jpg 4_dzien_autyzmu.jpg

5_dzien_autyzmu.jpg 6_dzien_autyzmu.jpg 7_dzien_autyzmu.jpg 8_dzien_autyzmu.jpg

VII Dolnośląski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych

W dniu 27/11/2013r. W Trzebnicy odbył się VII Dolnośląski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych. Uczestnicy ze szkół specjalnych w województwie dolnośląskim brali udział w konkurencjach, które wymagały od nich dużo poświęconego czasu i wysiłku, a efekt ich ciężkiej pracy był zdumiewający.
Organizatorami przedsięwzięcia były Dolnośląskie Olimpiady Specjalne, a wolontariuszami uczniowie Gimnazjum w Trzebnicy, a cała impreza miała miejsce w sali sportowej w Trzebnickim Liceum Ogólnokształcącym.
Studenci AWF'u, kierunku Terapia Zajęciowa mieli możliwość obserwować całe wydarzenie oraz wspierać ekipę z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu w przygotowaniu do konkurencji oraz w podróży szynobusem na trasie Wrocław-Trzebnica.

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Jest to motto, a za razem słowa przysięgi, które towarzyszy każdej Olimpiadzie Specjalnej i ma ono ogromne znaczenie dla uczestników.

Liczba zawodników: 90
Liczba trenerów: 28
Liczba wolontariuszy: 42

1_trzebnica.jpg 3_trzebnica.jpg 2_trzebnica.jpg 4_trzebnica.jpg

Olimpiada specjalna w Dobroszycach

W dniu 10. X. 2013r. odbył się VII Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych  w Dobroszycach pod Wrocławiem. Uczestnicy z całego Dolnego Śląska rywalizowali w konkurencjach sportowych, podczas imprezy dominowało  motto Olimpiad Specjalnych

Liczba zawodników: 130, liczba trenerów: 60, liczba wolontariuszy: 60.

Głównym Organizatorem Imprezy była pani Sekretarz Olimpiad Specjalnych Polska- Dolnośląskie mgr Ilona Trzciańska – Senger.

W organizacji Olimpiady specjalnej brali udział studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu kierunku Terapii Zajęciowej oraz kierunku Wychowanie Fizyczne. Studenci – jako wolontariusze - pełnili funkcje opiekunów grup, trenerów,  jak i sędziów sportowych.

W czasie Olimpiady Specjalnej opiekunami studentów były:  dr Dominika Zawadzka, dr Marta Wieczorek oraz dr Beata Skolimowska.

Niezapomniane emocje, szczęście i radość uczestników, profesjonalna postawa sportowca, przyjacielska atmosfera,  czynią, że Olimpiady Specjalne uczą nie tylko pewności siebie, poczucia własnej wartości, ale również zwiększają świadomość społeczną o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i ich funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć - galeria

Festyn studentów kierunku Terapii Zajęciowej z okazji Dnia Dziecka

W dniu 3 czerwca 2013r. studenci nowego Kierunku na Akademii Wychowania Fizycznego: Kierunku Terapia Zajęciowa na Wydziale Fizjoterapii, zorganizowali Festyn z okazji Dnia Dziecka dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną ze Szkoły „Handicap” we Wrocławiu. W organizacji pomagali studenci z Wychowania Fizycznego Specjalnego z Wydziału Wychowania Fizycznego.

W wydarzeniu tym brało udział niemal 40-ścioro dzieci, które przemierzało stacje sportowe i artystyczne na sali gimnastycznej przy ul. Witelona 25a. Studenci przygotowywali się skrupulatnie do tego wydarzenia; podzielili role - był wodzirej - wróżka, byli "disc jockeye" reporter robiący film i zdjęcia oraz osoby odpowiedzialne za przygotowanie poszczególnych stacji. Z własnej inicjatywy sami studenci przygotowali pisma do sponsorów (zaakceptowane przez Uczelnię) od których pozyskali różne materiały (np. piśmiennicze, czy nagrody) potrzebne do organizacji tego Festynu.

Wszyscy w tym dniu wychodzili jako zwycięzcy z nagrodami i niezapomnianymi wrażeniami. Pani Prezes, Dyrektor Szkoły „Handicap” oraz nauczyciele byli pełni uznania dla inicjatywy studentów oraz wyrazili chęci na cykliczność organizowania takiej Imprezy z okazji Dnia Dziecka, ponieważ jest to doskonała forma terapii zajęciowej dla Ich podopiecznych!!!

Wśród obecnych gości byli: Prodziekan ds. Studenckich dr hab. Bożena Ostrowska prof. AWF, Prodziekan ds. Nauczania dr Agnieszka Pisula-Lewandowska, dr Dominika Zawadzka, dr Marta Wieczorek, dr Rafał Bugaj, dr Rafał Jerzy Piechura.

Ze względu na ochronę wizerunku dzieci, w materiale zostało umieszczone tylko zdjęcia prezentujące studentów podczas przygotowań Festynu.

zdjecie1.jpg zdjecie2.jpg zdj__cie3.jpg

zdjecie5.jpg zdjecie4.jpg

Terapia zajęciaowa - informacje o kierunku studiów