Wolontariat - Olimpiady Specjalne

Studenci AWF we Wrocławiu wolontariuszami podczas X Dolnośląskiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych - 22.10.2015 r.  w Dobroszycach

- autor zdjęć:
Marta Wieczorek

W dniu 22.10.2015 r. studenci AWF we Wrocławiu ze specjalności Wychowanie Fizyczne Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wspierali jako wolontariusze   X Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Dobroszycach. Program Treningu Aktywności Motorycznej  jest oficjalnym programem sportowo-rehabilitacyjnym Olimpiad Specjalnych przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które z różnych przyczyn  (niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim,  niepełnosprawność fizyczna lub autyzm), nie są w stanie rywalizować w oficjalnych  dyscyplinach sportowych oraz przestrzegać zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych Olimpiad Specjalnych. Dostosowane konkurencje sportowe, pomoc terapeuty, zaadaptowany sprzęt oraz brak współzawodnictwa sprawiają, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Studenci AWF we Wrocławiu podczas tej niezwykle ważnej imprezy pełnili wymagającą precyzji i cierpliwości - funkcję sędziów. Swoje zadanie wykonali profesjonalnie, zasługując tym samym na szczególne podziękowania i  gratulacje.

dr hab. Marta Wieczorek prof. AWF
dr Wojciech Wiliński
Galeria zdjęć  - autor zdjęć: Marta Wieczorek

Mityng pływacki Olimpiad Specjalnych W AWF we Wrocławiu

W dniu 23.04.2015 r. w krytej pływalni AWF we Wrocławiu odbyły się wyjątkowe zawody sportowe - VIII DOLNOŚLĄSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH. W zawodach uczestniczyło ponad 100 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego Dolnego Śląska, którzy wspierani przez swoich trenerów oraz wolontariuszy walczyli o medale, niesieni słowami przysięgi olimpijskiej " Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Z dumą możemy ogłosić, że Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu była współorganizatorem tego niezwykłego święta sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną.

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg

05.jpg 06.jpg

Studenci AWF we Wrocławiu wspierają VIII DOLNOŚLĄSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH WROCŁAW 23.04.2015

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg

05.jpg 06.jpg 07.jpg

Autorzy zdjęć: Wojciech Wiliński, Aneta Towarnicka

Studenci AWF we Wrocławiu wspierają VII Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Dobroszycach (10.10.2013r)

• Galeria  (autor zdjęc: Agnieszka Wilińska)

Studenci AWF we Wrocławiu wspierają VII Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych we Wrocławiu (11.04.2012r)

logo_olimpiady_specjalne.jpg

WOLONTARIAT DLA OLIMPIAD SPECJALNYCH

dsc05494.jpg

"Jeśli możesz komuś pomóc i chcesz, zrób to w prezencie. Dlatego nigdy nikogo nie proś o pieniądze, bo pomagając komuś w taki sposób dajesz przecież tylko odrobinę tego, co i tak robisz w życiu." (Ian Andersen, "Jethro Tull")

WOLONTARIAT DLA OLIMPIAD SPECJALNYCH - stanowi inicjatywę AWF we Wrocławiu i Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego - Olimpiad Specjalnych Polska umożliwiającą przede wszystkim wsparcie organizacji zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Działalność wolontariatu w murach AWF we Wrocławiu ukierunkowana na Olimpiady Specjalne jest możliwa dzięki Porozumieniu Rektora AWF we Wrocławiu prof. dr hab. Juliusza Migasiewicza oraz Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych Pana Krzysztofa Gąsłowskiego.

OLIMPIADY SPECJALNE POLSKA - to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne wspomagają rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym. Ich niezwykle ważnym celem jest również zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną.

WOLONTARIUSZ - osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie (Dz. U. 2010 nr 28 poz. 146). Wolontariuszem może być każdy, kto dobrowolnie i za darmo chce pracować na rzecz innych (w Naszym przypadku dla zawodników Olimpiad Specjalnych).

JAK ZOSTAĆ WOLONARIUSZEM DLA OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA ?

Jeżeli jesteś studentem AWF we Wrocławiu i chciałbyś poświęcić swój czas dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną zgłoś się do nas wolontariat.os@awf.wroc.pl, a my zapewnimy Ci szkolenie wstępne dotyczące specyfiki działalności Olimpiad Specjalnych oraz zaproponujemy Ci terminy imprez sportowych Olimpiad Specjalnych które będziesz współorganizował. Z każdym wolontariuszem zawieramy porozumienie oraz oferujemy podpisanie deklaracji przystąpienia do unikatowego Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Polska.

KORZYŚCI Z BYCIA WOLONARIUSZEM DLA OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA – zaangażowanie w poprawę jakości życia wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce, które rehabilitowane przez sport stają się szczęśliwymi członkami społeczeństwa, nabywanie doświadczeń w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, zdobywanie wiedzy, poszerzanie zainteresowań, zawieranie nowych przyjaźni oraz rozwijanie umiejętności społecznych oraz uzyskanie zaświadczenia o wykonaniu świadczeń woluntarystycznych. Najważniejsze jest jednak, że jako wolontariusz dla Olimpiad Specjalnych zetkniesz się z takimi wartościami i takim rodzajem dobra z którym każdy chce się utożsamić. Dlatego nie czekaj, jeżeli chcesz coś zrobić dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dołącz do Nas !

Osoby odpowiedzialne za koordynację przedsięwzięcia

WOLONTARIAT DLA OLIMPIAD SPECJALNYCH

Wojciech Wiliński
asystent w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Wydział Wychowania Fizycznego