O uczelni

Konwent Akademii

Historia powstania konwentu AWF we Wrocławiu

Na nieformalnym spotkaniu kilku byłych i obecnych pracowników dydaktycznych AWF we Wrocławiu oraz ich przyjaciół, na którym był także ówczesny (kadencja 2011-2015) Rektor prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz, zrodził się pomysł powołania konwentu akademickiego. Chodziło o to, by działania Uczelni znalazły szerszy odbiór społeczny, a także o to, by mogła je wspomóc grupa zaangażowanych entuzjastów uczelni i sportu. Za wzór posłużył Konwent Polonia, najstarsza polska korporacja akademicka powstała w 1828 roku, odwołująca się do tradycji zapoczątkowanej przez towarzystwa Filomatów (miłośników wiedzy) i Filaretów (miłośników cnót moralnych). Następnie, jak to bywa w sportowym gronie, wszystko potoczyło się w szybkim tempie. Jego Magnificencja Juliusz Migasiewicz przedłożył w Senacie Uczelni wniosek o powołanie Konwentu wraz z listą proponowanych członków. Senat powołując się na Statut AWF wniosek zatwierdził, tym samym Konwent stał się „statutowym ciałem” Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

21 kwietnia 2015 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu, na którym Rektor prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz, po serdecznym powitaniu wszystkich obecnych, przedstawił listę członków pierwszej kadencji Konwentu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w osobach:

1. Marian Dymalski
  2. Józef Dziąsko
  3. Adam Józefowicz
  4. Zbigniew Korzeniowski
  5. Andrzej Kuchar
  6. Tadeusz Luty
  7. Renata Mauer-Różańska
  8. Tadeusz Szulc

Na pierwszym zebraniu w tajnym głosowaniu wybrano Przewodniczącego Konwentu, którym został dr Józef Dziąsko.

Formuła Konwentu sprawdziła się w ciągu roku działalności, wobec czego inicjatywę Konwentu w pełni zaaprobował i z entuzjazmem poparł kolejny Rektor (kadencja2016-2020) dr hab. Andrzej Rokita prof. AWF. Lista członków Konwentu II kadencji została poszerzona i po zmianach przedstawia się następująco:

1. Janusz Cedro – absolwent wrocławskiej AWF, muzyk, menadżer
  2. Mariusz Czok – absolwent wrocławskiej AWF, przedsiębiorca
  3. Marian Dymalski – wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU)
  4. Józef Dziąsko – absolwent wrocławskiej AWF. Inicjator powstania i główny fundator Fundacji „EDU-Wspieramy AWF Wrocław”, prezes zarządu ADMI sp. z o.o.
  5. Grzegorz Freus – absolwent wrocławskiej AWF
  6. Janusz Grzesiczak – właściciel prywatnego gabinetu urologicznego, lekarz menedżer
  7. Adam Józefowicz – prezes zarządu Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji „CREATOR”
  8. Zbigniew Korzeniowski – doradca Prezydenta Wrocławia ds. sportu
  9. Sławomir Kownacki – działacz sportowy, przedsiębiorca
  10. Tadeusz Luty – doktor honoris causa wrocławskiej AWF, były rektor Politechniki wrocławskiej, doradca Prezydenta Wrocławia ds. współpracy z wyższymi uczelniami
  11. Renata Mauer- Różańska – multimedalistka największych światowych zawodów w strzelectwie sportowym w tym dwukrotna złota medalistka olimpijska, przewodnicząca komisji sportu Rady Miejskiej Wrocławia
  12. Andrzej Mazur – absolwent wrocławskiej AWF, prezes zarządu D.S. GERMAZ sp. z o.o.
  13. Michał Osmański – prezes zarządu Fundacji „EDU- Wspieramy AWF Wrocław”, jeden z jej fundatorów, menedżer
  14. Marek Rządkowski – absolwent wrocławskiej AWF, prezes zarządu PROLEX sp. z o.o., przedsiębiorca
  15. Tadeusz Szulc – doktor honoris causa wrocławskiej AWF, były rektor Akademii Rolniczej we Wrocławiu
  16. Jacek Wąsowicz – dwukrotny mistrz Polski, wielokrotny reprezentant Polski w boksie, przedsiębiorca

Przewodniczącym Konwentu Akademii Wychowania Fizycznego II Kadencji ponownie został wybrany Pan dr Józef Dziąsko.

Swoją siedzibę Konwent dzieli z Fundacją EDU w budynku AWF przy ulicy Witelona 25 we Wrocławiu.