Kierunek Turystyka i Rekreacja

Na Wydziale Wychowania Fizycznego realizowane są dwa kierunki studiów:

1. Wychowanie Fizyczne
  2. Turystyka i Rekreacja

Na kierunku turystyka i rekreacja kształcenie odbywa się w systemie studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych (zaocznych)

Na studiach stacjonarnych realizuje się:

• 3-letnie studia I stopnia

Student na kierunku Turystyka i Rekreacja na pierwszym stopniu będzie studiował na profilu praktycznym pod okiem profesjonalnej kadry akademickiej oraz profesjonalistów-pragmatyków. Kierunkowa wiedza i nabyte praktyczne kompetencje otworzą absolwentom wiele możliwości zatrudnienia w jednostkach obsługi ruchu turystycznego, ośrodkach wypoczynkowych i rekreacyjnych, a także podjęcie samodzielnej działalności usługowej w tym zakresie.

Wiedza
    Studenci zdobędą w ramach studiów podstawową wiedzę o biologicznych, kulturowych, ekonomicznych  i psychospołecznych podstawach aktywności człowieka, w szczególności aktywności podejmowanej dobrowolnie, w czasie wolnym, dla poprawy lub zachowania dobrego stanu zdrowia, samorealizacji, podtrzymania więzi społecznych czy kompensowania zagrożeń cywilizacyjnych. Nauczą się korzystać z różnorodnych form aktywności wolnoczasowej i je promować. Będą rozeznani w wybranych aspektach funkcjonowania organizmu człowieka, mechanizmach podejmowania przez niego decyzji,  współczesnych modelach zachowań oraz kształtowaniu stylu życia, w tym szczególnie o realizowanych formach rekreacji i turystyki.

Umiejętności
    Na bazie uzyskanej wiedzy absolwenci kierunku Turystyka i rekreacja są wyposażeni w umiejętności, które umożliwią im zarówno tworzenie warunków organizacyjnych dla aktywności innych osób, poprzez organizowanie zajęć rekreacyjnych czy imprez turystycznych, jak i pozwalające na bezpośrednie prowadzenie wybranych form takich zajęć i imprez.

Kompetencje
    Studia na kierunku Turystyka i Rekreacja otwierają szerokie perspektywy pracy z osobami dobrowolnie korzystającymi z usług turystycznych czy rekreacyjnych, zróżnicowanymi pod względem wieku, poziomu wykształcenia, kultury, zainteresowań czy środowiska. Kompetencje, pozyskane podczas praktyk, wzmacniają zdolności absolwentów w zakresie funkcjonowania w społeczeństwach wielokulturowych, dają predyspozycje do aktywności w otaczającym ich środowisku, wzmacniają aktywność fizyczną, umiejętności komunikowania się, oddziaływania na zachowania innych, znajomość praw marketingowych a także przestrzegania zasad etyki i standardów bezpieczeństwa.

• 2-letnie studia II stopnia

Studenci drugiego stopnia kierunku Turystyka i rekreacja aktywnie uczestniczą w pragmatycznym kształceniu. Mają szeroki zakres możliwości rozwijania swoich turystycznych i rekreacyjnych kompetencji, zainteresowań, potrzeb a także usprawniania własnej kondycji psychofizycznej.

Wiedza
    Na kierunku zajęcia prowadzi, bogata w wiedzę i doświadczenie, kadra teoretyków i pragmatyków, związanych z rynkiem usług turystycznych i rekreacyjnych o bardzo szerokim spektrum zainteresowań.

Umiejętności
    Celem studiów drugiego stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja w ramach profilu praktycznego jest przygotowanie absolwentów do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej lub menedżerskiej w jednostkach organizujących turystykę lub rekreację oraz pełnienia w nich funkcji kierowniczych. W związku z powyższym znaczna część kompetencji, uzyskiwanych na tym poziomie kształcenia, nawiązuje do pracy w zespole i umiejętności interpersonalnych. Równoważnym celem jest także przygotowanie samodzielnych specjalistów, podnoszących swoje kompetencje zawodowe oraz rozwijających ofertę usług turystycznych i rekreacyjnych o nowe propozycje. Szczególnymi umiejętnościami absolwentów kierunku Turystyka i Rekreacja są: krytyczne podejście do stanu istniejącego, innowacyjność myślenia i działania oraz umiejętności zawodowe szersze, niż realizacja dotychczasowych form turystycznych.

Kompetencje
    Absolwenci uzyskują szereg nowych kompetencji, przede wszystkim związanych z umiejętnościami kierowania ludźmi oraz organizowania pracy zespołów ludzkich i jednostek organizacyjnych. Są przygotowani do wszechstronnej oceny posiadanych zasobów, uwarunkowań i zakresu podejmowanych działań o charakterze strategicznym, zarówno ze względu na wyższy szczebel organizacyjny, jak i dłuższy okres, którego dotyczyć będą jego decyzje. Będą mieli możliwość skonkretyzowania swoich zainteresowań, specjalizując się i przygotowując do zróżnicowanego modelu dalszej kariery zawodowej.

Na studiach niestacjonarnych (zaocznych) realizuje się:

• 3-letnie studia I stopnia
  • 2-letnie studia II stopnia

Na I roku studiów II stopnia studiów istnieje możliwość wyboru specjalności:

• techniki relaksacyjne w rekreacji
  • promocja zdrowia w rekreacji
  • hotelarstwo
  • organizacja przedsięwzięć turystycznych